Pretraga

Problemi s izmuljivanjem u Trakošćanskom jezeru: Strojevi zapeli u dubokom mulju

A- A+

Prije više od godine dana počelo je vađenje mulja iz Trakošćanskog jezera. Izvođač radova ‘upao’ je u probleme kada su mu strojevi ostali zarobljeni u neočekivano dubokom mulju. Pored toga, zbog obilnih kiša, izmuljivanje se trenutačno ne provodi. To su samo neki od problema zbog kojih se ne može ispoštovati rok završetka radova.

Izmuljivanje | Screenshot: HRT

Izmuljivanje | Screenshot: HRT

Izvođač radova, Boris Šprem iz tvrtke Bagerkop-Roberto, kazao je kako  je najveći problem što je sediment pun vode. Istaknuo je kako je sedimenta više nego je planirano. Potvrdio je to i generalni direktor Hrvatskih voda, Zoran Đuroković, u prilogu Ivice Grudičeka za HRT.

– Treba reći da su naslage mulja veće od očekivanih. Nismo mogli napraviti jača istraživanja jer je jezero pod vodom bilo pedeset ili šezdeset godina i najveći su problem zarobljene podzemne vode unutar tog jezera, rekao je Đuroković za HRT.

Unatoč problemima, izgrađen je prilazni put i iskopan odvodni kanal. Također, izgrađena je privremena brana prema zaštićenom močvarnom staništu.

Izdvojeni članak

Trakošćanska razglednica iz 50-ih otkrila zanimljiva zbivanja u okolici dvorca

Zbog obilnih kiša, koje su ovih dana pogodile ovu regiju, strojevi i mehanizacija stoje, a izmuljivanje se trenutačno ne provodi. Hrvatske vode s izvođačem su sklopili već četiri dodataka ugovoru, a investicija je s dva milijuna porasla na dva i pol milijuna eura.

– Mogu reći da smo imali izrazito nisku cijenu koju smo dobili, a koja je bila gotovo 30% ispod procjene. Sve je to izazvalo određene probleme s izvođenjem radova, naglasio je Đuroković.

Rok za dovršetak radova bio je svibanj, no očigledno je da tada ipak neće početi punjenje očišćenog jezera. Rokovi se zato prebacuju na kraj ove godine. Direktor Vodnogospodarskog odjela za Muru i gornju Dravu Hrvatskih voda, Danijel Bunić, rekao je da će se to riješiti u okviru svih pravnih odnosa. Bunić je dodao kako su svi razočarani jer posao nije gotov. No, u idućim danima planira se kopanje oko tisuću kubika mulja dnevno kako bi se ispoštovali novi rokovi, izvijestio je HRT.

Copy link
Powered by Social Snap