Danas je standardni životni vijek kopnene vjetroelektrane oko 20-25 godina, a čak 85-90% ukupne mase vjetroagregata već se može reciklirati.
Udruga WindEurope ovih je dana zatražio zabranu odlaganja na odlagališta lopatica vjetroagregata do 2025. godine u Europi, jer se europska industrija vjetra aktivno obvezuje ponovno upotrijebiti, reciklirati ili oporaviti 100% neaktivnih lopatica, javlja Energetika-net.
To se odvilo nakon što je nekoliko vodećih tvrtki najavilo da imaju u planu reciklirati lopatice, dok bi zabrana znatno ubrzala razvoj održivih tehnologija recikliranja kompozitnih materijala. Odluka bi trebala stupiti na snagu do 2025. godine.
Materijali koji se koriste i u građevinarstvu
Danas je standardni životni vijek kopnene vjetroelektrane oko 20-25 godina, a čak 85-90% ukupne mase vjetroagregata već se može reciklirati. Lopatice vjetroagregata ipak je izazovnije reciklirati jer sadrže složene kompozitne materijale – kombinaciju ojačanih vlakana (obično staklenih ili ugljičnih vlakana) i polimerne matrice.
Takvi se kompoziti ne koriste samo u lopaticama vjetroagregata – važni su materijali u sektorima kao što su zrakoplovstvo, automobili, pomorski promet, aeronautika, oprema za slobodno vrijeme i sport, građevinarstvo i građevinarstvo.
Iako danas sve veći broj tvrtki nudi usluge recikliranja kompozita rješenja nisu još dovoljno razvijena zbog čega je potreban daljini razvoj ne bi li reciklaža postala i komercijalno isplativa, piše Energetika-net.