Ukrajinci obnavljaju i u ratu, uz pomoć humanitaraca do Božića se useljava prva zgrada
Rat u Ukrajini još uvijek traje, a među lošim vijestima, ima i lijepih. Luteranska svjetska organizacija u suradnji s Uredom visokog povjerenika Ujedinjenih naroda za izbjeglice obnovila je 525 razrušenih ukrajinskih stanova u okrugu Saltivka u Harkivu. Gotovo sve obitelji su se već uselile u svoje domove, a one posljednje će to učiniti malo prije Božića. Bit će to lijep poklon za sve one koji su pogođeni ratom. Projekt će se nastaviti dalje, u planu je i do 1.500 stambenih jedinica.
Okrug Saltivka u Harkivu bio je jedan od prvih i najteže pogođenih dijelova Ukrajine od početka rata. Preko 10.000 stanova oštećeno je ili potpuno izgorjelo nakon raketnih napada. LWF zajedno s UNHCR-om fokusiran je na obnovu Harkiva, za jednu po jednu obitelj, objavili su na svojim službenim stranicama.
Tko su LWF i UNHCR?
Luteranska svjetska organizacija ili LWF je globalna zajednica crkava luteranske tradicije koja djeluje za mir u svijetu. Svoje kršćanske vrijednosti žele provesti u djelo kroz humanitarni i razvojni rad, a u svojim projektima promiču mir, pomirenje i dostojanstveni život zajednica i obitelji. Svojim humanitarnim radom pomažu ljudima u potrebi, a tako i onim obiteljima pogođenima ratom u Ukrajini.
Ured visokog povjerenika Ujedinjenih naroda za izbjeglice (UNHCR) agencija je Ujedinjenih naroda ovlaštena za pružanje pomoći i zaštitu izbjeglicama, prisilno raseljenim zajednicama i osobama bez državljanstva te za pomoć u njihovoj dobrovoljnoj repatrijaciji, lokalnoj integraciji ili preseljenju u treću zemlju. Sjedište joj je u Ženevi, u Švicarskoj, a od prosinca 23023. godine ima 20.305 zaposlenika koji rade u 136 zemalja.
Projekt obnove skloništa u Kharkivu
U spomenutom okrugu, LWF je do sad obnovio 525 stanova koji su uništeni u ruskoj invaziji na Ukrajinu. Nekoliko obnovljenih stanova još je uvijek prazno, netom prije Božića bi se obitelji trebale useliti u svoja četiri zida. Teška situacija zatekle je velik broj Ukrajinaca. Mnogi su u protekloj godini živjeli kod rođaka ili u skloništima u maloj zajednici.
– Požar je 22. ožujka uništio sve, sve fotografije, sva sjećanja. Ništa nije ostalo od mojih roditelja, muža i sina, izjavila je Tamara Belyk, 77-godišnja Ukrajinka koja će dobiti svoj novi dom.
Suradnja s gradskim i lokalnim partnerima
Ulice Harkiva su opustošene, stambene zgrade su crne od vatre i dima, balkoni su izgorjeli, a prozori imaju šperploče umjesto stakala. Slika i prilika onog što rat ostavlja za sobom.
– Kada pogledate okolo, vidite tisuće stanova oštećenih u ratu, rekao je Mark Mullan, voditelj LWF tima u Ukrajini.
LWF, lokalna organizacija ‘Splina sprava dla liudev’ i ljudui bliski gradu Harkivu zajedno su obnovili stan u koji će se vratiti spomenuta gospođa Belyk. Projekt su sufinancirala lokalna poduzeća i UNHCR, ACT Apel, partneri LWF-a te crkve članice bliske organizaciji. LWF je organizacija koja ne gleda samo na tehničke popravke, već i na obiteljsku situaciju. Osim obnove, pružaju i podršku svima koji je trebaju.
– Mi ne obnavljamo samo domove, već i obitelji, kaže Mullan.
LWF planira proširiti projekt na 1500 stambenih jedinica u cijeloj Harkovskoj oblasti. Mullan i suradnici su prikazali i 13-minutni film o samom projektu, u sklopu kojeg su upoznali brojne obitelji kojima su pomogli. Na tome su im bili jako zahvalni.
-Nismo mogli razmišljati o sutra, ali sada možemo. Možemo razmišljati o budućnosti zahvaljujući vama, rekla je jedna od Ukrajinki koja je dobila novi dom, Iryna Haiduk.
Pisali smo prije dvije godine kako Ukrajinci obnavljaju svoje zgrade i za vrijeme rata. Kako je izgledala obnova na samim počecima rata, više o tome pročitajte ovdje.