Pretraga

Šalovanje zida: Dovoljna su 4 radna dana sa sušenjem, ali dobar alat treba imati

A- A+

Pronaći majstora koji je spreman utrošiti vrijeme na izgradnju ‘samo jednog zida’ danas je ravno zgoditku na lotu, posebno kada je riječ o betonskoj konstrukciji. Zato je dobra vijest da napraviti svoj zid od betona nije znanstvena fantastika ako imate iskustava s DIY projektima. Doznali smo kako u 4 koraka doći do tog željenog produžetka terase, zida uz stepenice ili pak osnovne konstrukcije za garažu u dvorištu.

šalovanje zida

šalovanje zida | foto: bauštela.hr

Izgradnja zida od betona, poznata kao ‘šalovanje‘ izazov je kojega se neće olako uhvatiti baš svatko, bez obzira koliko iskustva ima u kućnim majstorijama. Na prvu postupak izgleda zahtjevno, a alat teško dobavljiv.

No, gdje ima volje, ima i načina. Pratili smo ekipu koja je u dvorištu za potrebe produženja terase konstruirala šalovani betonski zid. Za ovaj posao ukupno su im bila potrebna 4 dana sa sušenjem betona, a rezultatom su više nego zadovoljni.

Izdvojeni članak

Totalna rekonstrukcija: Demoliranje stare stolarije i ugradnja nove

1. Priprema alata i površine

Ključna stavka za konstrukciju betonskog zida je postavljanje oplate, odnosno okvira unutar kojega će se lijevati beton. To mogu biti improvizirane drvene oplate kada su u pitanju manji, odnosno niži zidovi. No, kada zid ide u visinu preko metra preporučuje se koristiti specijalizirane oplate serijske proizvodnje ako postoji ikakva opcija da ih od nekog posudite ili iznajmite. Naravno, da bi taj zadatak realizirali morate znati koliko ukupno iznosi dvostrana površina zida.

Kada su oplate tu, prije sastavljanja potrebno je izmjeriti područje i obilježiti pravac uz koji će se podizati zid, te uz taj pravac postaviti u pravilnim razmacima potporne grede i dobro ih učvrstiti nabijanjem klinova u tlo uz dno grede. Klinovi se mogu napraviti također od drva, rezanjem manjih komada pod oštrim kutom.

šalovanje zida

šalovanje zida | foto: baustela.hr

2. Podizanje oplata

Oplate se postavljaju u dva reda s razmakom koji odgovara željenoj debljini zida. Na grede se nastavlja i oslanja prvi red oplata. Zatim se obilježava razmak, te po potrebi, ako je zid duži ili će na njega s gornje strane ići betonska ‘deka’, i pozicije za armaturu.

Armatura se svakako mora staviti u kutove zida ako se isti ‘lomi’, odnosno mijenja pravac pod pravim kutom, a preporuča se da razmak između stupova u ravnini bude oko tri metra. Armatura se postavlja u formi mreže i potom se fiksira na obilježene pozicije.

Slijedi postavljanje druge oplate i distancera (‘žileta’) na spojeve između oplata. Distanceri nakon izlijevanja betona ostaju sastavni dio zida, samo se nakon sušenja vrhovi uklanjaju. Oplate se međusobno učvršćuju pripadajućim metalnim spojevima (‘kravatama’).

Kada je oplata podignuta s obje strane, na visini do koje treba biti podignut zid postavlja se gornja ploča koja će beton na vrhu poravnati. Naravno, ploča mora imati otvor kroz koji će se ulijevati beton.

šalovanje zida

šalovanje zida | foto: bauštela.hr

3. Betoniranje

Iako u kućnoj radinosti DIY majstori obično sami miješaju beton uz pomoć male miješalica ili čak ‘na kolicima’, kada se radi zid, koji još k tomu ide preko jednog metra u visinu, pravi je potez naručiti potrebnu količinu betona koja će, nakon što ste završili oplatu, biti isporučena na vašu lokaciju.

No, ovdje treba znati da ako lokaciji nije osiguran izravan pristup kamiona s miješalicom da je potrebno kod narudžbe betona to napomenuti kako bi beton bio dopremljen kamionom s beton pumpom, ili kako bi beton pumpu mogli sami osigurati što je bio slučaj na DIY gradilištu koje smo pratili.

Jednom kada je beton na lokaciji zadnji kraj beton pumpe se stavlja iznad otvora na oplati i punjenje oplata može započeti. Oplate se pune sloj po sloj, odnosno cijelom dužinom približno 50 centimetara po 50 centimetara. Nakon što se svaki sloj izlije, u beton se potapa valjak ili stroj za nabijanje – pervibrator koji istiskuje zrak iz smjese kalupa, odnosno koji beton pravilno raspoređuje kako u njemu ne bi bilo rupa što ga čini nestabilnim.

šalovanje zida

šalovanje zida | foto: bauštela.hr

4. Skidanje oplata

Za sušenje betona dovoljna su 24 sata, nakon proteka kojih kreće skidanje oplata. Očekivano, riječ je o obrnutom procesu od postavljanja.

Najprije se skidaju metalni spojevi koji ih drže zajedno, a potom i same oplate, jedna po jedna. Paralelno se uklanjaju i potporne grede. Ovo je rekli bismo, najmukotrpniji dio posla, posebno ako ste se baš potrudili da oplate bude učvršćene pa uz metalne spojnice tu i tamo konstrukciju dodatno stabilizirali letvama i čavlima.

I zid je tu, ako ste slijedili upute, čvrst i bez greške. Naravno površinu po skidanju oplata s gornje strane treba uvijek malo poravnati štemericom. Važno je i reći da serijske, višekratne oplate u procesu skidanja treba i očistiti od viška betona koji je iscurio kroz procjepe. To se čini struganjem špahtlom.

šalovanje zida

šalovanje zida | foto: bauštela.hr

Doznajte ovdje zašto je važna hidroizolacija zidova i kako ju izvesti.

Copy link
Powered by Social Snap