Pretraga

Velik rizik u građevini: U Hrvatskoj je 50.000 radnika koji ne razumiju naš jezik

A- A+

Prošle godine u Hrvatskoj u graditeljstvu je život izgubilo 17 radnika, dok je ukupno u svim sektorima stradalo 30. Zaštita na radu i dalje je veliki problem, o kojem se često ne govori dovoljno. Sindikat Samostalnih sindikata Hrvatske, kroz simboličnu akciju ‘Rad ne smije ubijati’, skrenuo je pažnju na ovu važnu temu i pozvao na hitne promjene u zakonodavstvu i radnim praksama. Osim toga, posebnu zabrinutost izaziva činjenica da čak 50.000 radnika u Hrvatskoj ne razumije hrvatski jezik, što stvara dodatne izazove u komunikaciji i sigurnosti na radnim mjestima.

Zaštita na radu | Foto: SSSH

Simboličnom akcijom ‘Rad ne smije ubijati!’, Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) podsjetio je na ozbiljan problem zaštite na radu. U 2024. godini smrtno su stradala 30 radnika, dok je gotovo 18 tisuća radnika zadobilo teške ozljede. U znak sjećanja na poginule, na zagrebačkom Zrinjevcu postavljeno je 30 bijelih kaciga, a svoje zahtjeve su detaljno objavili i na službenoj stranici.

Povodom Svjetskog dana sigurnosti i zaštite zdravlja na radu, te Nacionalnog dana zaštite na radu, SSSH je pozvao na hitne promjene u zakonodavstvu i praksama koje se odnose na zaštitu zdravlja i života radnika. Sindikati upozoravaju da bez konkretnog sustavnog nadzora nad poslodavcima i izmjena zakonodavstva, negativni trendovi sigurnosti na radu neće biti zaustavljeni.

Problemi u graditeljstvu

Predsjednik SSSH-a, Mladen Novosel, naglasio je kako u objašnjenjima o teškim ozljedama i smrtima na radu često stoji kako je radnik prekršio pravila zaštite na radu, čime se pokušava smanjiti odgovornost poslodavca. Novosel je upozorio da ključno pitanje nije samo osposobljenost radnika, nego i nadzor koji treba pratiti radnike na terenu.

Izdvojeni članak

Žena pala sa skele samostana, zadobila teške tjelesne ozlijede, propituje se zaštita na radu

Ljubomir Pintarić, predsjednik Odbora za zaštitu na radu Sindikata graditeljstva Hrvatske, upozorio je da sektor graditeljstva iz godine u godinu ima najveći broj smrtnih slučajeva na radnom mjestu. U 2024. godini, broj poginulih radnika u graditeljstvu iznosio je 17, dok je 530 radnika završilo na bolničkom liječenju zbog ozljeda, o čemu smo pisali ovdje. Posebnu pažnju posvećuje problemu jezičnih barijera, jer oko 50 tisuća radnika u graditeljstvu ne razumije hrvatski jezik, što ozbiljno ugrožava sigurnost na radu. SSSH također kritizira privatni sektor, gdje poslodavci često angažiraju vanjske tvrtke koje samo na papiru provode obuke radnika o sigurnosti na radu.

gradilište

gradilište | foto: Freepik

Sindikalni zahtjevi

Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) predstavio je konkretne prijedloge za unapređenje zakonskog i nadzornog okvira u području zaštite na radu, naglašavajući nužnost poboljšanja sigurnosti radnika. SSSH poziva na poboljšanje zaštite radnika koji rade na otvorenom, osobito od nepovoljnih vremenskih uvjeta, kako bi se smanjio rizik od ozljeda i bolesti povezanim s ekstremnim temperaturama. Također, ističu važnost jačanja radničke participacije u procesima zaštite na radu, kako bi se osigurao aktivniji angažman radnika u stvaranju sigurnih radnih uvjeta.

Pored toga, SSSH traži promicanje osposobljavanja radničkih predstavnika za sigurnost na radu, čime bi oni postali ključni akteri u provedbi sigurnosnih mjera. Organizacija također zahtijeva učinkovitiji nadzor radnog vremena kako bi se spriječilo prekomjerno opterećenje radnika, a ujedno i donošenje propisa koji bi osigurali minimalne uvjete stanovanja za radnike državljane trećih zemalja, uz novčane kazne za poslodavce koji ne poštuju ove uvjete.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap