Pratimo totalnu rekonstrukciju obiteljske kuće, katnice s podrumom, tavanom i dvorištem. Obitelj u čijem je vlasništvu u njoj mijenja baš sve, osim osnovne konstrukcije. Ušli smo u kuću i snimili početno stanje prije nego li je ijedan majstor započeo posao, a bit ćemo tu i kada sve bude gotovo. U međuvremenu u fazama pratimo sve skupine radova. U ovoj epizodi ‘Totalne rekonstrukcije obiteljske kuće’ to je postavljanje osnovnih instalacija za podno grijanje na dvije etaže, odnosno u prizemlju i na katu. Posao su majstori obavili za dva dana, a crvene cijevi su provučene kroz baš sve prostorije i hodnike. Na ovaj se pothvat investitor odlično zbog veće efikasnosti grijanja, ali i estetskih razloga obzirom da konfiguracija vanjskih otvora i planovi za uređenje prizemlja u kombinaciji s klasičnim radijatorima nisu išli pod ruku.

Totalna rekonstrukcija, podno grijanje | foto: baustela.hr
Galerija 11 Fotografija
OtvoriOva obiteljska kuća koja je u procesu totalne rekonstrukcije izgrađena je 1985. godine, a kupljena je u iznimno zapuštenom stanju. Prema zatečenom, zaključak je kako prethodni, prvi vlasnici, o njoj nisu vodili računa barem posljednjih 20 godina.
Ovdje sada četveročlana obitelj sebi pravi moderan i udoban dom. Ušli smo u kuću i snimili početno stanje prije nego li je ijedan majstor započeo posao, a bit ćemo tu i kada sve bude gotovo. U međuvremenu pratimo u fazama sve skupine radova. Već smo popratili raskrčivanje dvorišta i rušenje balkona, kompletnu zamjenu krova, demoliranje stare i ugradnju nove stolarije, provlačenje struje kroz cijelu kuću i izolaciju potkrovlja.
U ovoj epizodi ‘Totalne rekonstrukcije obiteljske kuće’ to je postavljanje osnovnih instalacija za podno grijanje na dvije etaže, odnosno u prizemlju i na katu. Posao su majstori obavili za dva dana, a crvene cijevi su provučene kroz baš sve prostorije i hodnike. Na ovaj se pothvat investitor odlučio zbog veće efikasnosti grijanja, ali i estetskih razloga obzirom da konfiguracija vanjskih otvora i planovi za uređenje prizemlja u kombinaciji s klasičnim radijatorima nisu išli pod ruku.
Priprema podloge
Kako su pred dolazak majstora za podno grijanje (koje je bilo na rasporedu odmah nakon provlačenja električnih i vodovodnih instalacija kroz cijelu kuću) prizemlje i kat bili puni ostataka štemanja, alata i materijala prvi je korak bio baš sve izbaciti van. Jer za postavljanje podnog grijanja plohe moraju biti prazne i čiste. Ovdje treba spomenuti i kako je investitor prethodno, prilikom početnog demoliranja, uklonio staru glazuru s podne površine.
Nakon što je sve bilo čisto majstori su najprije dopremili materijal, te postavili ormariće za plinske razdjelnike, po jedan na svaku etažu. Od materijala pripremljena su dva koluta cijevi za podno grijanje 16, podne tiple i stiropor za podno grijanje u dimenzijama od 140X80.

totalna rekonstrukcija, podno grijanje | foto: baustela.hr

totalna rekonstrukcija, podno grijanje | foto: baustela.hr
Razdjelnici i stiropor ploče
Najprije su u ormariće za plin ugrađeni razdjelnici na koje će se potom spajati cijevi kako bi sve bilo spremno u trenutku kada dođe vrijeme za spajanje. Naime, jednom kada se cijevi krenu razvlačiti majstor mora imati jasan orijentir prema spoju.
Zatim su se podovi u prizemlju i na katu prekrili međusobno spojenim stiroporom za podno grijanje debljine 3 centimetra. Ovdje treba napomenuti kako nije riječ o obično stiroporu već o namjenskom materijalu za ovaj posao. Sastoji se od sloja klasičnog stiropora za građevinu i gornjeg sloja s čepovima. Čepovi služe za spajanje ploča po principu lego kockica, ali i za postizanje ravnomjernog razmaka između cijevi prilikom postavljanja.

totalna rekonstrukcija, podno grijanje | foto: baustela.hr

totalna rekonstrukcija, podno grijanje | foto: baustela.hr
Polaganje cijevi
Ukupno je kroz prizemlje i prvi kat provučeno 1.200 metara cijevi za podno grijanje, u dlaku 600 po etaži. Treba reći da su za lakše polaganje cijevi majstori koristili zanimljiv metalni vrtuljak na koji su postavljali kolute cijevi, a koji je osiguravao lakše razvlačenje.
Cijevi su se polagale kružnom putanjom s po četiri čepa razmaka u jednom smjeru do sredine. Te zatim povratno s po dva čepa razmaka skroz do ormarića gdje su se spajale na razdjelnik. Potom su se sporadično učvršćivale podnim tiplama uz pomoć bušilice i čekića.

totalna rekonstrukcija, podno grijanje | foto: baustela.hr

totalna rekonstrukcija, podno grijanje | foto: baustela.hr
Što slijedi?
Na crvene ‘zmije’ podnog grijanja sada se treba izliti glazura, odnosno konstruirati podna baza od estriha što je posao za ‘glazuraša’. Ona će u potpunosti prekriti posao naših majstora grijanja.
No, majstori za grijanje će se vratiti kada bude sve spremno za puštanje sustava u pogon, te osigurati prvu ‘turu’ grijanja. Investitor procjenjuje da će sve biti spremno za prvi test kroz najviše mjesec dana.
Doznajte ovdje sve o projektu ‘Totalna rekonstrukcije obiteljske kuće’, katnice iz 1985. godine.