Nema zahtjevnijeg, niti skupljeg posla kod renovacije doma od adaptacije kupaonice. Zbog toga nije ništa neobično da se, kada su osnovne instalacije dobre, a keramika u ‘voznom stanju’ ovaj posao obavlja u fazama. Jedna od njih je zamjena tuš kabine koja se može izvesti u nekoliko varijanti. Bili smo s majstorima prilikom izvođenja jedne od njih i zaključili – ovo je posao za koji treba puno strpljenja.
Nakon nekoliko godina guranja u maloj, naslijeđenoj, petnaestak godina staroj tuš kabini, obitelj iz Osijeka odlučila se zamijeniti ju prostranijim i modernijem modelom. No, to nije bilo baš jednostavno s obzirom da im je kupaonica djelomično pod kosim krovom i takvog rasporeda instalacija da se njena lokacija nije mogla promijeniti bez značajnog iskakanja iz budžeta.
Rješenje je, obzirom i na sve ostale zahtjeve, bilo ugraditi tuš kabinu sastavljenu od niske tuš kade i tri staklena panela, od kojih je jedan s kliznim vratima. Pothvat je ovo koji je koštao 1.800 eura, od čega su elementi i materijal koštali 1.400, dok su majstori svoje ruke naplatili 400 eura.
Demontaža stare tuš kabine
Uz pomoć odvijača treba najprije odvojiti vertikalne panele stare tuš kamine. Uz napomenu kako pri ovome poslu treba biti jako oprezan. Majstorima koje smo pratili stari stakleni panel doslovno se rasprsnuo u rukama čim je izvađen iz okvira. Zatim je potrebno ukloniti i lajsne koje su panele držale na mjestu.
Druga je faza razbijanje podne konstrukcije koja drži staru tuš kadu, što se čini bušilicom za beton i čekićem. Nakon što je beton razbijen kada se vadi van i odvaja za otpad, te se poravnava pod. Pri tomu jako treba paziti na odvodnu cijev na koju će se kasnije montirati nova tuš kada.
Priprema za ugradnju
Nakon što su svi komadi starog betona uklonjeni podna površina se ravna masom za niveliranje za koju se preporučuje da odstoji 24 sata prije montaže novog elemenata. Također ovo je i trenutak za ispravljanje eventualnih nesavršenosti na zidu.
U ovom slučaju pojavila se teškoća u vidu nedostataka djela pločica koje više nisu dobavljive. No pronašlo se rješenje koje nije možda estetski najbolje, ali je funkcionalno. Na dio zida bez pločica postavljene su pločice koje su se našle ‘pod rukom’. No, treba napomenuti kako se estetika u ovome slučaju može lako naknadno zagladiti bojom za pločice.
Ugradnja nove tuš kade i kabine
Kada je podloga čvrsta i spremna, još jednom se provjerava pad, pa kreće najprije montaža tuš kade, u ovom slučaju dimenzija 120×90 centimetara. S donje strane kade postavljaju se tvorničke nogare i sifon, a potom se kada polaže i učvršćuje na odvod. Zatim slijedi testiranje odvoda izlijevanjem nekoliko litara vode. Ako je sustav prohodan postavljaju se bočne obloge koje zatvaraju procjep između kade i poda.
Potom slijedi priprema staklenih panela. U ovom ih je slučaju bilo tri. Dva ravna bočna (90×195 cm) i jedan centralni s kliznim vratima (120×195 cm). Paneli su kupljeni u pakiranju s pripadajućim spojnim lajsnama. Najprije se na lajsne postavljaju spojni ekseri, a potom se one pričvršćuju u zid. Tek onda se u njih umeću i za kraj učvršćuju stakleni paneli.
Kada je sve sjelo ovdje je još za kraj ugrađena ručka za klizna vrata, a potom su rubovi silikonirani. Treba reći i da su silikonom zatvorene i sve rupe ostale od konstrukcije stare tuš kade. Nije ih bilo puno i nisu bile velike, ali bi s vremenom voda koja bi kroz njih prodirala u zidove napravila značajnu štetu.