Pretraga

Arhitektica: Zašto sve što je prirodno mora biti ‘alternativno’, a svaka kuća od drva rustika?

A- A+

Kuća od drva i konoplje? Pa to je ‘teška alternativa’, pomislili bi mnogi. Ali zašto? U suštini, ne zato što nije ‘normalno’ graditi od tih materijala, već stoga što smo na njih zaboravili. Živimo u betonskim zgradama, što je s jedne strane skroz u redu. Ali, zašto kuće, ako možemo, više ne gradimo od spomenutih prirodnih materijala? Više je to nedostatak navike nego što su drvo ili konoplja nešto alternativno, kaže arhitektica Vesna Šoić koja je s nama razgovarala u novoj epizodi našeg Bauštela.hr podcasta.

Kuća od konoplje | foto: Zadružna konopljara

Prirodna gradnja danas i nije toliko raširena. Gradska stambena naselja uglavnom se grade po špranci koja je najisplativija, najbrža i jednostavno norma za visoke građevine – od betona. No, taj materijal i nije najpovoljniji za okoliš.

Iako je jedan način gradnje predvladavajući u sektoru, ipak nema pravog razloga da se drugi način, odnosno gradnja prirodnim materijalima smatra alternativom. Ovu temu u razgovoru nam je prokomentirala arhitektica Vesna Šoić koja radi i projekte gradnje konopljom i drvom.

‘Minus’ betona

Unatoč tome što je beton najrašireniji materijal u građevinskoj industriji, nije nepoznato da baš i nije najbolji izbor za okoliš. Najveći ‘minus’ betona je što je proizvodnja cementa, osnovne komponente tog građevinskog materijala, odgovorna za okvirno 7 posto globalnih emisija ugljičnog dioksida. Još jedan razlog je što se za proizvodnju betona koriste velike količine prirodnih resursa. Primjerice, vađenje pijeska koji ide u mješavinu iz riječnih korita može imati negativan učinak erozije korita.

Neosporno je da postoje alternative betonu, prirodni materijali lako dostupni od kojih se gradilo ‘prije betona’. No, iz nekog razloga te metode danas se smatraju alternativnima.

Arhitektica Vesna Šoić bila je gošća u 16. epizodi podcasta | foto: Bauštela.hr, Ramona Ščuric

– Imamo nekakav čudan stav da sve stvari koje nisu klasične stavljamo u stavljamo u kategoriju ‘alternative’ iliti neozbiljnog. Jedan od primjera je što, kao što je kod drvenih kuća, prirodnu gradnju svi gledaju kao ‘rustiku’. Moja drvena katnica iznutra izgleda potpuno moderno, dok sam ju izvana čuvala kakva je. Onda smo otišli u Srbiju kod kolegice Vesne Alavanje koja je kupila dekortifikator – njena kućica je rustika, a paralelno u Beloj Reci ima vila koja se iznajmljuje koja izgleda super moderno, a rađena je s konopljom, objasnila je Šoić.

‘Gradi s onim što ti je blizu’

Inače, sama stanuje u drvenoj kući u kojoj je uspjela izbjeći korištenje betona. Ne misli da su betonske građevine nužno loše, no u podcastu je istaknula kako bismo se mogli više usmjeriti na gradnju onim materijalima koji su nam neposredno blizu, kao što su drvo ili konoplja, koja je – rijetki znaju – izvrstan izolator.

– U stvari poanta je: gradi s onim što ti je blizu. Pogubili smo tu neku povezanost da gradimo materijalima koji su nam bliski, zaključila je.

Ovdje pogledajte cijelu epizodu u kojoj smo s arhitekticom Vesnom Šoić razgovarali o gradnji konopljom. Zapratite nas na FacebookuInstagramuYouTubeu i Tik Toku te uskoro očekujte još ovakvih edukativnih podcasta i zanimljivog sadržaja s vašeg digitalnog glasa gradilišta.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap