Borba protiv plijesni: Jednostavni majstorski potezi za zimu bez crnih točkica na zidovima
Ovoga su tjedna u velikom broju domova nastupili zimsko-jesenski uvjeti, odnosno krenulo se s grijanjem, ali i zatvaranjem prozora većinu dana. Idealni su to uvjeti za razvoj plijesni u prostorijama u kojima je na dnevnoj bazi vlažan zrak, a ventilacija nedostatna. Kako spriječiti pojavu plijesni? Evo nekoliko savjeta i ‘sam svoj majstor’ zahvata koji mogu pomoći.
Plijesan u zidovima može biti opasna za zdravlje, posebno kod dugoročnog izlaganja, ali posebno je opasna za novorođenčad, starije osobe i osobama s respiratornim problemima. Uz to, plijesan svakako nagrđuje izgled, a ako se ignorira može ugroziti i strukturalni integritet dom.
Plijesan koja se u jesenskim i zimskim mjesecima stvara na zidovima su spore koje se prenose zrakom i uspijeva u toplim, vlažnim uvjetima. Razlog je činjenica da se zbog zaštite od hladnoće i uštede na energentima za grijanje vrata i prozori većinu dana drže zatvoreni, pa čak i kada se u prostorijama kuha i suši rublje.
Kako spriječiti pojavu plijesni? Evo nekoliko savjeta i ‘sam svoj majstor’ zahvata koji mogu pomoći.
Veliko ‘ne’ za dom bez plijesni
Koliko god želite uštedjeti na grijanju zatvaranjem prozora, postoje situacije u kojima je to kontraproduktivno što zna svatko tko je ikada morao sanirati zidove od nakupina plijesni. U kuhinjama i kupaonicama postoji najveći rizik od razvoja plijesni, pa kada kuhate ili se tuširate, treba barem na kratko otvoriti prozor ili dva kako bi vlaga istjecala iz kuće umjesto da se nakuplja.
Također, čak i kada otvorite prozor, zatvorite vrata dok se tuširate ili kupate, odnosno vrata od kuhinje dok kuhate, posebno ako nemate napu. Ako to ne učinite, para će putovati kućom, potencijalno uzrokujući probleme s plijesni u drugim prostorijama. S vremenom se kondenzacija može nakupiti na zidovima u vašem hodniku ili podestu, što dovodi do rasta plijesni.
Veliko ne je i sušenje odjeću u zatvorenom prostoru, na stalku ili radijatoru. Vlaga će ispariti iz odjeće i taložiti se na stropu i zidovima, pridonoseći vašem problemu s plijesni. Umjesto toga razmislite o ulaganju u sušilicu rublja, a ako to nije moguće, kada se odjeća suši postavite ju ispod barem djelomično otvorenog prozora.
Odvlaživači zraka drastično smanjuju razinu vlažnosti, čineći dom manje gostoljubivim kako za plijesan, tako i za grinje. Kad netko prvi put pusti odvlaživač zraka u svom domu, mogao bi se iznenaditi kada vidi koliko vode skuplja iz zraka. Neki mogu skupiti i do 20 litara u samo nekoliko sati! Ovo je tipično za prvu upotrebu, ali ako se koristi redovito, razina vlage u zraku će se smanjiti.
Prevencija – temeljni izolacijski premaz
Osim preporuke za kupovinu sušilice za rublje i odvlaživača, dobro je uložiti u zaštitu zidova, posebno ako ste proteklih zimskih sezona već ima problema s pojavom plijesni. Nanošenje temeljnog izolacijskog premaza pravi je potez za zidove u prostorijama koje su ugrožene vlagom i plijesni poput podruma, kuhinja ili kupaonica.
Vanjske dijelove zidova s kojih ste mukotrpno lani skidali crne točkice treba ostrugati, te potom izravnati s masom za izravnavanje s fungicidom. Nakon što se zid osuši treba nanijeti temeljni izolacijski premaz.
Preporučuje se ovaj premaz nanijeti na sve armirano betonske zidove i stupove, te neizolirane zidovi jer održava površinu toplijom pa time eliminira hladne mostove.
Riječ je o investiciji od približno 60 eura za tretiranu površinu od 10 kvadrata, a premaz se može kupiti u svim specijaliziranim trgovinama za građevinu i uređenje doma. Premaz se kupuje u kanticama koje je prije nanošenja potrebno promućkati, te potom nanijeti na zid uz pomoć malog valjka za krečenje.
Potražiti ovdje savjete majstora kako utopliti stan, a izbjeći rizik trovanja ugljičnim monoksidom.