Certifikat koji zauvijek mijenja gradnju hotela: Uveo ga Valamar i postavio novi standard
Pical Resort turističke kompanije Valamar Hrvatska najveća je turistička investicija u Hrvatskoj. Iako su radovi u tijeku, zna se da će novi smještaj biti po najvišem mogućem standardu. Između ostalog, to garantira važan međunarodni certifikat koji u Hrvatskoj trenutno potresa tržište hotela i poslovnih zgrada. Naime, certifikat koji stiže iz Njemačke iz temelja mijenja koncept održive gradnje.

Amicor Valamar Resort na Rabu po DGNB vrednovanju je ‘zlatna’ /Branimir Šegotić | foto: YouTube screenshot/Branimir Šegotić (Linkedin)
Polako, ali sigurno, gradnja hotela i top poslovnih prostora u Hrvatskoj doživljava veliku promjenu. Za sve investitore koji žele da njihovi prostori budu prepoznati kao luksuzni i održivi (što posljednjih godina ide ruku pod ruku) DGNB certificiranje polako, ali sigurno postaje standard. Nekoliko je pionira koji grade nove projekte po tom najvišem stupnju održivosti, čime će si privrediti certifikat.
– Posebno certificiranje novi je trend održivosti u izgradnji. Prati se i pomno vrednuje svaki korak građenja, da bi projekt u konačnici dobio DGNB certifikat. Certificiranje je zasad ograničeno na hotele i poslovne zgrade, a u takav pothvat ionako bi se upustili samo najhrabriji developeri. Posebno aktivna na polju DGNB-a u Hrvatskoj velika je turistička kompanija Valamar Holiday Hotels and Resorts, započinje priču o novom održivom graditeljskom trendu direktor tvrtke Termoinženjering i osnivač branda Tering, inženjer Branimir Šegotić.
Važna karika u procesu
Uz vođenje projektantske tvrtke Termoinženjering iza koje je nekoliko desetljeća uspješnog poslovanja, 2021. godine, Šegotić pokreće Tering kojim transformira i nadograđuje poslovanje. Ovim korakom otvara put sklapanju partnerstava u svim segmentima investitorskog projektiranja te postaje audit za DGNB, a auditi su u postupku certificiranja vrlo važna karika.
– Usklađenim i detaljnim analizama sustava, tvrtka Tering aktivno participira u razvoju projekata prema globalnim standardima ekoloških i samoodrživih ciklusa. Voditi brigu o uštedi energije i smanjenju CO2 otiska te modelirati bezvremenske i nadogradive projekte za sve generacije, naša je jasna vizija, navode na svojim stranicama iz Teringa.

Matrix Office Park je DGNB certificiran | Matrix Office Park
Koraci bodovanja
DGNB je značajan dio novog lica održivosti. Od Šegotića smo doznali na koji način se certifikatom od temelja mijenja standard poslovne i turističke gradnje te kvalitetu prostora podiže na sasvim novu razinu.
– Generalno, certifikat se dijeli na fazu ‘prije’ i ‘poslije’ – predcertifikat i certifikat. Prva faza je projektna i tu se obvezuje na ono što će se prilikom gradnje ispuniti. To je svojevrsno obećanje onoga što se namjerava ispuniti. A sve ‘obećano’ u izgradnji se mora potvrditi, odnosno dokazati. Kroz sve kriterije, može se reći da je finalni certifikat u stvari skup dokaza, jer se svaki aspekt gradnje posebno boduje. Kao auditori, mi što možemo dokažemo kroz dokumentaciju. A što ne možemo dokazati, tu se nadovezuje projektni tim, objašnjava.
Razmatranje kriterija
Moglo bi se stoga reći da DGNB certifikat za hotele postaje ‘novo normalno’, iako put do certifikata nije lak. Naime, prilikom procjene koja prethodi certificiranju promatra se između 40 i 50 kriterija. Primjerice, ‘mjere’ se socijalna komponenta, koliko je zgrada ugodna korisniku, tehnološka naprednost, kao i proces proizvodnje i dopreme materijala na gradilište, ali i još mnogo toga.

