Pretraga

[VIDEO] Je li ovo najveći građevinski projekt na svijetu? Gradi se tunel vrijedan 7,5 milijardi dolara

A- A+

U Njemačkoj se trenutno radi na jednom od najambicioznijih građevinskih projekata na svijetu – izgradnji podvodnog tunela koji će povezati otok Fehmarn s Danskom. U pitanju je investicija vrijedna 7,5 milijardi dolara, koja će u potpunosti promijeniti način putovanja kroz Europu.

gradilište najveći podvodni tunel

Gradilište najvećeg podvodnog tunela, foto: screenshot YouTube

Scan-Med (Scandinavian-Mediterranean) koridor je dugačak gotovo 5 tisuća kilometara i prolazi kroz Europu – od Malte, sve do Finske. Jedini dio koji još uvijek nije direktno povezan jest onaj koji se tiče otoka Fehmarn. I dok je Fehmarn povezan s matičnom Njemačkom putem mosta, godinama se radilo na osmišljavanju načina za povezivanje Fehmarna s Danskom.

Prva opcija je bila izgradnja mosta dugačkog tri kilometara, koji bi se nalazio 64 metara iznad vode, kako ne bi ometao pomorski promet. Od te ideje se odustalo zbog nekoliko razloga, a između ostalog i problema koji bi stvarao snažan vjetar. Za razliku od ostalih sličnih mostova, ovaj bi spajao jug sa sjeverom i bio na velikom udaru istočnih i zapadnih vjetrova.

Druga opcija je bila bušenje podvodnog tunela, koja je bila daleko preskupa da bi se uopće uzimala u obzir. Osim toga, kako bi kroz tunel trebali prolaziti i vlakovi, do problema je došlo zbog dubine na kojoj bi se tunel trebao nalaziti – vlakovi se ne bi mogli kretati na usponu, a izgradnja manjeg nagiba nije bila moguća.

Izdvojeni članak

Kreće se u proširenje najpoznatije zračne luke na svijetu: Projekt vrijedan više od 4 milijarde dolara

Gradnja u dijelovima

Stoga je na kraju donesena odluka o izgradnji tunela koji će biti ‘napravljen’ van mora, i naknadno postavljen u rov iskopan u morskom dnu. Bit će to najveći podvodni tunel na svijetu, a radove trenutno izvodi danska državna tvrtka Femern A/S. O veličini projekta govori i činjenica da je sama izgradnja gradilišta na obali Danske trajala dvije godine, a na projektu radi preko 1.300 radnika.

Tunel će biti napravljen od 89 dijelova, od kojih je svaki dug 220 m i širok 40 metara. Tako će biti dovoljno mjesta kako bi se sagradile 2 trake za vlakove, 2 trake za autocestu i pomoćna traka. Nakon što su sagrađene tvornice i hangari u danskom gradu Rødbyhavn, u njima se radi ozbiljnim ritmom – 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu, i tako tri i pol godine.

Svaki od 89 spomenutih dijelova tunela je napravljen od devet segmenata, a za izgradnju samo jednog je potrebno 36 sati. Nakon što se sagrade, odmah se postavljaju u more, jer nema dovoljno prostora za skladištenje toliko velikih dijelova. O tome govori i činjenica da je svaki od njih težak 73 tisuća tona.

Prilikom postavljanja, potrebna je ekstremna doza preciznosti – razmak između dva dijela mora iznositi 15 milimetara, kako bi se onda s vremenom kreirao vakuum koji će sve zajedno spojiti. Dio problema predstavlja i činjenica da se ovakvi tuneli inače grade na dubini od 20 metara, dok u ovom slučaju to iznosi čak 40 metara.

Izdvojeni članak

[VIDEO] Pogledajte kako izgleda vožnja Pelješkim mostom

Financije

Otvaranje ovog tunela se očekuje u 2029. godini, a jednom kad se otvori, zauvijek će promijeniti način putovanja kroz Europu. Projekt dijelom financira Europska unija (pola milijarde dolara), a ostatak novaca je osiguran iz pozajmice koju je osigurala Danska. Ipak, očekuje se da će tunel ubrzo otplatiti troškove gradnje – plan je da se prolaz tunelom naplaćuje 100 eura.

Kako je u pitanju ogroman građevinski projekt, ima i onih koji negoduju, i to ponajprije zbog utjecaja koji će ovo imati na okoliš. Istina je da je ugljični otisak ovog projekta ogroman, prvenstveno zbog količine betona koja se koristi prilikom izgradnje, ali je isto tako istina da će po njezinom završetku, putovanje vlakom biti jednostavnije no ikad. Hoće li se ovo pokazati dobrom investicijom ćemo tek saznati po njezinom završetku.

Copy link
Powered by Social Snap