Traži se nadzor za Nacionalnu dječju bolnicu u Blatu: Cifra 42 puta viša od one za Kranjčevićevu
Nacionalna dječja bolnica dugo je najavljivani projekt Ministarstva zdravstva koji bi se uskoro mogao realizirati. Prošle je godine nakon desetljeća prepucavanja konačno razjašnjeno imovinsko-pravno pitanje vlasništva nad zemljištem, a sada se čeka odluka o izvođaču radova. Također, traži se i tvrtka za nadzor. Gradnja bi trebala krenuti dogodine pa će do tada trebati donijeti odluku. Podsjećamo, samo prva faza gradnje koštat će preko 190 milijuna eura, a trajati oko tri godine.

Nacionalna dječja bolnica u Blatu | Foto: IPU2M
Nacionalna dječja bolnica trenutno je najiščekivaniji zdravstveni projekt u Hrvatskoj, s dugom povijesti. Kako bi se nova bolnica trebala graditi na zapadu grada, na zemlji sablasne, nikad završene Sveučilišne bolnice, njena priča s ovom je direktno povezana pa seže sve do 1980-ih kad kreće izgradnja postojećeg napuštenog kompleksa.
Prisjetimo se, golema bolnica trebala je postati najveća zdravstvena ustanova na ovim područjima. No, gradnja je stala u 1990-ima zbog rata i inflacije. Nikad završeni kompleks otad je ruglo na rubu grada, dok Nacionalna dječja bolnica prema najnovijem projektu arhitekata iz studija UPI-2M obećava revitalizaciju jezivog prostora.
Poslije rješavanja imovinsko-pravnih odnosa pred kraj 2024., a potom i otvaranja ponuda za izvođača čini se da su radovi na vidiku. Najnoviji pomak u situaciji raspisivanje je nabave za stručni nadzor.
Konačno revitalizacija
Nacionalna dječja bolnica u Blatu dugo godina neostvareni je san Zagrepčana koji bi dao namjenu dugo zapuštenom prostoru punom potencijala. Prisjetimo se, ideja dobiva zamah još u travnju 2019. godine kad premijer, Andrej Plenković i tadašnji zagrebački gradonačelnik, Milan Bandić potpisuju okvirni sporazum o suradnji na pripremi projekta ‘Izgradnja nacionalne dječje bolnice’.
No, bolnica se nije krenula realizirati zbog imovinsko-pravnih zavrzlama. Rješenje stiže tek prošle godine u listopadu kada, nakon godina prepucavanja oko vlasništva nad zemljom, Grad Zagreb i Vlada RH konačno potpisuju ključni Sporazum kojim zemljište u Blatu prelazi u vlasništvo države. Potpisivanje Odluke o rješavanju spornih imovinsko-pravnih odnosa između Hrvatske i Zagreba otvorilo je put Ministarstvu zdravstva prema realizaciji od ranije najavljivanog mega-projekta.

Nacionalna dječja bolnica u Blatu | Foto: UPI2M
Ponude više od procjene
Kako smo pisali, nastavno na raspisivanje javne nabave u 2024. godini, početkom ove godine otvorene su pristigle ponude za projektiranje i izvedbu projekta. Javili su se zajednica turskih kompanija ‘pod’ tvrkom CCN Altyapı Yatırımları ve İnşaat Anonim Şirketi, te zajednica hrvatskih građevinskih tvrtki s nositeljem Kamgradom. Inače, za ovu prvu fazu gradnje, procijenjeno je da bi mogla koštati 190 milijuna eura, a iako izvođač još nije poznat, od ponuda koje su obje premašivale procijenjenu vrijednost radova, nešto povoljnija ipak je bila ona turskog konzorcija.
K tome, budući da bi izgradnja trebala započeti u 2026., dok bi se bolnicu trebalo završiti tri godine kasnije, u dogledno vrijeme bit će nužno odrediti i izvođača i nadzor. I za ovu drugu funkciju netom je objavljen natječaj, a usluge stručnog nadzora procjenjuju se na iznos od 4,2 milijuna eura.
A kako je razgovor o nabavi za stadion u Kranjčevićevoj u posljednje vrijeme bio glavna tema, ne možemo ne spomenuti da je za ovaj, oko pet puta skuplji projekt, procijenjena vrijednost stručnog nadzora otprilike 42 je puta viša od procjene za novi nogometni stadion četvrtog stupnja UEFA-ine kategorizacije.
Što radi nadzor?
Što se zadatka tiče, u dokumentaciji je kao glavna svrha Usluga navedeno je osigurati kontrolu Ugovora o projektiranju i građenju prve faze Nacionalne dječje bolnice u Blatu. Tijekom izvršenja Ugovora izvršitelj mora u svakom trenutku angažirati dovoljan broj stručnog osoblja kako bi osigurao učinkovito i pravovremeno izvršenje Usluga.
– Zahtijeva se da stručno osoblje Izvršitelja poznaje sve relevantne zakone i propise Republike Hrvatske koji na bilo kakav način mogu utjecati na izvođenje Radova i provedbu ovog Ugovora, stoji u opisu traženih usluga nadzora za ovaj strateški zdravstveni projekt koji naručuje Ministarstvo zdravstva, za usluge koje će se pružati tijekom izvedbe radova, odnosno ugovornom obvezom u trajanju od 53 mjeseca od trenutka potpisivanja ugovora.
Izvršitelj će, po običaju, biti zadužen provoditi rutine provjere, odobrenja, ovjere građevinskog dnevnika, sastanke, izvještavanje i tako dalje. To znači da će biti dužan podnositi plan izvještavanja, odobrenja, procedure, formulare i drugo u skladu s Ugovorom o projektiranju i građenju te svoj važećoj zakonskoj regulativi.
Ovdje pročitajte koje sve bolnice u Zagrebu se obnavljaju.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.