Pretraga

Obnova kulturne baštine od 1,1 milijarde eura: Hrvatski prirodoslovni muzej prvi otvoren na Gornjem gradu

A- A+

Obnova Hrvatskog prirodoslovnog muzeja potrajala je nešto više od tri godine te je muzej sada opremljen najsuvremenijom tehnologijom. Prvi je muzej otvoren na Gornjem gradu nakon obnove vrijedne 31,6 milijuna eura, a najveći dio sredstava osigurala je Vlada. Obnova je bila odobrena prije potresa, no zbog naknadnih oštećenja Vlada je odobrila dodatna sredstva iz Fonda solidarnosti. Jedan je ovo korak u obnovi kulturne baštine na Gornjem gradu, dok je na razini grada za tu vrstu obnove dosad ugovoreno više od 1,1 milijardi radova za 155 projekata.

Hrvatski prirodoslovni muzej | foto: Ministarstvo kulture i medija

Nakon više od tri godine od početka radova, završena je obnova Hrvatskog prirodoslovnog muzeja koji je opremljen najsuvremenijom tehnologijom te sadrži reprezentativne izloške prirodoslovne baštine. Prilikom otvaranja obnovljenog muzeja predsjednik Vlade RH Andrej Plenković istaknuo je kako je već 180 godina dom ove ustanove palača Amadeo. Palača je obnovljena za ukupno 31,6 milijuna eura, a najveći dio sredstava osigurala je Vlada.

Financiranje osigurano prije potresa

Muzej je obnovom dobio novi sustav te novi postav koji će omogućiti da se na suvremen način promiču hrvatska kultura i prirodoslovna baština. Između ostalog, prilikom otvaranja je napomenuto kako to i jest cilj svih projekata obnove nakon potresa kojima se baština obnavlja bez da građevine gube svojstva ili vrijednosti kulturnog dobra. Dok ih se istovremeno protupotresno ojačava i revitalizira.

Izdvojeni članak

Bauštelska reportaža: Najraskošnija secesijska zgrada na zagrebačkoj Lenucijevoj potkovi

Vrijedi napomenuti kako je obnova ovog muzeja bila specifična jer su sredstva odobrena prije potresa, putem projekta ‘Čuvar baštine kao katalizator razvoja, istraživanja i učenja – novi Hrvatski prirodoslovni muzej’. Financiranje je bilo osigurano iz Europskog fonda za regionalni razvoj (9,9 milijuna eura), za koji su partneri Grad Zagreb i Turistička zajednica Grada Zagreba izdvojili 5,8 milijuna eura.

Potres u ožujku 2020. zgradi je donio dodatnu štetu, zbog čega je Vlada odobrila sredstva iz Fonda solidarnosti EU (9,8 milijuna eura) putem Ministarstva kulture i medija potrebna za konstruktivnu obnovu oštećenja palače prouzročenih potresima. Dodatna sredstva za obnovu bila su osigurana od strane Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU (1,45 milijuna eura) te Grada Zagreba (4,8 milijuna eura).

Obnova od 1,1 milijardi eura

Kako je prilikom otvorenja napomenuo Plenković, Vlada je putem Ministarstva kulture i medija preuzela obnovu gradskih ustanova u kulturi. Obnavljali su se objekti od muzeja, preko kazališta, sakralnih objekata, ali i ureda gradske uprave na području grada.

Plenković je potom istaknuo kako su na zagrebačkom Gornjem gradu osim Hrvatskog prirodoslovnog muzeja završene i obnove Crkve svetog Marka, kao i Galerije Klovićevi dvori. Isto tako, obnavlja se i Hrvatski povijesni muzej na povijesnoj lokaciji u palači u Matoševoj, kao i na novoj adresi bivše zgrade Hrvatskog meteorološkog zavoda. U obnovi su i Atelijer meštrović, no i Hrvatski muzej naivne umjetnosti, koji je napokon dobio prostor za svoju zbirku.

Izdvojeni članak

Zakašnjeli rokovi: Što kada kasni sufinancirana obnova zgrade javne namjene?

Za obnovu kulturne baštine dosad je iz Fonda solidarnosti i NPOO za 155 projekata u Gradu Zagrebu ugovoreno više od 1,1 milijardi eura. Dok se obnova katedrale i ostalih sakralnih objekata financira sredstvima državnog proračuna.

Prvi otvoren na Gornjem gradu

Vrijedi dodati kako je Hrvatski prirodoslovni muzej prvi obnovljeni muzej koji se otvara na Gornjem gradu. Inače, samo na Gornjem gradu, istaknuo je Plenković, putem Ministarstva kulture i medija Vlada samo na Gornjem gradu obnavlja se dvadesetak najvrjednijih spomenika kulture javne namjene (muzeja, palača, znanstvenih i obrazovnih ustanova).

– U sljedećoj godini očekuje nas završetak radova, a zatim i otvaranje dvaju nacionalnih muzeja na Gornjem gradu: Hrvatskog muzeja naivne umjetnosti i Ateljea Meštrović, najavio je Plenković pa se osvrnuo i na najkompleksniju obnovu.

Završit će radovi na dvjema zgradama u kojima će djelovati Hrvatski povijesni muzej. Riječ je o palači Vojković-Oršić-Kulmer-Rauch i bivšu zgradu DHMZ-a koju je Vlada dodijelila muzeju kako bi napokon dobio odgovarajući prostor i otvorio stalni postav na koji čekamo trideset godina.

Napomenimo, još uvijek traju obnova Crkve sv. Katarine, kao i vrijednih palača u Opatičkoj ulici u kojima je smješten HAZU i Hrvatski institut za povijest, kao i palače Pongraz u Visokoj ulici te zgrade Staroslavenskog instituta, zgrade Državnog arhiva Zagreb i mnogih drugih.

Ovdje doznajte detalje o obnovi zgrade Hrvatskog umjetničkog paviljona na Trgu kralja Tomislava.

Copy link
Powered by Social Snap