Tomašević dvije godine nakon potresa: ‘Potrebno je vratiti život u povijesnu jezgru Zagreba’
Danas je u Gradskoj skupštini predstavljen Program cjelovite obnove povijesne jezgre Zagreba na čijoj je izradi radilo 144 znanstvenika sa 12 fakulteta. Na početku samog predstavljanja pričao je i gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević koji je istaknuo kako je važno da cijeli centar grada bude ‘obnovljen u svakom smislu te da bude kvalitetniji za život građana’.
Tomašević se u svom obraćanju dotaknuo obnove u Zagrebu te napomenuo kako obnova javnih zgrada ide nekim svojim tempom, iako je kazao kako je svjestan da ta obnova ne ide dovoljno brzo. Spomenuo je da, što se tiče Fonda solidarnosti, oko 250 milijuna kuna već realizirano za kontrukcijske obnove javnih zgrada kojima je osnivač grad Zagreb. Osim toga, napomenuo je i kako zna da obnova privatnih kuća stagnira.
– Što se tiče obnove privatnih zgrada, prošle godine stavili smo 80 milijuna kuna za sufinanciranje privatnih zgrada, od tih 80 milijna kuna nismo potrošili ništa. Ove godine smo optimistični: stavili smo 160 milijuna kuna za sufinanciranje zgrada, kazao je Tomašević i dodao da se nada da će nakon izmjena zakona i donošenja programa mjera, cijeli proces krenuti u zadovoljavajućem smjeru.
Potom je govorio o Programu na čijoj su izradi radili brojni timovi pa se svakako radi o multidisciplinarnom dokumentu. Kako je Tomašević rekao, putem ovog dokumenta treba dati odgovore kako obnoviti Zagreb te ‘vratiti život u povijesnu jezgru grada Zagreba’. Istaknuo je da je Zagrebu potrebna konstrukcijska obnova koja se tiče rješavanja osnovnih infrastruktura koje uključuju vodovod i kanalizaciju, rješavanje pitanja broja parkirnih mjesta i zelenih površina. Osim kontrukcijske obnove napomenuo je kako je važna i energetska obnova – da centar grada koristi obnovljive izvore energije i da ima energetski učinkovite zgrade u kojima se kvalitetnije živi te da centar može ponuditi raznolike sadržaje koji će biti atraktivni i privačni stanovnicima i turistima.
Nives Mornar iz Zavod za prostorno uređenje grada Zagreba je istaknula kako je Program ‘usklađen s europskim politikama’, a jedan od istaknutijih govora je imala Anđelina Svirčič Gotovac sa Instituta za društvena istraživanja, koja je istraživala mišljenje stanovnika o obnovi središta. Ona je u svom govoru istaknula ono što građani izričito ne žele i odbijaju.
– Građani ne žele rušenje starih kuća (niti u središtu niti u Bloku 19), Njih čak 80 posto. Ipak petina smatra da je to prihvatljivo u određenim situacijama. Najmanje se slažu s radikalizacijom i transformacijom središta grada u nekom radikalnom obliku, rekla je Svirčić Gotovac.
Tomašević je istaknuo cilj Programa: ‘Mi trebamo obnoviti cijeli centar grada u svakom smislu da bude kvalitetniji za život svih građana’.