Pretraga

Split i još jedna top destinacija u Dalmaciji zadužuju se za infrastrukturne projekte: Vlada odobrila milijunske kredite

A- A+

Iako se kapitalni gradski projekti, barem u većim gradovima, znaju većim dijelom financirati iz gradske blagajne to ne znači da se za njih gradovi ne zadužuju. Primjer je Grad Split koji svoj najveći projekt u novije vrijeme – Plato Žnjan ‘težak’ 45 milijuna otplaćuje putem kredita, a otplaćivat će ga ukupno 20 godina. Zaduženje grada Europskoj investicijskoj banci upravo je odobrila Vlada RH na posljednjoj sjednici kada je dala ‘blagoslov’ i zaduženju Biograda na moru Hrvatskoj banci za obnovu i razvitak. Za dva kapitalna gradska projekta odobreni su krediti od ukupno 30 milijuna eura.

Gradovi na moru zadužuju se za kapitalne projekte | foto: Grad Split, Canva

Nedavno su zaključeni lokalni izbori diljem Hrvatske tako da je sad došlo vrijeme za rebalanse i ponovno promišljanje na što će se i kako trošiti novac iz gradske blagajne. Najviše sredstava ide za kapitalne projekte koje gradovi znaju otplaćivati godinama, a o financiranju nekih počelo se promišljati još i prije kobnog 18. svibnja. Dvije top lokacije na obali, Split i Biograd na moru još u ožujku i travnju su zatražile kreditiranje za neke od svojih najvećih investicijskih projekata, što im je odobreno na posljednjoj 103. sjednici Vlade RH.

Izdvojeni članak

Pula se zadužuje za obnovu kupališta: Manje od 3 milijuna eura ‘Zabi’ će otplaćivati 10 godina

Zaduženja od 30 milijuna

Dana 27. lipnja 2025. godine održana je 103. sjednica Vlade. Dvije od točaka bilo je zaduživanje poznatih turističkih destinacija za kapitalne gradske projekte. Gradu Splitu odobren je kredit kod Europske investicijske banke od 22 milijuna eura, dok je Biogradu na moru odobren kredit od 6.920.817,90 eura kod Hrvatske banke za obnovu i razvitak za polovicu iznosa, dok druga stiže iz Europskog fonda za regionalni razvoj.

Naime, Grad Split nadležnom Ministarstvu financija podnio je 15. travnja 2025. godine zahtjev za dobivanje suglasnosti Vlade Republike Hrvatske za zaduženje za Projekt Žnjan kod Europske investicijske banke za navedeni iznos s rokom otplate kredita od 20 godina, što im je i odobreno. Splitu je dana suglasnost za zaduženje na ovo razdoblje ‘po isteku početka od pet godina, u jednakim tromjesečnim ratama, uz fiksnu godišnju kamatu 3,52%, bez naknade za obradu kredita’, stoji u Odluci Vlade.

Odluka suglasnosti za zaduženje Gradu Splitu | screenshot

S druge strane, upravo odobreni zahtjev o davanju suglasnosti Vlade RH Biograda na moru za zaduženje od skoro 7 milijuna eura, s rokom otplate kredita od 15 godina uključujući početak od jedne godine, u jednakim mjesečnim ratama i uz fiksnu godišnju kamatnu stopu u iznosu od 2,95% podnesen je 21. ožujka ove godine. Sredstva su predviđena za projekt rekonstrukcije i opremanja zgrade Kulturno-umjetničkog centra.

Odluka suglasnosti za zaduženje Biogradu na moru | screenshot

Kapitalni gradski projekti

U oba slučaja, već smo rekli, radi se o kapitalnim gradskim projektima, koji će se djelomično financirati iz gradskog proračuna (odnosno putem kredita), a djelomično iz fondova za razvoj. Uređenje kulturnog centra u dvije faze, uz sanaciju bivše komunalne deponije na Baštijunskom brigu u Biogradu na moru jedan je od dva najveća projekta grada, pisao je u ožujku zadarski.hr. Plato Žnjan, otvoren na prvi dan ljeta ove godine, jedan je od najvećih projekata u novijoj povijesti Splita.

Žnjan

Žnjan | foto: Grad Split

Biograd se za oba projekta zadužio jer nije imao potrebna sredstva za obnovu, a iz ukupnog proračuna od 161.801.906,69 milijuna eura, Split će godišnje u ostvarenim prihodima izdvajati oko 0,86%. Ako se ovome pribroje godišnji anuiteti kredita iz prethodnog razdoblja te dospjele obveze, ukupna obveza grada je 4,63 posto, što je u okviru Zakonom propisane granice, stoji u objašnjenju zaduženja za Split.

I u jednom i u drugom gradu, radi se o milijunskim projektima. Žnjan je, zna se, koštao oko 45 milijuna eura, od čega je 14 milijuna osigurano iz EU, dok se ostatak isplaćuje iz gradske blagajne, a za kulturno-umjetnički centar u Biogradu još nije sigurno koliko bi mogao koštati, ali se zna da je u pitanju isto tako milijunski izvor – sudeći prema iznosu zaduženja, oko 7 milijuna eura ili više. Ovdje pogledajte kako je izgledalo godinu dana izgradnje Žnjana.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap