‘Treća sreća’: Jednu od najpoznatijih zgrada u Zagrebu obnavljat će Ing-grad, cifra ‘probila’ procjenu
Nakon pet godina ‘natezanja’ i dva poništena natječaja, čini se da je treće pokretanje javne nabave za obnovu zgrade Sveučilišta u Zagrebu i Pravnog fakulteta urodilo plodom. Unatoč tome što su sve pristigle ponude opet dobrano ‘probijale’ procijenjenu vrijednost radova, naručitelj je ‘presjekao’ te odlučio posao na Trgu Republike Hrvatske 14 prepustiti Ing-gradu. S građevinskom tvrtkom radovi duplo skuplji od predviđenog ugovorit će se prođe li rok mirovanja bez žalbi.

Pravni fakultet u Zagrebu dočekao početak obnove? | foto: Srednja.hr (Hrvoje Debeljak), Canva
Sveučilište u Zagrebu 24. srpnja 2023. godine objavilo je da zbog provedbe cjelovite obnove svoje zgrade na adresi Trg Republike Hrvatske 14 privremeno mijenja adresu. Tada su preselili na Kajzericu, u zgradu Regionalnoga centra za razvoj poduzetničkih kompetencija.
No, potresna obnova na teško oštećenom objektu u centru još nije krenula. Ova zgrada, prepoznatljiva i kao ‘dom’ Pravnog fakulteta nakon pet godina iščekivanja, izgleda, konačno bi mogla dobiti novo lice. Najvjerojatnije će ju srediti domaća građevinska tvrtka Ing-grad.
Bila je ‘treća sreća’
Zgrada Sveučilišta u Zagrebu i Pravnog fakulteta na Trgu Republike Hrvatske 14, svojevrstan simbol tog trga i jedna od najviše prepoznatljivih građevina u Zagrebu od potresa u kojemu je teško oštećena čeka početak obnove. No, da bi radovi mogli krenuti trebalo je odabrati izvođača, a odabir je dosad svaki put ‘zaštekao’.
Kako je u veljači ove godine pisao naš sestrinski portal srednja.hr, javna nabava prethodna dva puta neuspješno je zaključena zbog previsokih ponuda potencijalnih izvođača. Izgleda da je odabir u ovom slučaju bio treća sreća. Posao je na koncu pripao Ing-gradu, čija je ponuda odabrana kao prihvatljiva i u skladu sa svim kriterijima natječaja.
Duplo skuplje od procjene
Dana 23. srpnja 2025. godine u Elektroničkom oglasniku javne nabave (EOJN) zgrade Sveučilišta u Zagrebu i Pravnog fakulteta odabran je domaći građevinski div Ing-grad za posao obnove. Ponuđena cifra od 27.861.732,55 eura više od dvostruko odskače od procijenjenih 13 milijuna eura za obuhvatno sređivanje raspucale zgrade, no izgleda da je Sveučilište u Zagrebu ipak odlučilo ‘rastegnuti’ financijske mogućnosti kako bi sredili ovo poznato zdanje preko puta HNK.

Pravni fakultet i zgrada Sveučilišta u Zagrebu | foto: srednja.hr (Hrvoje Debeljak)
Ponuda Ing-grada bila je jedna od četiri pristigle. Osim njih, posao su htjeli raditi i zajednica Kamgrada i Spegre iz Hrvatske, srpska zajednica ponuditelja Modulor i Modulor Constructions te Turci Faber Elektromekanik Otomasyon Limited Sirketi. Čak dvije ponude, one srpske zajednice ponuditelja i turskog izvođača, iako više od procjene, bile su niže od odabranih, ali su odbijene.
Kako stoji u obrazloženju Odluke, ovlašteni predstavnici javnog naručitelja predložili su ‘domaću’ tvrtku stoga što je s ostvarenih 99 bodova bila valjana u skoro svakom pogledu. Uz to, nakon odbacivanja neprihvatljivih, ponuda domaće tvrtke odgovarala je i prema kriteriju ekonomske povoljnosti.
Dvije neprihvatljive ponude
Evo i zašto su odbijeni spomenuti ‘jeftiniji’ ponuditelji. Zajednica Modulor i Modulor Constructions iz Beograda poslali su dokumentaciju koja nije bila u skladu sa zahtjevima nabave te nije ispunila kriterije za kvalitativni odabir, piše u Odluci. Turski Faber Elektromekanik pak nije ispunio kriterije zbog čega je također bio neprihvatljiv odabir.
Nakon konačne odluke, slijedi rok od deset dana mirovanja sukladno zakonskim odredbama. U tom razdoblju, piše u Završnim napomenama, na odluku se može izjaviti žalba pri čemu je žalitelj obvezan platiti naknadu za pokretanje žalbenog postupka. Ne bude li žalbi, idući korak je ugovaranje radova.
Prostori i dalje van funkcije
Kako stoji u Izvatku iz Tehničkog opisa projektne dokumentacije, potres je na zgradu djelovao razorno – ponajviše u središnjem dijelu, na neobaroknom stubištu te na prvom i drugom katu (gdje su prostori i predavaonice Pravnog fakulteta). Nakon potresa ovi prostori nisu vraćeni čak ni u privremenu funkciju.
Da bi se ovoj vrijednoj građevini i arhitektonskoj ostavštini u gradu vratila sigurnost i stabilnost treba ju u cijelosti i detaljno obnoviti. Prema utvrđenim oštećenjima, a istovremeno uzimajući u obzir konzervatorske smjernice, zaključeno je da obnova konstrukcije osim što će zgradi vratiti funkcionalnost i statiku isto tako mora sačuvati elemente graditeljskog nasljeđa, te sačuvati zatečene izvorne elemente oblikovanja i volumen.
– Zaključak je kako je potrebno izbjeći intervencije, u smislu potrebnog ojačanja konstrukcije, na zidovima južnog, istočnog i zapadnog pročelja, osim sanacije i popravka nastalih oštećenja s vanjske strane. Potrebne intervencije bi se događale s unutarnje strane zidova pročelja. Gledajući volumen cijele zgrade sagledana je potreba da se intervencije i potrebna ojačanja konstrukcije ne provode na prostoru ulaznog vestibula, prostoru centralnog stubišta i prostoru zapadnog stubišta, otkriva opis predviđenih radova koje bi mogao raditi Ing-grad, a svi radovi projektirat će se i izvesti temeljem Zakona o obnovi.
Ovdje pogledajte kako nakon obnove izgleda jedna od najstarijih zgrada u Zagrebu.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.