Pretraga

Vapaj za spas najvažnije rijeke hrvatskoga krša: ‘Gacku treba vratiti u stari tok’

A- A+

Rijeka Gacka jedna je od najvažnijih rijeka hrvatskoga krša, a već neko vrijeme poziva se na revitalizaciju njenog toka da bi ju se očuvalo. Udruga Prijatelja Gacke u 2023. godini pozvala je na konkretnu akciju pokretanjem peticije u 2023. godini. U međuvremenu, aktivnostima za zaštitu uključili su se i grad Otočac te Županijska komora grada, koji su zajednički potpisali Prijedlog uvrštenja rijeke Gacke u Nacionalni plan obnove prirode RH. Prijedlog je podržao i župan Ernest Petry.

rijeka, ilustracija | foto: Pexels

Rijeka Gacka jedna je od najvažnijih rijeka hrvatskoga krša, no da bi se očuvala, potrebno je poduzeti određene korake. Bilo je to upozorenje Udruge Prijatelja Gacke osnovane zbog unaprjeđenja javnog interesa na području sliva rijeke, te radi njenog očuvanja. U tu svrhu u lipnju 2023. godine pokrenuli su peticiju.

– Šezdesetih godina 20. stoljeća učinjen je jedan od nezapamćenih ekocida prilikom gradnje hidrocentrale i tada je uništeno više od 20 kilometara vodotoka ovog svjetski poznatog bisera. Isto tako ovom peticijom želimo potaknuti na ozbiljna i studiozna promišljanja u svezi poduzimanja određenih akcija kojim bi se revitaliziralo staro suho korito rijeke Gacke i vratila rijeka u svoju prirodnu funkciju, navode u peticiji.

Izdvojeni članak

Zna se tko će srediti staze i drvene mostiće uz najljepši slap u Hrvatskoj

Zabrana intervencija

Zatražili su nekoliko važnih promjena – proglašenje rijeke krškim fenomenom od posebnog značaja za Otočac i Ličko-senjsku županiju, te zabranu intervencije u tok rijeke na području grada Otočca. Kao i revitalizaciju desnog i lijevog kraka Gacke.

U međuvremenu, aktivnosti ka sprječavanju devastacije zajednički su poduzeli grad Otočac, Županijska komora grada te Udruga Prijatelji Gacke. U svrhu očuvanja rijeke osnovano je Povjerenstvo za strateško planiranje, zaštitu i revitalizaciju rijeke Gacke, te je potpisan Prijedlog uvrštenja rijeke Gacke u Nacionalni plan obnove prirode RH, a potez je pozdravio i župan Ličko-senjske županije Ernest Petry.

– Gacka se treba vratiti u stari tok. Rijeka Gacka, jedna je od najvažnijih rijeka hrvatskoga krša, prepoznatljiva po svojoj izuzetnoj bioraznolikosti, stabilnoj temperaturi i protoku te važnim ekološkim funkcijama. Povratkom toka rijeke Gacke u Vivoze i Šumećicu pokraj Otočca u isušeni desni i lijevi krak, ova prelijepa ponornica protegla bi se sa sadašnjih 17 na oko 50 kilometara, napisao je župan na svom Facebook profilu.

Turistička revitalizacija

Petry je dodao kako je svima u interesu da se Gacka zaštiti te da se njezin stari tok vrati sve do Švičkog jezera i retencije u Gusić polju. Napisao je da, shodno navedenom kao ličko-senjski župan podržava sve inicijative koje se tiču održivog razvoja Ličko-senjske županije kako bi se ekološki, gospodarski i turistički revitalizirao cjelokupni sliv Gacke te se ujedno omogućila zaštita flore i faune.

Kako stoji u Službenom vjesniku Grada Otočca, u siječnju je na temelju članka 59. Statuta Grada Otočca osnovano je savjetodavno tijelo za daljnje strateško daljnjeg postupanja s ciljem zaštite riječnog toka.

– Ovom Odlukom osniva se i imenuje Povjerenstvo za strateško planiranje, zaštitu i revitalizaciju rijeke Gacke, kao savjetodavno tijelo Gradonačelnika Grada Otočca za strateško planiranje, zaštitu rijeke Gacke, njenih pritoka i izvorišta te za provedbu mjera i radnji u postupku izrade strateških dokumenata u svrhu revitalizacije i održivog upravljanja rijekom Gackom.

rijeka, ilustracija | foto: Pixabay

Strateško planiranje

Povjerenstvo predlaže poduzimanje aktivnosti izrade stručnih studija u svrhu zaštite rijeke Gacke od investicija i zahvata koji bi mogli naštetiti očuvanju rijeke Gacke. Savjetuje i pokretanje postupaka dodatne zaštite rijeke Gacke u koordinaciji s nadležnim tijelima u Ličko-senjskoj županiji i na razini države.

– Na temelju izrađenih stručnih studija i podloga predlaže aktivnosti i mjere održivog upravljanja rijekom Gackom, te osmišljava i inicira razvoj aktivnosti i projekte unaprjeđenja korištenja rijeke Gacke i njenog porječja s ciljem poticanja razvoja lokalne zajednice. Uz to sudjeluje u pronalasku vanjskih izvora financiranja, uključujući fondove Europske unije i druge oblike potpora u području održivog razvoja, predlaže način informiranja javnosti o svojim aktivnostima, organizira javne skupove, tribine i druge događaje u svrhu podizanja svijesti o važnosti zaštite te pametnog i održivog upravljanja rijekom Gackom, preostale su ‘točke’ koje predlažu.

Na posljetku, pozivaju na praćenje, analizu i izvještavanje Gradonačelnika o podacima bitnim za zaštitu i revitalizaciju rijeke Gacke i njenog utjecaja na Grad i lokalnu zajednicu. Imenovano je peteročlano povjerenstvo u sastavu: predsjednica Tajana Brajković, zamjenica predsjednice Anamarija Jurković Trtica, Ivan Laškarin, Kruna Marković i Iva Dasović.

Izdvojeni članak

Bauštelska reportaža: Može li Ljubljana biti uzor Zagrebu po svom korištenju uske rijeke Ljubljanice

Obnova prirode u Hrvatskoj

Povjerenstvo, vrijedi napomenuti, djeluje volonterski i sastaje se po potrebi, a najmanje jednom u tri mjeseca. Ranije spomenuti Prijedlog uvrštenja rijeke Gacke u Nacionalni plan obnove prirode Republike Hrvatske uvršten potpisan je krajem ožujka 2025. godine.

– Uvrštenjem u nacionalni plan, ostvarili bi se, između ostalog, uvjeti za poboljšanje vodnog okoliša, aktivniju suradnju s korisnicima vodnih resursa i kako bi u konačnici spriječili njezino sakaćenje koje je počelo izgradnjom HE Senj, a nastavlja se sve do danas, kroz planove i projekte, koje Hrvatske vode kao državno tijelo zaduženo za upravljanje vodnim resursima RH, podupiru, prenio je Bukovca gacka053.com.

Prijedlog su potpisali gradonačelnik Otočca, Goran Bukovac s predsjednikom Županijske komore Otočac, Josom Brajkovićem te predsjednicom Udruge Prijatelji Gacke, Slavkom Gerovac. Nova vijest na polju očuvanja prirode je i da kreće restauracija Europske Amazone, a više o tome pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap