Pretraga

Upitna gradnja drugog sudarača čestica u CERN-u, jedna država projekt označila kao neisplativ

A- A+

Planovi za izgradnju mega europskog akcelerator čestica od 91 kilometar suočeni su s ozbiljnim izazovom nakon što je njemačka Vlada rekla da je projekt neisplativ. Hladan je ovo tuš za ulaganje u fizičku istraživačku infrastrukturu stoljeća u Europi. Znanstvenici su iznenađeni, a ostali financijeri projekta potaknuti njemačkim primjerom indirektno najavljuju revizije isplativosti.

lokacija gradnje

lokacija gradnje | foto: CERN

CERN, europski laboratorij za fiziku čestica u Švicarskoj, započeo je detaljnu studiju izvedivosti za prvu fazu svog budućeg kružnog sudarača (FCC). Riječ je o izgradnji stroja za razbijanje elektrona zajedno s antielektronima, a prema prvim procjenama mogao bi koštati približno 16 milijardi eura.

Potpuna realizacija projekta planira je za oko 2045. godine. Početna faza te studije, usredotočena na tehničke aspekte, imala je pozitivan ishod, priopćio je CERN u veljači. Stoga se problemi s financiranjem nisu očekivali.

Izdvojeni članak

Što je događa sa saudijskom Linijom? Mega projekt smanjen i okružen kontroverzama

No, Njemačka, koja godišnje već daje 267 milijuna eura CERN-u (što je oko 20% proračuna laboratorija) izrazila je stav da si ne može si priuštiti  dodatni trošak. Izjavio je to Eckart Lilienthal iz saveznog ministarstva obrazovanja i istraživanja(BMBF), na radionici za fizičare čestica u Bonnu, Njemačka.

– Preliminarne procjene troškova za FCC-e podložne su velikom broju neizvjesnosti, čiji su učinci još uvijek uglavnom nepoznati. Plan financiranja je krajnje nejasan i zahtijeva visoku razinu predanosti vanjskih partnera, što u ovom trenutku nije niti zajamčeno niti se čak može očekivati. S obzirom na ove uvjete, Njemačka u ovom trenutku ne može podržati financiranje projekta, rekao je glasnogovornik BMBF-a za nature.com.

Treba spomenuti da Francuska, Njemačka i Ujedinjeno Kraljevstvo zajedno doprinose oko polovice proračuna CERN-a, pa je tako nakon ove izjave bilo zanimljivo doznati što misle u druge dvije zemlje.

Glasnogovornik Vijeća za znanstvene i tehnološke objekte Ujedinjenog Kraljevstva njemački stav komentirao je rekavši da slijedi rasprava britanske zajednice o isplativosti projekta. Dok je Francuska agencija za financiranje istraživanja odbila je komentirati ovu priču.

CERN-ov direktor istraživanja, Joachim Mnich, umanjio je implikacije Lilienthalovih primjedbi.

– Pitanja i nedoumice koje je postavio u vezi s FCC-om nisu nam novi i sva su razmatrana u studiji izvedivosti FCC-a. Sljedeća faza studije razmotrit će scenarije financiranja, rekao je.

Doznajte ovdje koji su hrvatski neostvareni mega projekti.

Copy link
Powered by Social Snap