Pretraga

Stiže europski eVisitor, odzvonilo ilegalnom najmu u privatnom smještaju

A- A+

Europski parlament usvojio je Uredbu o prikupljanju i razmjeni podataka o uslugama kratkoročnog iznajmljivanja smještajnih jedinica ili, drugim riječima, nadzora nad ‘zimmer frei’ sustavom. Iako se Hrvatska u ovom smislu sa sustavom eVisitor koji je aktivan od 2016. godine smatra pionirom, Uredba će utjecati na suzbijanje ilegalnog najma apartmana.

krevet

krevet | foto: Freepik

EU Uredba o prikupljanju i razmjeni podataka privatnog najma rezultat je dugogodišnjeg lobiranja velikih europskih gradova podložnih prekomjernom turizmu, u kojima je došlo do eksplozije smještaja za kratkoročni turistički najam. Naime, u gradovima poput Amsterdama, Barcelone i Venecije proteklih se godina pokazala velika potreba za regulacijom privatnog smještaja čije je broj eksplodirao, piše tportal.hr.

Uredba će primorati vlasnike ili najmoprimce stanova i kuća što se izdaju u kratkoročni turistički najam da se registriraju te da s tijelima javne vlasti dijele informacije o svom identitetu i značajkama smještajnih jedinica za kratkoročni najam. Dakle, sustav poput eVistora zaživjet će na području cijele EU.

Detaljna evidencija

Sustav bi treba uključivati informacije o najvećem broju gostiju koji se mogu smjestiti u pojedinu smještajnu jedinicu, naznaku o tome nudi li se cijela smještajna jedinica ili njezin dio te koristi li je iznajmljivač u stambene svrhe kao primarno ili sekundarno boravište ili u druge svrhe. Također, digitalne platforme, kao što su Airbnb i Booking.com, morat će s tijelima javnih vlasti dijeliti informacije o broju noćenja koje ostvaruju pojedine smještajne jedinice.

Izdvojeni članak

Timeshare aranžmani u EU: Povoljno ljetovanje ili ugovor s vragom

Na prvi se pogled ne čini kao neka inovacija za Hrvate. No, u drugim zemljama Unije, koje do sada nisu sustavno prikupljale podatke o smještajnim kapacitetima i ostvarenim noćenjima u privatnom smještaju, Uredba definitivno predstavlja korak unaprijed. No, što to sve onda znači za Hrvatsku?

Smanjivanje ilegalnog najma

U Hrvatskoj se na prvi pogled neće promijeniti ništa. Naime, mi od 2016. godine imamo uspostavljen sustav eVisitor, a u njemu su svi podaci na koje se odnosi Uredba već dostupni i kontinuirano se ažuriraju. Zbog sustava eVisitor naša zemlja čak se smatra svojevrsnim predvodnikom u sustavnom prikupljanju podataka o kratkoročnom turističkom najmu.

No, na drugi pogled, novina za iznajmljivače ipak postoji. Lokalne jedinice i Hrvatska turistička zajednica, koja vodi sustav eVisitor, primjenom Uredbe imat će informaciju o neprijavljenim noćenjima rezerviranima, a najčešće i plaćenima, preko digitalnih platformi. Bilo da je riječ o noćenjima u komercijalnim smještajnim jedinicama, koje su i predviđene za tu svrhu, bilo da je riječ o nekomercijalnim jedinicama koje uopće ne bi trebale naplaćivati usluge turističkog smještaja.

S obzirom na to da je izvjesno da se dio noćenja u komercijalnom privatnom smještaju ne prijavljuje te da se barem dio turističkog najma događa u nekomercijalnom privatnom smještaju, primjena Uredbe mogla bi pripomoći smanjivanju ilegalnog najma i u komercijalnom, a pogotovo u nekomercijalnom privatnom smještaju, piše tportal.hr.

Pogledajte ovdje na primjeru male općine na Jadranu koliki je zamah uzela apartmanizacija. Gradi se kao da sutra ne postoji.

Copy link
Powered by Social Snap