Ovaj kultni stadion bio je domaćin SP-a, a danas se raspada, prilikom čišćenja našlo se smeće staro 35 godina
Treći najveći stadion u Italiji već dugi niz godina muku muči s prljavštinom i lokvama. Riječ je o stadionu San Nicola u Bariju koji je 1990. godine bio jedan od domaćina Svjetskog prvenstva. Od tada pa do danas doživio je samo jednu manju obnovu, ali ti radovi nisu bili dovoljni da se saniraju ozbiljni nedostatci. Nevjerojatno zvuči činjenica da se prilikom čišćenja stadiona naišlo na smeće sa Svjetsko prvenstva starog 35 godina.
Stadion San Nicola u talijanskom Bariju dugi niz godina u zapuštenom je stanju, a najveći problem je prljavština o kojoj nitko ne vodi računa, piše stadiumdb.com. Iako je doživio obnovu prije dvije godine, još uvijek nije u zadovoljavajućem stanju. Nekada je bio domaćin Svjetskog prvenstva i finala Europskog prvenstva, dok danas izaziva gorčinu među navijačima.
Sjaj izgubljen u povijesti
Izgrađen posebno za Svjetsko nogometno prvenstvo 1990. s kapacitetom od 58.000 gledatelja, Stadio San Nicola i dan danas je treći najveći stadion u Italiji. Na tom je mjestu Italija osvojila brončanu medalju protiv Engleske zahvaljujući Salvatoreu Schillaciju, koji je uspio zadržati hladnokrvnost u nervoznoj završnici i samouvjereno realizirati jedanaesterac i dovesti svoju momčad u vodstvo u 84. minuti. No, prije utakmice za treće mjesto, u Bariju su tijekom Svjetskog prvenstva odigrane još četiri utakmice, a na stadionu San Nicola izašli su, između ostalih, igrači SSSR-a i Čehoslovačke. Međutim, poput ove dvije zemlje, ‘svemirski brod’, kako je stadion poznat među navijačima, pripada povijesti.
Iako je godinu dana kasnije stadion bio poprište finala Europskog kupa, njegovo se stanje pogoršalo u sljedećim desetljećima. Nedostatak novca za odgovarajuće održavanje i renoviranje, bankrot AS Barija i lutanje u Serie B, C pa čak i D, te konačno raspuštanje kluba da bi se preimenovao u SSC Bari, odredili su sudbinu stadiona. Najviše zabrinjava zapuštenost – 2016. godine osoblje je tijekom čišćenja objekta naišlo na smeće sa Svjetskog prvenstva 1990. godine.
Lokve i prljavština
Posljednjih godina Općina Bari financirala je zamjenu stolica, travnjaka, semafora i rasvjete. Zahvaljujući tim mjerama talijanska reprezentacija vratila se na teren nakon sedam godina izbivanja, a na utakmici protiv Malte (4:0) bilo je čak 56.186 navijača. No radovi nisu bili dovoljni da riješe ozbiljne nedostatke stadiona koji pretendira na domaćinstvo EURA 2032. u suorganizaciji Italije i Turske.
To je zato što su se tijekom utakmice SSC Bari – Brescia, navijači koji su ulazili u dvoranu susreli s ‘jezerom’. Obilna kiša dovela je do lokvi dubokih nekoliko centimetara, pa su navijači koji su odlučili prijeći na tribine utakmicu pratili u mokrim cipelama. Travnjak također nije izdržao padaline, a igrači su 90 minuta proveli trčeći po blatu. Ali opetovane poplave u oborinama nisu jedini razlog nezadovoljstva navijača.
Mnogi od njih žale se na oronulo stanje toaleta, ali i na ptičji izmet na sjedalima, koji ponekad dočekuje one koji ulaze na stadion. Sve to navodi na zaključak da svemirski brod ili čeka velika nadogradnja ili ispadanje s popisa stadiona na kojima će se odigrati Euro 2032. godine. Pogledajte ovdje koji će se stadioni graditi i obnavljati u Hrvatskoj u 2025. godini.