Pretraga

Zagorje dobiva novi biološki bazen i plažu, top materijali, a umjesto kolora sve prirodno

A- A+

Zagorski gradić Pregrada nastavlja s važnim infrastrukturnim ulaganjima kroz projekt prirodnog bazena vrijedan preko 4,2 milijuna eura. Za razliku od klasičnih bazena, voda se u ovom biološkom bazenu pročišćava prirodnim putem – mikroorganizmima i vodenim biljkama, bez klora. Kupalište će uz bazen imati pješčanu plažu, ugostiteljski objekt, prostor za sunčanje i dječje igralište, čime će dodatno obogatiti lokalnu turističku ponudu. U tijeku je natječaj vrijedan 222.000 eura za opremanje bazena i pratećih objekata, koji će sadržavati funkcionalne prostore poput garderoba, sanitarija prilagođenih osobama s invaliditetom, kuhinje i recepcije, dok su u saunama korišteni prirodni i trajni materijali za maksimalnu udobnost i kvalitetu doživljaja.

Biološki bazen Pregrada | Foto: Grad Pregrada

Zagorski gradić Pregrada nastavlja ulagati u ključne infrastrukturne projekte koji unaprjeđuju kvalitetu života svojih stanovnika. Nakon najave gradnje novog autobusnog kolodvora s pratećom stambeno-poslovnom zgradom, u tijeku je i realizacija biološkog bazena.

U okviru javne nabave raspisan je natječaj vrijedan 222.000 eura za opremanje biološkog bazena i pratećih objekata. Ono što ovaj bazen čini posebnim jest način pročišćavanja vode, a umjesto klora koristi se prirodni proces s mikroorganizmima i vodenim biljkama. Radovi su već u poodmakloj fazi, a ukupna vrijednost projekta prelazi 4,2 milijuna eura. Prirodni bazen bit će okružen zelenilom i pješčanom plažom, a uz ugostiteljski objekt, prostore za sunčanje i dječje igralište, bit će nova atrakcija za turiste i mjesto za opuštanje i rekreaciju lokalnog stanovništva.

Izdvojeni članak

Galerija: Ovo je prvi biološki bazen u Hrvatskoj, umjesto klora vodu čiste biljke

Tehnički i arhitektonski opis pratećih zgrada kupališta

U sklopu uređenja kupališta planirana je izgradnja dva prizemna objekta: ulaznog objekta s ugostiteljskim i pratećim sadržajima te zgrade sa saunama. Ulazni objekt sastoji se od dvije povezane cjeline – bistroa i prostora za posjetitelje kupališta, koje su povezane recepcijom. Zgrada sa saunama ostaje neizmijenjena, u skladu s arhitektonskim projektom iz studenoga 2021.

Ulazni objekt smješten je uz zapadnu granicu parcele. Pristup je organiziran preko natkrivenog trijema koji vodi u recepcijski prostor, odakle se posjetitelji usmjeravaju prema kupalištu ili bistrou. Bistro ima zaseban ulaz kako bi mogao raditi i izvan radnog vremena kupališta. U sjevernom dijelu objekta nalaze se garderobe, tuševi, sanitarije prilagođene osobama s invaliditetom, prostor za prvu pomoć i spremišta, dostupni samo tijekom radnog vremena kupališta.

Južni dio zauzima bistro, zamišljen kao cjelogodišnji sadržaj, s unutarnjim prostorom povezan s vanjskom terasom. Terasa će biti povremeno natkrivena i fizički podijeljena za korisnike kupališta i goste ugostiteljskog objekta. U bistrou se nalaze kuhinja, točionik, spremišta, sanitarije i garderoba za osoblje, dok su gospodarski pristup i servisna zona smješteni na južnoj strani.

biološki bazen u Pregradi | foto: grad Pregrada

Nabava opreme

Recepcijski prostor bit će opremljen hrastovim pultom s porculanskom pločom, komodom, ergonomskim stolicama i sobnim biljkama. U bistrou bit će postavljeni stolovi od punog hrasta s aluminijskim postoljima, a prostor će oplemenjivati biljke i zidna obloga od mahovine. Garderobe i sanitarije za osoblje imat će čelične ormariće. Na terasi će biti vanjski stol s aluminijskom konstrukcijom i vremenski otpornim stolicama. Spremište će opremiti metalni ormarići, radni stol i stolice. Prostor za prvu pomoć sadržavat će podesivi pregledni stol i udobnu stolicu. Također, kuhinja će biti u potpunosti opremljena, sa svim aparatima koji su potrebni za suvremeno kućanstvo.

U zgradi sa saunama (zgrada C) recepcijski pult imat će L-oblik s drvenim letvicama i porculanskom površinom, garderoba će biti opremljena smrekovinskim klupama, sušilom za kosu i velikim ormarom. WC-i će imati LED ogledala, a parna sauna ovalni spušteni strop i keramičku oblogu. Finska sauna imat će drvene klupe, izolaciju i nehrđajuću peć s vulkanskim kamenjem te komplet pribora za saunu. Svi materijali bit će prirodni, dugotrajni i lako održivi.

Biološki bazen Pregrada | Foto: Grad Pregrada

 

Arhitektonsko oblikovanje i konstrukcijsko rješenje

Valja naglasiti i da su objekti projektirani kao prizemnice s jednostavnim pravokutnim tlocrtima. Vanjski izgled karakterizira ventilirana drvena fasada koja prati suvremene standarde energetske učinkovitosti i skladno se uklapa u prirodno okruženje. Krovovi su ravni s blagim nagibom od dva posto. Iznad ulaza je pokrov od šljunka, dok je iznad bistroa planiran zeleni krov s integriranom fotonaponskom elektranom snage 17 kilovati. Krov zgrade sa svlačionicama i sanitarnim čvorovima ostaje nepromijenjen.

Nosiva konstrukcija bistroa temelji se na armiranobetonskim okvirima sa zidanom ispunom, s različitim debljinama stropnih ploča ovisno o dijelu objekta. Zidovi su izrađeni od opeke, a temelji su armirani betonski. Krov je osmišljen za postavljanje fotonaponskih panela, čime se doprinosi energetskoj održivosti objekta.

Biološki bazen Pregrada | Foto: Grad Pregrada

Završne obrade, stolarija i izolacije

Stolarija, završne obrade i izolacije ostaju u skladu s arhitektonskim projektom izrađenim u studenom 2021. Južni dio ulaznog objekta i zgrada toplinski su izolirani prema važećim standardima, s ventiliranom fasadom od mineralne vune i soklom od ekstrudiranog polistirena. Sjeverni dio objekta, namijenjen ljetnoj upotrebi, nema toplinsku izolaciju, no drvena fasada se kontinuirano provodi po cijelom volumenu.

Krovovi su ravni i ozelenjeni, s izolacijom od ekstrudiranog polistirena i sintetskom hidroizolacijom. Na krovu bistroa postavljena je integrirana fotonaponska elektrana. Unutarnji podovi su plivajući s keramičkim pločicama, a sanitarni prostori obloženi pločicama do stropa. Za vanjske prostore korištene su mrazootporne i protuklizne pločice.

Zbog sigurnosnih i protupožarnih zahtjeva, materijali u evakuacijskim zonama su klase reakcije na požar A2, dok se u ostalim prostorima koriste materijali klase D. Predviđeni su spušteni stropovi u svim zgradama. O projektima u Pregradi, više pročitajte ovdje.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap