Pretraga

Zbog požara se urušio odavno zabranjeni radioaktivni gromobran: Zabilježena povećana količina zračenja

A- A+

Zbog požara na tvornici Oroteks u Oroslavju urušio se radioaktivni gromobran. Stručnjaci su utvrdili povećane razine ionizirajućeg zračenja, koje ne bi trebale biti štetne za ljude. No, taj je gromobran prema Pravilniku o uvjetima i mjerama zaštite od ionizirajućih zračenja zabranjen još 2000., a trebao je biti uklonjen do 31. prosinca 2005. godine.

Požar tvornice Oroteks u Oroslavju | Foto: Facebook/Šimunić Viktor

Tijekom gašenja velikog požara koji je u četvrtak kasno navečer zahvatio zgradu bivše tvornice Oroteks u Oroslavju, vatrogascima je prijetila još jedna opasnost. Osim vatrene stihije koju su obuzdali tek sljedećeg dana, zbog požara se urušio radioaktivni gromobran. Na mogućnost pojačanog ionizirajućeg zračenja upozorio je gradonačelnik Oroslavja Viktor Šimunić, čijom su intervencijom na teren izašli pripadnici Inspekcije za radiološku i nuklearnu sigurnost Ravnateljstva civilne zaštite.

– Nakon njihove inspekcije utvrđena je povećana razina radijacije na drugom i trećem katu zgrade ‘Oroteksa’ te je sa zapadnog stepeništa ograđen i zabranjen pristup. Prema riječima inspekcije, kućanstva i građani su sigurni. Objašnjeno mi je da radijacija zbog debljine zidova ne ‘probija’ van zgrade. Prema navodima civilne zaštite da bi rizik od ozračivanja bio povećan osoba bi trebala biti jako dugo izložena radijaciji, točnije, trebala bi dulje vrijeme boraviti na trećem ili četvrtom katu zgrade Oroteksa, izvijestio je i upozorio gradonačelnik Šimunić na Facebooku.

Gromobrani su odavno trebali biti uklonjeni

Inače, radioaktivni gromobrani su Pravilnikom o uvjetima i mjerama zaštite od ionizirajućih zračenja za obavljanje djelatnosti s radioaktivnim izvorima zabranjeni još 2000. godine. Do 31. prosinca 2005. trebali su biti uklonjeni sa svih objekata, jer su bili velika prijetnja zdravlju, no to nije učinjeno. U to vrijeme je u Hrvatskoj bilo oko 430 takvih gromobrana, ali do dana današnjeg nije izgrađeno skladište za odlaganje radioaktivnog otpada, piše Jutarnji.

Izdvojeni članak

Koja je razlika između zgrade s gromobranom i bez, u trenutku udara munje?

Radioaktivni su gromobrani masovno postavljani u šezdesetim godinama prošlog stoljeća, jer se smatralo da mogu pružiti bolju zaštitu od klasičnih gromobrana na većim prostorima i nizovima objekata. Enciklopedija.hr piše da je zapravo riječ o izvoru ionizirajućeg zračenja koji se postavljao uz hvatač munje te je ioniziranjem okolnog prostora trebao pospješiti djelovanje gromobrana. Portal 4zida.rs navodi da takav gromobran nije opasan dok je ispravan. Rizik od radijacije se pojavljuje ako se gromobran ošteti ili padne, što je bio slučaj u Oroteksu.

Medicinska struka, pak, navodi kako se simptomi izloženosti zračenju mogu razlikovati ovisno o količini zračenja, vremenu i količini izloženosti tijela zračenju, genetskim abnormalnostima, dobi i općem zdravstvenom stanju osobe izložene zračenju. Simptomi variraju od mučnine i vrtoglavice, pa sve do radijacijske bolesti ili smrti.

Utvrđene povišene razine zračenja, ali bez opasnosti za ljude

Iz MUP-a su, pak, priopćili da su ‘mjerenjima na lokaciji utvrđene povišene brzine zračenja unutar objekta te su vatrogascima dane upute za siguran pristup za gašenje požara. Inspektor je utvrdio kako ne postoji opasnost za stanovništvo od ionizirajućeg zračenja.’ No, Jutarnji neslužbeno doznaje kako je u subotu zabilježena veća razina radijacije, negoli u petak, ali župan krapinsko-zagorski te načelnici županijske Javne vatrogasne postrojbe i civilne zaštite tvrde kako su im stručnjaci rekli da zračenje ne bi trebalo biti opasno za ljude.

Od načelnika Glavnog stožera civilne zaštite KKŽ, Stjepana Skulibera doznaje se da je jedan vatrogasac navodno otišao u KBC Rebro žaleći se na plikove. Dužnosnici savjetuju 20-orici vatrogasaca koji su ušli u zgradu da preventivno obave pregled, iako još nije poznato od čega je njihov kolega dobio plikove i unatoč tvrdnjama da količina zračenja ne bi trebala biti opasna.

Gradonačelnik Šimunić je istaknuo da je primarni zadatak nakon sanacije požara uklanjanje gromobrana, a nakon toga očevid i istraga. Dodao je kako Civilna zaštita motri situaciju i razinu radijacije. Pozvao je vatrogasce koji su bili izloženi, da se odmah jave liječnicima, ako počnu osjećati bilo kakvu nuspojavu radijacije.

Copy link
Powered by Social Snap