Novi sustav: Hrvatska osigurala tehničku spremnost za digitalnu razmjenu podataka u prijevozu tereta
Novi alat će transformirati teretni prijevoz unutar Europske unije. Promjene stižu već od srpnja 2027. godine.
15:53 7.2 min 15.07.2026

Prikaz Zapadne rampe | Foto: YouTube
Vozačima je osiguran direktan prilaz iz smjera Solina na Poljičku cestu. Izuzetak je pravac iz Ulice Domovinskog rata u smjeru Poljičke ceste u zoni gradilišta koji ostaje zatvoren do završeka radova. Ovakva regulacija će se, uz manje promjene, zadržati do završetka izgradnje zapadne rampe.
Zapadna rampa gradi se iz smjera Solina, odmah uz ulaz na Ulicu Domovinskog rata te će se potom spustiti prema Mertojaku. Rok izvođenja ovog projekta je godinu dana, a investitor su Hrvatske Ceste.
– Ovaj projekt je težak 30 milijuna kuna i za građane Splita predstavlja rješavanje jednog od glavnih prometnih problema – jutarnjih i poslijepodnevnih čepova koji se stvaraju na prilazu Ulici Domovinskoga rata, rekao je Nikša Konjevod, član Uprave Hrvatskih cesta.
Osim Zapadne rampe planirani su i drugi infrastrukturni projekti na području splitske urbane aglomeracije. Neki od najvećih su rekonstrukcija raskrižja Širina u Solinu u vrijednosti od 135 milijuna kuna, Mravinačka rampa u vrijednosti od 15 milijuna kuna te rekonstrukcija raskrižja Stobreč u vrijednosti od 4,5 milijuna kuna.

Zamjenik župana Ante Šošić na otvorenju radova na Zapadnoj rampi | Foto: Splitsko-dalmatinska županija
– Očekujem vrlo brzo mravinačku rampu, a Širina je u zavidnoj dokumentacijskoj fazi i potpisan je ugovor. Počeli su i radovi na rekonstrukciji starog trogirskog mosta, a očekujem da ćemo brzo riješiti i čvor Vukadinović kod Imotskoga. Županija postaje veliko gradilište i više milijardi kuna se ulaže na našem području, izjavio je zamjenik župana Splitsko-dalmatinske županije Ante Šošić.
Novi sustav: Hrvatska osigurala tehničku spremnost za digitalnu razmjenu podataka u prijevozu tereta
Novi alat će transformirati teretni prijevoz unutar Europske unije. Promjene stižu već od srpnja 2027. godine.
15:53 8.1333333333333 min 15.07.2026
Nakon posljednje oluje, Croatia osiguranje je prve štete isplatilo već u satima nakon prijave, a brojne su riješene istoga dana.
13:48 2 d 13.07.2026
Hrvatska digitalizirala sustav prijevoza opasnih tvari
Predstavljen je novi digitalni sustav za praćenje prijevoza opasnih tvari. Projekt eADR donosi sigurniji i učinkovitiji nadzor cestovnog prometa.
15:10 7 d 08.07.2026
Čitajte bauštela.hr cijelo ljeto uz posebnu cijenu: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:10 21 d 24.06.2026
Osim tunela, gradit će se i vijadukt dug 210 metara, cestovni podvožnjak duljine 12 metara te dva nadvožnjaka, svaki duljine 35 metara.
12:54 3 h 15.07.2026
Zagreb priprema natječaj za megaprojekt od 51 milijun eura: Na šljunku niče kompleks s 8 dvorana
Prostor bi bio namijenjen različitim događanjima, od kongresa, konferencija i poslovnih skupova do koncerata, predstava, izložbi, banketa i svadbi.
10:34 5 h 15.07.2026
Nakon desetljeća ovisnosti o skelama i dugim obilascima, novi most trebao bi povezati obale Save te znatno olakšati svakodnevni život.
17:00 23 h 14.07.2026
Novo sjedište službeno bi trebalo biti otvoreno 21. srpnja 2026. godine.
17:00 23 h 14.07.2026