Valamar Pical Resort najveća je investicija u turizmu u Hrvatskoj | foto: YouTube screenshot
– S DGNB-om, vrijedi istaknuti, ne promatra se samo zgrada, već i kakav je investitor, kakve su mu kvalifikacije i kako radi, je li prije pokretanja investicije radio analize isplativosti, life-cycle analysis. Promatra se i na koji način je rađen projekt, odnosno jesu li rađene zelene, nove tehnologije i u samom projektiranju. Budući da se bavimo projektiranjem i pokrivamo neke od najvećih investicija u državi, Valamar nam je neki partner s kojim prilično radimo. Kako su oni krenuli s novim trendom, mi smo se educirali te im sada mi ovo radimo, istaknuo je u razgovoru Šegotić.
Valamarov doprinos
U Hrvatskoj se po pitanju DNGB-a u najvećem broju slučaja radi o hotelskim projektima koji su upravo u razvoju. Najveći od svih oni su tvrtke Valamar. Hotelska grupacija krenula je sa certificiranjem, a Šegotićev brand kao audit je, ni manje ni više, radio na certificiranju njihovog ‘Arba Resorta’, izvorno ‘Suhe Punte’. Valamar se s postignućem pohvalio društvenim mrežama, a treba spomenuti da će njihova najnovija investicija, Pical – ujedno najveća u turizmu u Hrvatskoj – također biti certificirana.
– Valamar je zapravo prva naša hotelska kuća koja je krenula s DGNB certificiranjem i oni su dosad iscertificirali Amicor resort na Hvaru, koji zapravo dobio najviši standard, a krenuli su certifivirati i svoje druge investicije, a ovu informaciju potvrđuju Valamarove internetske stranice.
Zlatno u održivosti
Podsjećamo, početkom travnja 2024. godine, Hrvatski savjet za zelenu gradnju i nacionalni partner DGNB Sustava za Hrvatsku što je vodeći sustav zelene izgradnje, Valamarovom projektu dodijelio je zlatni predcertifikat. Važno priznanje hotelska grupacija? Primila je za Valamar Amicor Green Resort na otoku Hvaru, čime su postali prva turistička kompanija na putu za zlatni certifikat održivosti.
– Započeli smo proces predcertifikacijom Eko Vila i podvrgnuli se strogoj analizi usklađenosti s kriterijima DGNB sistema. U planu je dobivanje certifikata za sve vile, a potom i za cijelo ljetovalište. Ovime potvrđujemo da Valamarov projekt ispunjava sve ključne kriterije održivosti, što prepoznaju i naši gosti, tada je izjavio direktor Sektora investicijskih projekata u Valamaru.

Gradilište Valamar Pical Resorta, najveće investicije u turizam u Hrvatskoj | foto: YouTube screenshot
Cijene certificiranja
Očekivano, razrađeni sustav certificiranja i košta jer ga se ne može samo tako dobiti. A cjenik certificiranja lako je dostupan na stranicama Green Building Councila Hrvatska.
Cijene su određene prema veličini projekta, a kreću s kvadraturom do 2.500 kvadrata. Za objekt ove veličine, cijena za članove GBC-a iznosi 3.350, a za nečlanove 6.000 eura. Za veću kvadraturu, od 2.500 do 5.000 četvornih metara cijene su 4.600 za članove, odnosno 7.500 eura za nečlanove i tako dalje. Prema dosadašnjim cijenama okvirno možete shvatiti kako se kreću kako raste broj kvadrata.
– Što se troškova tiče, jedan dio trošak je audita, odnosno naša cijena koju individualno određujemo. S druge strane, Green Bulding ima fiksne troškove, gdje se prijavljuje projekt. Daju ugovor investitoru, a mora se platiti i sama mogućnost certifikata, objasnio nam je Šegotić.
Vrijedi i za rekonstrukciju
Kako smo već spomenuli, iako je u Hrvatskoj startao s hotelima i poslovnim zgradama i velikim dijelom certificiraju se potpuno novi projekti, DGNB nije ograničen ni na jedno od navedenoga. Prema DGNB međunarodnom standardu gradnje, stoji na stranicama DGNB-a, moguće je certificirati više vrsta projekata.
Certificirati se mogu nove zgrade, rekonstruirane, kao i zgrade u upotrebi. No, certificirati se mogu i interijeri zgrada, njihovo arhitektonsko oblikovanje pa i čitave urbane zone, odnosno kvartovi. U Hrvatskoj, DGNB bi tako bio pogodan za sve investitore koji žele podići svoje objekte na novu, višu razinu, neovisno o tome ulažu li u novu ili pak postojeću, stariju građevinu, a sudeći iz našeg razgovora, o tome će sve više i promišljati.
Ovdje pročitajte detalje o obnovi najpoznatijeg hotela u Plitvicama i doznajte tko će izvesti radove.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.