Radi se revizija ‘rezerviranih’, oslobađa se do 500 parkirnih mjesta za sve
Grad Zagreb u srpnju je najavio ozbiljne mjere po pitanju parkiranja u gradu. Osim uvođenja parkirališnih blokova, predstavljene su i dvije mjere s ciljem povećanja broja parkirnih mjesta za stanare u centru grada. Umjesto 1. rujna, nova pravila na snagu bi ipak trebala stupiti u listopadu, a očekuje se da će njihovo uvođenje za građane osloboditi znatan broj parkirališnih mjesta. Najavljeno je kako će radi revizije svih rješenja o rezerviranim mjestima, već od 6. rujna sva rješenja o rezerviranim mjestima prestati vrijediti.
Nešto prije polovice srpnja, Grad je najavio ozbiljne mjere po pitanju parkiranja u Zagrebu. Osim uvođenja parkirališnih blokova, predstavljene su i dvije mjere s ciljem povećanja broja parkirnih mjesta za stanare u centru grada.
Jedna se odnosila na reviziju svih rezerviranih parkirnih mjesta za ustanove, udruge, stranke i tvrtke, a druga je predvidjela ograničenje parkiranja za terase ugostiteljskih objekata. Nova pravila trebala su vrijediti od početka rujna, no sada su pomaknuta za listopad. Nakon što se očitovao o razlogu produljenja roka gradonačelnik Tomislav Tomašević 4. rujna je održao i konferenciju za medije na ovu temu.
Odgoda za listopad
Prvo je prije nešto manje od tjedan dana iz Zagreba objašnjeno kako će pomaknut dolazak novih pravila u trajanju od mjesec dana biti iskorišten za javno savjetovanje. Prema ovom planu koncept parkirališnih blokova u Zagrebu po novome bi stupio na snagu početkom listopada.
– Iako javno savjetovanje za ovu odluku nije bilo obavezno, inzistirao sam na njemu kako bi građani imali mogućnost dostaviti svoje prijedloge i komentare, i kako bi prijedlog gradske odluke bio što kvalitetniji. Došlo je čak 320 prijedloga i komentara u javnom savjetovanju. Zbog toga ćemo uzeti još mjesec dana da pogledamo svaki od njih, primjerice oko korekcija blokova, ili prijedloge oko produljenja vremena naplate parkiranja, prenijeli smo Tomaševićevu izjavu kojom pojašnjava pomicanje roka za uvođenje parkirnih mjera.
Uvođenje reda u parking
Potom je održana i konferencija za medije na temu parkiranja. Jučerašnju konferenciju za medije, Tomašević je započeo oštrom izjavom kako će je došlo vrijeme da se napokon uvede red u parkiranje u Zagrebu.
– Želimo na nizu primjera pokazati kakav nered je do sada vladao parkingom u Zagrebu, koji želimo riješiti unatoč pritiscima, izjavio je pa je izložio tri nove planirane mjere, prenio je index.hr.
Jedna se tiče ugostiteljskih objekata, a njom bi se trebao smanjiti broj parkirnih mjesta za terase i izjednačiti cijenu s onom rezerviranih mjesta, koja je s nekadašnje cijene u iznosu oko 50 eura porasla na 530 eura. Druga mjera podrazumijeva da bi od ovog petka, 6. rujna trebala prestati vrijediti sva rješenja o rezerviranim mjestima, nakon čega će biti provedena revizija svih rješenja.
Po novom plaćanje rezervacija
Tomašević se zadržao na ovoj temi, ističući kako uz izuzetke Ministarstva kulture, HNK i Hanfe ustanove, udruge, stranke i tvrtke ne plaćaju skoro 2 tisuće parkirnih mjesta. Nadalje, rekao je, tu je i problem povlaštenih karata koje nekima omogućuju da parkiranje ne plaćaju čak narednih 10 godina. Dok je vrlo problematično i što je u prvoj zoni povlaštenih parking karata i do 5.000 više od dostupnih mjesta.
Prema Tomaševiću, novom mjerom rezervirana mjesta neće prestati postojati, ali će se plaćati. Za istu mjeru se očekuje kako bi do kraja ove godine građanima trebala vratiti do 500 parkirnih mjesta.
Treća navedena mjera je blokovsko parkiranje, a ova mjera ide dalje, odnosno za nju traje analiza 320 prijedloga koji su pristigli u javnom savjetovanju. Osim što se povlaštena karta za prvu zonu neće moći koristiti za besplatni parking u drugoj i trećoj zoni, Tomašević je na konferenciji najavio i četiri nove mjere koje će ići u javno savjetovanje.
Javno savjetovanje
U mjere spadaju ukidanje mogućnosti kupnje povlaštene karte vlasnicima nekretnina koji nisu stanari rekao je Tomašević, pojasnivši kako čak 580 vlasnika stanova u Zagrebu koriste povlaštenu kartu iako ne stanuju u prvoj zoni.
Kao drugu mjeru, predloženu od strane stanara prve zone, uvodi se produljenje naplate parkinga samo u prvoj zoni – do ponoći. Treća pak mjera odnosi se na građevinske tvrtke koje za korištenje parking-mjesta za postavljanje dizalica plaćaju oko 18 eura mjesečno. Korištenje parking-mjesta kod obnove od potresa ostaje besplatno, ali će se višestruko povećati za izgradnju zgrada, kaže Tomašević.
Četvrta mjera je pooštravanje kontrole ograničavanja vremena parkiranja u prvoj i drugoj zoni. Studija Prometnog fakulteta je pokazala da se u prosjeku u prvoj zoni automobili zadržavaju više od četiri sata, iako je za pojedinačnu kartu dopušteno najviše dva sata na jednom mjestu, istaknuo je Tomašević po pitanju ovog prijedloga.
Ljetos se u Zagrebu naveliko gradilo na nekoliko lokacija. Osim gradilišta na Gredelju gdje niče novi parking umjesto onog pored Paromlina, ovdje pogledajte na kojim preostalim lokacijama su se nalazila ljetna gradilišta.