Pretraga

Otkrivamo originalne projekte koji će upotpuniti arhitektonsku kartu svijeta u 2024.

A- A+

Iako je od početka godine prošlo već pet mjeseci, pred nama je i dalje uzbudljivo razdoblje u kontekstu kreiranja novih globalnih arhitektonskih vizija. Različita gradilišta svakodnevno niču diljem svijeta, ali samo su određeni objekti svojim originalnim izgledom i infrastrukturnim idejama ipak privukli više pažnje. Eminentni svjetski dizajneri i arhitekti poigrali su se nekonvencionalnim stilovima, vodeći pritom računa o ekološki održivom pristupu gradnji.

Populus Hotel Studio Gang

Populus Hotel | Foto: Studio Gang

Gradovi u najrazličitijim dijelovima svijeta doživjet će značajne vizualne transformacije finalizacijom izgradnje novoplaniranih projekata. Na gradilištima se sve češće mogu vidjeti različiti pristupi gradnji. Od izvođenja radova korištenjem tradicionalnih materijala pa sve do moderne i urbane infrastrukture s naglaskom na kreativnim načinima smanjenja emisija ugljičnog dioksida.

Narodna skupština Benina, Porto – Novo (Benin)

Ovaj se ambiciozan projekt izgradnje Narodne skupštine Benina razlikuje od dosadašnjih skromnijih projekata arhitekta Francisa Kéréa. ovaj se izgradio je svoj ugled na skromnim građanskim i društvenim objektima. Dizajn objekta koji će zauzimati površinu od 35 tisuća četvornih metara, predstavljen je 2021. godine. Načela poput prirodne ventilacije i upotrebe lokalnih materijala, koja zagovara ovaj afrički arhitekt, imat će priliku izvesti i u praksi, piše cnn.com.

Narodna skupština Benina Kéré Architecture

Narodna skupština Benina | Foto: Kéré Architecture

Vertikalna šuma, Nanjing (Kina)

Posvećena pokretanju ‘globalne kampanje o urbanom šumarstvu’, tvrtka talijanskog arhitekta Stefana Boerija, realizirala je nekoliko projekata izgradnje vertikalnih šuma diljem Europe i šire. Najnovija će biti u kineskom gradu Nanjingu. Sastojat će se od oko 800 stabala i preko 2.500 grmova te pratećih biljaka instaliranih na pažljivo konfiguriranim balkonima. Zgrada će imati urede, muzej i hotel s bazenom, a smanjit će se i emisije ugljičnog dioksida za oko 18 tona godišnje.

Vertikalna šuma Nanjing Stefano Boeri Architetti

Vertikalna šuma u Nanjingu | Foto: Stefano Boeri Architetti

Kunstsilo, Kristiansand (Norveška)

Nekadašnji ogromni silos za žito u norveškom gradu Kristiansandu izgubio je svoju namjenu 2008. nakon 370 godina neprekidnog rada, kada se zatvorio lokalni mlin. Unutarnji skladišni prostor silosa Kunstsilo prenamijenit će se u izložbeni. Točnije, tri tisuće četvornih metara interijera silosa bit će dom velikih norveških i svjetskih umjetničkih djela.

Kunstsilo Kristiansand Kunstsilo

Kunstsilo | Foto: Kunstsilo

Keppel South Central, Singapur

Dizajn singapurskog tornja Keppel South Central od 33 kata krase zelene krovne terase za radnike. Fasada zgrade služi i kao nadstrešnica za trg na otvorenom koji sadrži trgovine, kafiće i restorane. Novu razinu održivosti zgradi daju i solarni paneli na krovu te sustav za prikupljanje kišnice. Zakoni o zelenom planiranju u Singapuru zahtijevaju da se tijekom projektiranja novogradnje odvoji i određeni dio za okolišni prostor.

Keppel South Central NBBJ

Keppel South Central | Foto: NBBJ

Izdvojeni članak

10 najviših nebodera na svijetu

EVE park, London (Kanada)

Infrastruktura stambenog projekta EVE park naglasak je stavila na solarnu energiju i punjenje električnih automobila. Umjesto neke vrste prilaza, svaka zgrada sadrži automatizirani parkirni toranj koji pohranjuje vozila okomito, čime se oslobađa prostor za vrtove i uređenje okoliša. Četiri kružne stambene građevine postavljene su tako da maksimiziraju svoje izlaganje suncu.

EVE park Gensler-Studio Dror

EVE park | Foto: Gensler – Studio Dror

EPIQ, Quito (Ekvador)

Danski arhitekt Bjarke Ingels, autor zgrade IQON, najviše zgrade u glavnom gradu Ekvadora, projektirat će još jednu građevinu u Quitu. Pod imenom EPIQ skriva se koncept ‘zgrade unutar zgrade’ na 24 kata. Osam različitih ‘razina’ povezano je terasama. Inspiracija za crvenu i ružičastu boju fasade bili su zemljani tonovi i uzorci riblje kosti koji se vide u povijesnoj jezgri grada, UNESCO-ovoj svjetskoj baštini.

EPIQ Bjarke Ingels

EPIQ | Foto: Bjarke Ingels

One Za’abeel, Dubai (UAE)

Japanska tvrtka Nikken Sekkei stoji iza dizajna 226 metara dugačkog i 9,5 tona teškog mosta, poznatog i kao ‘Link’ u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Podignut iznad prometne autoceste, most spaja dva nebodera pod nazivom One Za’abeel. U horizontalnom dijelu kompleksa, visokom 100 metara, nalaze se restorani, bazen i promatračnice s kojih se pruža pogled na grad i Perzijski zaljev.

One Za’abeel Kerzner International

One Za’abeel | Foto: Kerzner International

Populus Hotel, Denver (SAD)

Vlasnici Populus Hotela u Coloradu, obećali su da će posaditi tisuće hektara zelenih površina u njegovoj blizini. Osim toga, značajka održivog dizajna je i nedostatak parkirnih mjesta jer hotel uopće nema svoje parkiralište. Zaokret u dizajnu donijela je bijela kora jasena na njegovoj fasadi. Ima 265 soba te je isprekidan otvorima koji gostima služe kao prozori različitih veličina, a strukturi od 13 katova daju nepravilan, ali osvježavajući izgled.

Populus Hotel Studio Gang

Populus Hotel | Foto: Studio Gang

Pogledajte ovdje nove materijale koji će u budućnosti imati veliki utjecaj na građevinsku industriju.

Copy link
Powered by Social Snap