Pretraga

Kinezi dobili još jedan mega projekt u Hrvatskoj: U zadarskom zaleđu gradit će najveću solarnu elektranu

A- A+

Ponuda konzorcija koji čine Shandong Electric Power Engineering Consulting Institute i China North Industries Group International Corporation (NORINCO) pobijedila je na natječaju za izgradnju fotonaponske elektrane Korlat. Elektrana je snage 99 MWp, a investitor je Hrvatska elektroprivreda (HEP). Vrijednost potpisanog ugovora je 59,96 milijuna eura.

zadarsko zaleđe

zadarsko zaleđe | foto: Grad Benkovac

Konzorcij koji se sastoji od dvije kineske tvrtke odabran je za provedbu inženjeringa, nabave, izgradnje, puštanja u rad i testiranja PV postrojenja fotonaponske elektrane Korlat u zadarskom zaleđu, izvještava Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) Ugovorom kao predviđeni datumom završetka radova stoji 23. travnja 2028. godine.

Izdvojeni članak

Paušalno plaćanje struje odlazi u povijest, HEP mijenja brojila u svim kućanstvima, životni vijek im je 16 godina

EBRD je ranije priopćio da je HEP-u odobrio zajam u iznosu do 31,6 milijuna eura za financiranje izgradnje i rada fotonaponske elektrane Korlat, s ciljem potpore tranziciji Hrvatske na zelenu energiju. Ostatak novca osigurala je Europska investicijska banka. Ukupni kreditni aranžman iznosi 62 milijuna eura, piše poslovni.hr.

Projekt će podržati HEP-ove planove dekarbonizacije, a predviđeno smanjenje emisije CO2 iznosi oko 28.899 tona godišnje.

Opskrba 50.000 kućanstava

Sunčana elektrana Korlat najveći je projekt sunčane elektrane u Hrvatskoj s ishođenom građevinskom dozvolom. Instalirana snaga elektrane iznosit će 99 MW (megavata), a priključna 75 MW. Očekivana godišnja proizvodnja SE Korlat od 165 milijuna kWh (kilovatsati) zelene električne energije bit će dovoljna za opskrbu oko 50 tisuća kućanstava.

SE Korlat će uz postojeću vjetroelektranu na lokaciji u blizini naselja Korlat, udaljenoj oko sedam kilometara od Benkovca, koja je u pogonu od 2021. godine, činiti obnovljivi hibridni energetski park.

– Projekt SE Korlat obuhvaća izgradnju sunčane elektrane na površini od oko 150 hektara, infrastrukture za priključak na 110 kV prijenosnu mrežu te pomoćnog objekta za skladištenje i upravljanje energetskim parkom, izvještavaju iz HEP-a.

zadarsko zaleđe

zadarsko zaleđe | foto: Grad Benkovac

Elektrana na Ugljanu

Lokacija buduće sunčane elektrane na otoku Ugljanu je u općini Kali, povrh remontnog brodogradilišta u uvali Vela Lamjana čiji je vlasnik tvrtka Nauta Lamjana.

Procijenjena godišnja proizvodnja električne energije iznosi približno 10 milijuna kilovat sati. Što to znači najbolje se može vidjeti kroz usporedbu s trenutno najvećom sunčanom elektranom u Hrvatskoj, onoj u Obrovcu koja je s radom počela lani, a  za koju procjena godišnje proizvodnje iznosi 11,3 milijuna kilovat sati što je dovoljno za opskrbu oko 3.500 kućanstava.

Prema planu, u elektrani na Ugljenu proizvedena električna energija predavat će se u energetsku mrežu, a da bi to bilo ostvarivo bit će potrebno izgraditi i dvije nove trafostanice. Ovdje treba spomenuti i da sam otok prema popisu stanovništva iz 2021. godine broji 5.666 stanovnika, što plastično znači da bi proizvodnja električne energije iz ove elektrane bila dostatna da Ugljan postane samoodrživ uz značajan višak za daljnju distribuciju.

elektrana na Ugljanu lokacija

elektrana na Ugljanu lokacija | foto: screen shot Vita projekt

Otvorena je hrvatska bušotina za 140 milijuna eura vrijednu ORC geotermalnu elektrana, najveću u EU, doznajte ovdje detalje.

Copy link
Powered by Social Snap