Ide obnova kultne zgrade podignute prije 130 godina za nevjerojatnih 15 mjeseci, prva u gradu imala je drvene rolete
Oktogon je najstariji natkriveni pješački prolaz u Zagrebu. Zgrada u kojoj se nalazi, izvorno sagrađena za Prvu hrvatsku štedionicu, svojevremeno je bila prava revolucija u gradu. Podignuta je u samo 15 mjeseci, neviđenim materijalima, a nešto kasnije prva u Zagrebu dobila je drvene rolete. Ipak, prepoznatljiva ostaje po ‘passageu’ natkrivenom vitrajima koji se proteže kroz njeno dvorište, povezujući dva pročelja. Dio zgrade s prolazom sada ide u obnovu, a dokumentaciju će prirediti tvrtka Core.

Oktogon ide u obnovu | foto: screenshot GoogleMaps
Brojne zgrade u centru Zagreba imaju bogatu povijest. No, samo se jedna može pohvaliti prvim drvenim roletama i najpoznatijim ostakljenim prolazom.
Legendarni Oktogon krasi zgradu izvorno sagrađenu za Prvu hrvatsku štedionicu, koja je k tome obilovala dućanima, a imala je i stanove i pivnicu. Otprilike 130 godina nakon izgradnje ide u uređenje, a sada su otkriveni detalji planiranih intervencija.
Prvi natkriveni prolaz
Građevina u kojoj se nalazi vjerojatno najpoznatiji prolaz u centru Zagreba s ostakljenim krovom koji povezuje Cvjetni, točnije Trg Petra Preradovića s Ilicom, izvorno je bila zgrada Prve hrvatske štedionice. Izgrađena je prema projektu hrvatskog arhitekta Josipa pl. Vancaša, a njenu unutrašnjost prvi zagrebački natkriveni pješački prolaz sa središnjom staklenom kupolom i vitrajima.
Budući da je zgrada, izvorno sagrađena pred kraj 19. stoljeća, kao i mnoge druge u potresu oštećena, sprema se njena obnova zajedno s prolazom. Izradu projektno-tehničke dokumentacije za zahvate obnove i promjenu namjena dijela zgrade naručuje Nacionalni muzej moderne umjetnosti, koji će u dio prostora po završetku obnove i useliti. Već je poznata informacija da će za 192 tisuće eura (bez PDV-a) projektnu dokumentaciju izraditi tvrtka CORE.

Oktogon ide u obnovu | foto: Arhitektura Zagreba
Nastala oštećenja
Po pitanju stanja građevine, na cjelokupnoj zgradi utvrđena su manja oštećenja kao posljedica potresa koji su u 2020. pogodili područje Zagreba te Siska i Petrinje. Pregledom je utvrđeno da u podrumskim prostorijama svođenim pruskim svodom kao i na armiranobetonskim nadvojima i gredama nema vidljivih oštećenja.
No, manja oštećenja i puknuća uočena su na nadvojima unutar prve etaže štedionice, i to u vidu dijagonalnih pukotina i otpadanja žbuke. Generalno, dok su u prizemlju zabilježena nekonstruktivna oštećenja, na prvom katu na dijelu nosivih zidova i greda, te na pregradnim zidovima i na spojnicima stropova od trstike i zidova zabilježene su ozbiljnije pukotine. Također su oštećeni dimnjak i ostakljeni krov.
Mijenja se namjena
U skladu s navedenim, projekt obnove i prenamjene dijela građevine podrazumijeva sve zahvate kojima bi se ispunili temeljni zahvati ojačanja, a pritom se očuvalo zgradu kao pojedinačno zaštićeno kulturno dobro. Projekt će, poznato je, obuhvatiti sanaciju samo dijelova zgrade, odnosno sanaciju međukatnih i obodnih konstrukcija te krovišta.

Oktogon ide u obnovu | foto: Arhitektura Zagreba
Projekt će obuhvatiti i restauratorsko-konzervatorske radove uključivo s rekonstrukcijom bogate nepokretne opreme unutar građevine, a sredit će se i dekorativni elementi. Ne može se pričati o ovoj obnovi, a ne spomenuti da se u dijelu zgrade koji će biti zahvaćen radova traži izmjena funkcionalne dispozicije jer će ondje, kako smo naveli, po završetku radova ipak djelovati muzej, a nekada je ondje bila banka.
Naime, kad završe svi radovi, veći dio prostora prizemlja i prvog kata bit će izložbeno-galerijske namjene. Pri čemu se smještaj izložbenih prostora, tehničkih soba te sanitarija predviđa u podrumskoj etaži.
Prve drvene rolete
Za izradu projektne dokumentacije, odabrani Core imat će tri mjeseca, a onda će se birati i izvođač koji će sve zamišljene izmjene i ojačanja i provesti u djelo. Podsjećamo, radovi obnove i prilagodbe dijela zgrade udahnut će novi život građevini koja Zagreb krasi od davne 1899. godine kada je izgrađena.
U 15 mjeseci, koliko se zidalo, podignuta je ova trokatnica s podrumima, visokim prizemljem i kupolom. Projekt je izradio atelijer ‘Pilar&Mali&Bauda’, prema osnovi autora, arhitekta Josipa Plemenitog Vancaša.
No, zgrada kakvu danas poznajemo nije u potpunosti zadržala izvorno lice. Dostupna dokumentacija otkriva kako je današnje pročelje rezultat pojednostavljivanja dekoracije pročelja pod nadzorom arhitekta Lava Kalde, u 1924. godini. Iste godine na prozorima građevine postavljene su i prve drvene rolete u gradu.

Oktogon ide u obnovu | foto: Arhitektura Zagreba
Revolucionarni materijali
Zanimljivo je da su za gradnju palače korišteni tada novi materijali i konstruktivna rješenja. Njeni temelji na ilovači ili šljunkovitom tlu betonirani su u Roman-cementu, a djelomično u portland-cementu. Vanjski pročelni zidovi također izvedeni cementom debljine su 85 centimetara.
Ziđe je pak uglavnom kombinacija opeke i portlandskog cementa, a pregradno od cementa dok su među katovima željezni traverzi. Sva reprezentativna stubišta u građevini pa i stupovi štedioničke dvorane od istarskog su kamena, a poseban prostor u objektu ima veličanstven, bogato ukrašen passage.
Detaljni pregled prolaza
Prolaz kroz zgradu kreće od monumentalno udubljenog ulaza s natkrivenim balkonom poduprtim dvama atlantima. Odatle se nastavlja urešen s ukrasima i ostakljenjem, sve do karakterističnog proširenja centralnog oktogona nadsvođenog željeznom kupolom s oslikanim vitrajima.
Zatim se od oktogona nastavlja prolaz s izlazom na uglu Preradovićeva trga i Bogovićeve ulice. Pod ulaza i podesti stubišta opločeni su keramitnim, protukliznim pločicama istog uzorka kao u štedioničkoj dvorani.
Stube i podesti su izvedeni iz prirodnog kamena, oslonjeni su na jednom kraju na traverzu, a drugom utoreni u zid. U smjeru prolaza iz Ilice u oktogonu se nalazi glavni ulaz u prostore Prve hrvatske štedionice (niz godina prostor Privredne banke Zagreb), a ostatak prolaza flankiraju prostori trgovina i izlozi. Ovdje pročitajte priču o kultnoj zgradi Name, koja je nadomak omiljenom gradskom prolazu.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.