Pretraga

Zagrebački GUP se mora mijenjati jer je zastario, a terminologija je bila neispravna

A- A+

GUP treba mijenjati svakih četiri do pet godina, međutim to nije bio slučaj u Zagrebu jer su zadnje izmjene bile 2016. godine. Također, u GUP-u se mijenjala i terminologija, koja nije bila nestručno napisana, već nespretno i neispravno. Na snazi je i novi pravilnik o prostornim planovima s kojim je usklađena terminologija GUP-a. O svemu tome je u novom bauštela.hr podcastu govori ravnatelj Zavoda za prostorno uređenje Grada Zagreba, arhitekt i urbanist Nikša Božić.

Nikša Božić u Bauštela podcastu

Nikša Božić u Bauštela podcastu | Bauštela.hr

Kao temeljni planski dokument, GUP je podložan izmjenama. Odnosno, treba ga mijenjati što češće, svakih četiri do pet godina, što do sad nije bio slučaj u Zagrebu. Od posljednjih izmjena GUP-a prošlo je osam godina, a tako važan dokument ne smije toliko godina čekati na dopune i izmjene.

Izdvojeni članak

Sve o GUP-u kao glavnom planskom dokumentu i što ovaj dokument znači za Zagreb

GUP ne smije dugo čekati na izmjene

– Prostorno planiranje je dugoročno planiranje i nekakav planski horizont ovakvog tipa planova je 15 do 20 godina. To kaže i teorija prostornog planiranja. Vi ne možete donijeti dokument ove važnosti koji definira toliko toga na prostoru grada i onda ga ne mijenjati 15 ili 20 godina. Onda biste zapravo na kraju tog planskog razdoblja imali gotovo neupotrebljivi dokument. Zapravo već i onog trenutka kad se GUP donese ili njegove izmjene dopune, znam ovako u šali reći da je već zastario, da već imamo inicijative što bi trebalo još dalje promijeniti.

GUP je zadnje izmjene imao 2016. godine, a od tad su donesene i nove europske povelje.

– Recimo, ovaj naš GUP je zadnje sve obuhvatne izmjene imao 2016. godine.  Samo ako gledamo što se na razini Europe donijelo, dokumenti od Europskog zelenog plana, od nove Lajpciške povelje, strategija borbe protiv klimatskih promjena i sl. Naša nacionalna Strategija prostornog razvoja usvojena je 2017. , znači, nakon ovih zadnjih izmjena GUP-a.

Promjena neispravne terminologije

Prijašnji GUP nije bio napisan ispravnom terminologijom, a kako planeri imaju otvorene ruke, došlo je do ispravljanja teksta plana.

– Primjerice, samostojeće zgrade su postale slobodno stojeće, to je ispravno u urbanističkoj terminologiji. Prijašnji GUP je bio, nekako, ne baš, neću reći nestručno, ali nije bio napisan ispravnom terminologijom. Nama su danas kao planerima otvorene ruke. Znači, tamo je pobrojan sjeljeni iz ciljeva, ali onda na kraju se kaže i druga uskladženja prema stavu stručnog izrađivača. I mi smo zapravo to iskoristili, jer nemamo uvijek tako otvorenu mogućnost, mi smo to iskoristili da sredimo tekst plana najbolje što smo znali i što smo uspjeli u ovom relativno kratkom vremenu, pojasnio je Božić.

Terminologija je usklađena s novim pravilnikom

Početkom prošle godine donesen je i novi pravilnik o prostornim planovima. Kako planeri imaju otvorene ruke, tako su u skladu s pravilnikom donesene izmjene teksta GUP-a, odnosno terminologije.

– S druge strane, vi znate da je sada od 1. siječnja 2024. ove godine na snazi novi pravilnik o prostornim planovima. Pa smo zapravo većinu terminologije, bar terminologije, uskladili s tim pravilnikom, jer nama to nije bila obveza u ovim izmjenama, ali u prvim sljedećima će biti. Ako već sad mijenjamo i ako znamo kako pravilnik definira samostojeću zgradu, onda smo to ispravili i uskladili, nadodao je još Božić.

Izdvojeni članak

Izmjene GUP-a predlažu otvaranje zagrebačkih potoka, prvi na redu jedan na zapadu grada

Zapratite nas na Facebooku, Instagramu, Youtubeu i Tik Toku te uskoro očekujte još ovakvih edukativnih podcasta i zanimljivog sadržaja s vašeg digitalnog glasa gradilišta. Cijelu epizodu podcasta i razgovor našeg voditelja i arhitekta Ardiana Gashija s ravnateljem Zavoda za prostorno planiranje Grada Zagreba, arhitektom i urbanistom Nikšom Božićem pogledajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap