Pretraga

Produžetak zrakoplovne staze u Sarajevu u problemu, razlog investitore baca u očaj

A- A+

Od 2022. govori se o produžetku staze sarajevskog aerodroma. Još te godine, u svrhu produžetka Vlada BiH je i usvojila elaborat koji se odnosi na provedbu planiranog. Očekivano je da će se produžetkom pospješiti kapacitet letova te približiti grad udaljenim destinacijama. No, od prošlog tjedna, pomutnju u javnosti stvorio je zahtjev gradonačelnika Istočnog Sarajeva Ljubiše Ćosića da se produžetak staze onemogući, zbog toga što bi se, kako tvrdi, staza trebala produžiti na zemljištu koje spada na područje Republike Srpske. Iz Međunarodnog aerodroma navode da su neophodne dozvole za izvođenje radova ishođene.

Sarajevo

Grad Sarajevo | foto: Pixabay

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine 15. rujna 2022. je usvojila je elaborat koji se odnosi na produžetak aerodromske staze za 550 metara. Plan Međunarodnog aerodroma Sarajevo bio je da se stazu pruduži sa 2.600 na 3.150 metara, a produžetak je zamišljen kako bi se omogućilo slijetanje širokotrupnih aviona i otvorila se mogućost za suradnju sa drugim aviokompanijama.

Izdvojeni članak

Kod susjeda probijen najduži tunel, brži put do Sarajeva, ali i više od toga

Produžetak je posljednjih dana bio pod povećalom javnosti nakon što je gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić zatražio da se produžetak staze onemogući. Tvrdi kako je planirano da se staza produži na zemljištu koje katastrom spada u općinu Istočna Ilidža, odnosno na području Republike Srpske.

Zavod za izgradnju posjednik parcela?

Iako se posljednjih dana dosta govorilo o produženju staze sarajevskog aerodroma, sam produžetak najavljen je još 2022. godine. Prilikom najave, u svrhu izvedbe produžetka, Vlada Federacije BiH usvojila je elaborat koji se odnosi na produžetak staze. Očekivano je da bi se produžetkom pospješio kapacitet letova te olakšala dostupnost udaljenih destinacija.

– Potrebno je izvršiti eksproprijaciju samo dvije parcele koje presijecaju dva dijela kompleksa Međunarodnog aerodroma Sarajevo, a koji su namijenjeni za realizaciju ovog projekta. Zavod za izgradnju Kantona Sarajevo već je upisan kao posjednik ovih parcela, a očigledno je da su one bile planirane za privođenje krajnjoj namjeni, realizaciji ovog projekta, što je prekinuto uslijed rata u Bosni i Hercegovini, navedeno je u elaboratu Međunarodnog aerodroma Sarajevo iz 2022. godine.

Ćosićev zahtjev da se onemogući produženje staze stoga je izazvao pomutnju. Svoj zahtjev gradonačelnik je objasnio tvrdnjom kako je produžetak staze planiran i na zemljištu koje je katastrom u općini Istočna Ilidža, koja pripada području Republike Srpske.

‘Komisija nije odradila svoj posao’

Zbog ovog pitanja Gradska uprava Istočnog Sarajeva se obratila Vladi Republike Srpske te entitetskim institucijama – Ministarstvu prometa i veza, Upravi za geodetske i imovinsko-pravne poslove te inspekciji – zbog čega se Ćosić nada da će institucije onemogućiti produženje staze, navodi smartinfo.ba. Naime, smatra da je za ovaj problem odgovorna Komisija za utvrđivanje međuentitetske linije koju je Vijeće ministara Bosne i Hercegovine formiralo prije 15 godina.

Isto tako, kaže da Komisija nije odradila svoj posao, već da je udovoljila zahtjevima Federacije Bosne i Hercegovine. Iz tog razloga, Ćosić traži da se utvrdi međuentitetska linija jer su iz Aerodroma Sarajevo Općinu Istočna Ilidža obavijestili da su od Ministarstva prostornog uređenja FBiH dobili dozvolu za gradnju i postavljanje ograde na području ove općine. Iz Međunarodnog aerodroma za nekoliko medija su potvrdili kako su ishođene sve neophodne dozvole relevantnih institucija za izvođenje građevinskih radova na postavljanju perimetarske ograde u zoni jugoistočno od lokalizera.

Vodi se bitka građevinskih divova za izgradnju koridora Vc koji će Sarajevo konačno približiti ostatku Europe. Više doznajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap