Pretraga

Privedeno 11 osoba zbog urušavanja nadstrešnice u Novom Sadu i smrti 15 osoba

A- A+

Prvi dan studenog nezapamćena je tragedija Novi Sad zavila u crno. Zbog pada nadstrešnice sagrađene 1964. koja je, sumnja se, nestručno obnovljena, smrtno je stradalo 15 osoba, dok su dvije u teškom stanju. Potencijalno odgovorni odmah nakon događaja su se krenuli ‘loptati’ krivicom, no nesumnjivo je da je događaj uslijedio nakon nedopustivih propusta struke. Više državno tužilaštvo Srbije danas je objavilo kako je uhićeno 11 mogućih krivaca.

U Novom Sadu zbog pada nadstrešnice na ulazu u zgradu Željezničkog kolodvora stradali deseci ljudi. Za krivcem se još traga | YouTube screenshot (Insajder, RTS)

U Novom Sadu 1. studenog urušila se nadstrešnica iz 1964. godine na ulazu u zgradu Željezničkog kolodvora, što je prouzročilo smrt 15 osoba, od kojih i dvoje djece. Od kobnog događaja sve oči su uperene ka Novom Sadu dok građani čekaju pravdu.

Nakon što su se potencijalno odgovorni krenuli ‘loptati’ krivicom, Visoko tužilaštvo u Novom Sadu izvijestilo je javnost da je dosad uhićeno 11 potencijalno odgovornih. Nad uhićenjima je se i dalje nadvijaju teorije o bizarnim i nedopustivim propustima struke koje su prouzročile katastrofu.

Izdvojeni članak

Riječ struke: 5 teorija o razlozima rušenja nadstrešnice u Novom Sadu

Za što se tereti osumnjičene

U danas objavljenom priopćenju Višeg državnog tužilaštva u Novom Sadu stoji kako je, nakon prikupljanja podataka i detaljne analize sve potrebne dokumentacije te obavljenih razgovora s velikim brojem građana uhićeno ukupno 11 mogućih krivaca. Priopćenje navodi za što se točno terete osumnjičeni, a u nastavku prenosimo njegov veći dio.

Sad obavještava javnost da su, nakon prikupljanja i detaljne analize sve potrebne dokumentacije, obavljeni razgovori s velikim broj građana, a nakon obavljenog vještačenja radi utvrđivanja uzroka i okolnosti pod kojima je došlo do njenog pada, koje je dostavljeno tužiteljstvu 20.11.2024. godine, te upoznavanje sa nalazom i mišljenjem vještaka građevinske struke, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, dana 21.11.2024. uhićeno je i zadržano ukupno jedanaest osoba, a zbog postojanja osnova sumnje osumnjičeni su: J.T., G.V., A.D. i N.Š. počinili kazneno djelo Teško djelo protiv opće sigurnosti iz članka 288. stavak 2. Kaznenog zakona u vezi s kaznenim djelom Izazivanje opće opasnosti iz članka 278. stavak 3. u vezi sa stavkom 2. Kaznenog zakona, a osumnjičenici: S.N., M.J. , Lj .M.M., M.S., D.J., M.G. i D.T. počinio kazneno djelo Teško kazneno djelo protiv opće sigurnosti iz članka 288. stavak 2. Kaznenog zakona u vezi s kaznenim djelom Nepravilno i nepropisno izvođenje građevinskih radova iz članka 281. stavak 1. Kaznenog zakona. Za navedena kaznena djela propisana je kazna zatvora od 2 do 12 godina, stoji u priopćenju.

Bizarni propusti struke

Podsjetimo, pad nadstrešnice sagrađene 1964. godine nezapamćena je tragedija za Novi Sad. Zbog pada nadstrešnice poginulo je 15 osoba, a još dvije su u teškom stanju. Najgore od svega jest da je do nesreće došlo zbog teškog propusta struke. Tako su se nastavno na događaj, odmah javili drugi stručnjaci koji su posvjedočili kako na radovima nisu radili projektanti s odgovarajućom licencom. Pojavile su se i fotografije koje su pokazale da se prilikom izvođenja radova na nadstrešnicu dodalo tone stakla i željeza – čini se, bez potrebnog ojačanja.

K tome, potom su redom vlast, Infrastruktura željeznica Srbija no i kineski konzorcij CIRC CCCC koji su izvodili radove iznenadili nastojanjima da potpuno ‘operu ruke’ od ovog događaja, točnije da prebace krivnju na nekog drugog. U jednom trenu, nastojalo se prebaciti odgovornost na konzervatore. Kao kap koja je prelila čašu, pojavila se i vijest kako su navodno samo nekoliko sati nakon tragedije sa platforme Agencije za privredne registre za elektronsko podnošenje zahtjeva bili obrisani svi relevantni podaci o odobravanju izvođačkih radova na konstrukciji Željezničke stanice.

Ovdje pročitajte više o rušenju zgrade pod kojom je u Zagrebu stradala žrtva u potresu 2020. godine.

Copy link
Powered by Social Snap