Pretraga

Čišćenje opločnjaka: Električni spaljivač korova, da ili ne?

A- A+

Imati okućnicu popločenu opločnjakom čitatelji bauštela.hr nedavno su proglasili top izborom kada je u pitanju uređenje doma. No, zato je, složit će svi koji prilaze od opločnjaka imaju, čišćenje i održavanje opločnjaka prava muka. Između utora nakuplja se mahovina i korov koje treba, barem dva puta godišnje očistiti, te ih potom napuniti kvarcnim pijeskom. Za čišćenje utora obično se koriste razni nožići i šarafcigeri što ‘ubija’ leđa. Oni domišljatiji koriste i štapnu koloturu. No, tu je još jedan alat koji može dobro poslužiti. Riječ je o električnom spaljivaču korova. Provjerili smo kako funkcionira i doznali sve njegove prednosti i mane.

čišćenje korova parom

čišćenje korova parom | foto: bauštela.hr

U Bauštela.hr anketi nedavno smo vas pitali: Kako je najbolje urediti kućni prilaz? Ponuđeno je bilo pet odgovora: opločnjak, beton, asfalt, šljunak i trava. Najviše glasova, čak 53,01% dobio je opločnjak.

No, oni koji opločnjak žele ugradili na prilaz svakako trebaju znati da površine popločene opločnjacima treba redovno održavati, te dva puta godišnje, a uoči zimskih mjeseci obavezno, provjeriti stanje fugi.

Izdvojeni članak

Priprema doma za zimu: Savjeti za očuvanu drvenariju, oluke, opločnjake i klima uređaje

‘Zdravlje’ fugi između opločnjaka garancija je za trajnost okućnice. One moraju uoči sezone jačih padalina biti adekvatno očišćene i popunjene kvarcnim pijeskom.

Za čišćenje se najčešće koriste vrtni nožići ili štapna kolotura, a proces je zamoran i dugotrajan. No, tu je još jedno rješenje – električni spaljivač korova, uređaj koji se za tridesetak eura danas može nabaviti u svim specijaliziranim trgovinama za gradnju i uređenje doma, pa čak i u nekim trgovačkim lancima robe široke potrošnje.

Isprobali smo ga, uz dopuštenje vlasnika, na kućnom prilazu u susjedstvu. Evo rezultata.

Temperatura od 650 Celzijevih stupnjeva

Koristili smo ‘Weed Burner‘, u prijevodu spaljivač otpada iz trgovačkog centra koji smo platili 28 eura. U uputama piše kako je riječ o uređaju za spaljivanje korova na principu vrućeg zraka, bez upotrebe pesticida i otvorenog plamena. Ima snagu od 2000w, a pri radu dostiže temperaturu od 650 Celzijevih stupnjeva.

Uređaj dolazi u formi baze s 5 nastavaka. Najveći nastavak, duguljast i rupičast cilindar namijenjen je za spaljivanje korova. Dok se ostali nastavci mogu koristiti za čišćenje boje, skidanje ljepljivih otpadaka s raznih površina, pa čak i kantiranje, te povratni postupak kantiranja.

čišćenje korova parom

čišćenje korova parom | foto: baustela.hr

Lako rukovanje

Cilindar za spaljivanje krova lako se montira na bazu, a potom ga je potrebno spojiti na struju. Tu dolazimo do prvog minusa – prekratkog ugrađenog električkog kabla, od približno tridesetak centimetara. Što zahtjeva upotrebnu produžnog kabla.

Kada se uređaj spoji, mora mu se priznati brzo dosegne radnu temperaturu i već kroz nekoliko minuta može započeti bitka s korovom u fugama opločnjaka. Uređajem se rukuje po principu trimera ili metal-detektora. Vrući zrak ispušta se izravno na korov, gotovo u ravnini s tlom.

Zelene travke izložene vrućem zraku postepeno se  suše što je svakako veliki plus. Nakon što je korov spaljen, treba ga jednostavno samo pomesti metlom. Opet, veliki plus. Nema zemlje i nema dodatnog oštećivanja fuga, što znači da će biti i manje posla kada na red dođe njihovo popunjavanje kvarcnim pijeskom.

čišćenje korova parom

čišćenje korova parom | foto: baustela.hr

Najveći minus – sporost

No, za kvalitetno spaljivanje tek nekoliko kvadrata manjeg dijela okućnice trebala nam je cijela vječnost. I treba priznati, nakon sat vremena posla smo odustali jer smo od planiranih 120 kvadrata korov uklonili s jedva desetak.

Razlog odustajanja nije bila samo sporost procesa već i dvije negativne popratne pojave. Ručka kojom se uređaj aktivira mora neprestano biti stisnuta u šaci, a pruža veliki otpor. Tu smo si malo pomogli čvrstom elastičnom gumicom. No ne puno.

Također, već nakon dvadesetak minuta vrući zrak koji ubija korov počinje stvarati neugodan osjećaj topline koji se samo pojačava. I tu nema pomoći već ugasiti uređaj na 5 minuta i potom ga ponovno aktivirati.

Solidna trojka

Ocjena, od 1 do 5, za ovaj bi uređaj bila solidna trojka. I to samo zato što smo uzeli u obzir da su stavke koje su nam najviše smetale (kratak kabel, ručka s previše otpora) vezane u dizajn proizvođača, ne toliko uz samu efikasnost uređaja.

Moramo priznati, da samo ocjenjujemo rezultat čišćenja električni spaljivač korova dobio bi četvorku. Posao je obavio odlično, ali ipak ne za 5 zbog sporosti procesa. Naime, čišćenje opločnjaka štapnom koloturom možda je neurednije i stvari dodatni posao, ali barem traje duplo kraće.

Doznajte ovdje jednostavni majstorski potezi za zimu bez plijesni na zidovima.

Copy link
Powered by Social Snap