Revolucija u Šibeniku: Nova energana otpad će pretvarati u gorivo, bit će prva takva u Hrvatskoj
U Šibeniku se događa revolucija u gospodarenju otpadom. Nakon što je prije dvije godine otvoren Centar za gospodarenje otpadom Bikarac u Šibensko-kninskoj županiji, na lokaciji se čega izgradnja prve hrvatske energane za pretvaranje otpada i mulja u energiju. Samo projektna dokumentacija stajala je 3 milijuna eura, a velika prednost takvog postrojenja je što smeće zbrinjava na ekološki prihvatljiv način koji je ujedno zdrav.
Hrvatski gradovi nerijetko muku muče sa zbrinjavanjem otpada. Postoje brojne opcije, a u novije vrijeme okreće se održivosti.
Energane za otpad jedna su od opcija. U pitanju su spalionice u kojima se oslobođena energija pretvara u korisne oblike poput grijanja ili električne struje, a u Šibeniku bi se trebala graditi prva.
Gospodarenje otpadom
Prije dvije godine otvoren je Centar za gospodarenje otpadom Bikarac u Šibensko-kninskoj županiji. Na toj lokaciji trebala bi se izgraditi prva hrvatska energana za pretvaranje otpada i mulja u energiju.
Samo projektna dokumentacija za postrojenje koje bi trebalo biti poluga da se do 2035. osigura da samo 10 posto otpada završi na gradilištima vrijedi 3 milijuna eura. Centar za gospodarenje otpadom Bikarac, treći je te vrste, a trebao bi postati prvi koji će imati energanu, o čemu smo već pisali.
Iz otpada – gorivo
Vezano za projekt uspostave postrojenja za energetsku oporabu goriva iz otpada i mulja iz uređaja za obradu otpadnih voda čija se implementacija planira u Šibeniku, gradski vijećnici posjetili su Eco center Bolzano u Italiji.
– Imali smo priliku vidjeti kako se gospodari otpadom u razvijenom svijetu. Talijanski stručnjaci su nam pokazali da ‘otpad nije smeće’ jer od tog otpada godišnje dobiju 30 megavata toplinske te 15 megavata električne energije. Prednosti ovakve energane su višestruke budući da, osim pretvaranja otpada u energiju, smeće se zbrinjava na pravilan i ekološki najprihvatiljiviji način, rekao je direktor tvrtke Bikarac, Robert Podrug koji je također bio u posjetu talijanskoj energani.
Napomenuo je kako se proizvodnja energije može pozicionirati tek na treće mjesto razloga gradnje elektrane, dok su na prvom zaštita okoliša i zdravlja ljudi. Dodao je kako je Šibenik već daleko dospio gradnjom Redionalnog centra za gospodarenje otpadom, dok će izgradnja moderne energane koja će oporabljati gorivo iz otpada, ali ne i cjelokupni miješani komunalni otpad.
Eco center u južnom Tirolu
Energana u Bolzanu inače je veliki pogon s uhodanim radnim procesima, sa stotinjak zaposlenika. Nalazi se na prostoru koji ulaže u čist okoliš, turizam i poljoprivrednu proizvodnju.
Eco center je javno poduzeće, a objedinjuje uslugu obrade otpada i upravljanja vodno-gospodarskim sektorom. Energana djeluje od 2014. godine te godišnje oporabi oko 130.000 tona otpada.
– Ovo postrojenje je jako sigurno za zdravlje ljudi, a shodno tome i za naš okoliš. Moram napomenuti kako je ovo iznimno razvijena turistička regija u kojoj godišnje bilježimo 37 milijuna noćenja i jedino ovakvim načinom zbrinjavanja otpada smo sigurni da neće biti posljedica po prirodu i ljude. Izgradnjom energane smo zapravo smanjili količinu zagađivača u zraku i kroz ovih 10 godina od kada djelujemo, čistoća zraka je sve bolja, istaknuo je voditelj centra Marco Palpitano.
U još jednom gradu u Hrvatskoj najavljeno je da će se u budućnosti za grijanje oslanjati na nove oblike energije. Koji grad se sprema na ovaj korak i o čemu je točno riječ pročitajte ovdje.