Pretraga

Frka Petešić o stanu od 96 kvadrata: ‘Ja nisam meta, ja sam kolateralna meta. Znam da ništa nisam skrivio’

A- A+

Predstojnik premijerova ureda Zvonimir Frka Petešić zadnjih je dana u fokusu javnosti zbog državnog stana i lažne prijave prebivališta na Dugom otoku. Naime, Frka Petešić s obitelji koristi stan veličine 96 metara kvadratnih u Jurišićevoj ulici, koji je dobio nakon što je prijavio prebivalište izvan Zagreba. Na pitanje kako to da je njegova zgrada među prvima obnovljena nakon potresa, rekao je da je to bio ‘čudan splet sretnih i nesretnih okolnosti’.

Zvonimir Frka Petešić | Foto: Screenshot, Youtube

Frka Petešić je u intervjuu za HTV rekao kako je on najmoprimac, a zgradom u kojoj živi upravljaju Državne nekretnine. Tvrka je nakon potresa ustanovila da je stan u kojem stanujee najoštećeniji. U drugim zgradama, kaže, nije bilo većih oštećenja.

‘Nije mi palo na pamet reći premijeru da ću se dva tjedna baviti svojom selidbom’

– Statičari su došli nakon dva dana i rekli da moramo iseliti. Imali smo koronavirus, predsjedanje Europskom unijom, potres u Zagrebu, jednostavno nije mi palo na pamet da premijeru kažem da ću se dva tjedna baviti svojom selidbom. I pitao sam, možemo li se u jednom dijelu nekako stisnuti. Preselili smo u dio stana, spavali na kauču koji nije rasklopiv, ali ima gorih situacija u životu, rekao je.

Nekoliko je puta ponovio kako obnova nije krenula ranije zbog njega niti je on intervenirao, a priznao je da je u stanu popadala sva žbuka. Na krevetu supruge je bila ‘gromada od 5 kilograma’. Rekli su mu da nije sigurno biti u stanu. Do petrinjskog potresa je stan već bio obnovljen no  i danas postoje pukotine na zidovima.

Dvije faze obnove

– Nama je prijetio zabatni zid, on je prijetio da se sruši i padne na naš strop, na naše krevete. To je ta druga faza koja se morala završiti, rekao je Frka-Petešić za HTV. Pojasnio je i zavrzlamu oko prijave prebivališta odnosno boravišta.

Rekao je kako je u Dubravi boravio od 2011. do 2017. godine u stanu kolege koji je, između ostaloga, imao podrum od 20-ak kvadrata za knjige. U Hrvatsku  se doselio 2011. godine, a bio je vrlo iznenađen kad mu je ponuđeno mjesto veleposlanika u Maroku.

– Nisam to očekivao jer sam napokon ostvario dugogodišnji san da se vratim u Hrvatsku, priznao je i dodao da je “odmah znao što to znači za njegovu obitelj”. Kći je ostala studirati u Zagrebu, a ostalo je i mnogo knjiga u stanu u Dubravi.

Iz Maroka se vratio dan prije nego što je preuzeo dužnost. Tada mu je prijatelj rekao da se treba iseliti, a nakon par dana je saznao da ima pravo na stan, navodi.

– U tom postupku se traži da imam prebivalište, koje je meni u Dubravi. Ne mogu tražiti potvrdu u stanu koji ću tek dobiti, a iz stana u Dubravi se selim. Nemam nekretnine i u pravnom sam vakuumu. Nakon toga sam zvao oca koji mi je rekao da se mogu prijaviti u Salima. To mi je bio mladenački san, napustiti Pariz i vratiti se u Sali, rekao je Frka-Petešić.

Priznao je kako je tu napravio grešku.

– Pribavio sam potvrdu samo za sebe, nisam za obitelj. Pakirali smo se i selili, moja žena je to mislila napraviti kasnije, ali nikad nije, rekao je Frka-Petešić.

Izdvojeni članak

Državne nekretnine najavile tužbu protiv Maje Đerek: ‘Društvo posluje i radi po zakonu’

‘MUP i pravnici kažu da to nije fiktivno prebivalište’

Kaže da su mu MUP i pravnici rekli da nije napravio grešku kad se prijavio u općinu Sali. “Objasnili su mi u MUP-u da ako imate prebivalište, a ne živite tamo, nego imate boravište, to ne može biti fiktivno prebivalište. Fiktivno je samo ako nema boravišta”, kaže.

Napominje i kako institucije trebaju reći je li to kazneno djelo. Njemu svi govore istu stvar. Smatra da to nije u ustavnim ovlastima predsjednika, da utvrđuje. Kaže i da je sustav s prebivalištem i boravištem nezgodan za ljude iz dijaspore jer je u dijaspori to objedinjeno.

Podrum na drugoj adresi, parking za besplatno

Na pitanje o podrumu kaže kako se selio 10 puta u životu i najveći problem mu je bio podrum. Ako je vlažan knjige to ne trpe. Kad mu je ponuđen stan, odmah je pitao za podrum za knjige, rekao je i dodao da ima vrlo eklektičnu biblioteku.

– Nisam uzeo podrum, nego sam pitao mogu li negdje posložiti knjige. Rekli su da nemaju, ali da imaju neko skladište u kojem drže namještaj, da tamo ima prostora u kutu u kojem mogu biti moje stvari. Ja tamo nemam pristup, nego zovem njih. Ne plaćam ništa jer to nije uređeno, pojasnio je.

Rekao je kako autor rijetko vozi, a trenutno mu je ispražnjen akumulator. Iz Državnih nekretnina su mu rekli da imaju nekoliko slobodnih parkirnih mjesta koje oni ne koriste. Sada ih je pitao da treba li ta mjesta plaćati, na što su mu rekli da ne treba jer da ni drugi to ne plaćaju, pa ne moram ni on.

‘Ja znam da ja nisam ništa skrivio’

Na pitanje je li on proxy žrtva rata koji se vodi protiv Plenkovića, Frka Petešić odgovora kako zna da ništa nije skrivio.

– Ja nisam meta, ja sam kolateralna meta. Nemam problema da se sve ispita, kaže Frka-Petešić. Obnova fasade se dogodila jer su stanari prije potresa dobili sve dozvole za obnovu, zato je zgrada obnovljena prva u potresu, kaže.

Prokomentirao je i kako je 2001. godine određeno da se kvadratura državnih stanova plaća 5 kuna, na što on, kaže, ne može utjecati. Pojasnio je i zašto je dobio 6 kvadrata više.

– Pitao sam zašto sam dobio 6 kvadrata više, imam pravo na 90 kvadrata. Rekli su da su mi dali ono što je najbliže onom što mi pripada, konstatirao je.

Ako vas zanima što je tvrtka Državne nekretnine rekle na ovu temu, kliknite ovdje:

Izdvojeni članak

Državne nekretnine oglasile se o obnovi stana Frka-Petešića, a progovorili i susjedi

Copy link
Powered by Social Snap