Stiže europski eVisitor, odzvonilo ilegalnom najmu u privatnom smještaju
Europski parlament usvojio je Uredbu o prikupljanju i razmjeni podataka o uslugama kratkoročnog iznajmljivanja smještajnih jedinica ili, drugim riječima, nadzora nad ‘zimmer frei’ sustavom. Iako se Hrvatska u ovom smislu sa sustavom eVisitor koji je aktivan od 2016. godine smatra pionirom, Uredba će utjecati na suzbijanje ilegalnog najma apartmana.
EU Uredba o prikupljanju i razmjeni podataka privatnog najma rezultat je dugogodišnjeg lobiranja velikih europskih gradova podložnih prekomjernom turizmu, u kojima je došlo do eksplozije smještaja za kratkoročni turistički najam. Naime, u gradovima poput Amsterdama, Barcelone i Venecije proteklih se godina pokazala velika potreba za regulacijom privatnog smještaja čije je broj eksplodirao, piše tportal.hr.
Uredba će primorati vlasnike ili najmoprimce stanova i kuća što se izdaju u kratkoročni turistički najam da se registriraju te da s tijelima javne vlasti dijele informacije o svom identitetu i značajkama smještajnih jedinica za kratkoročni najam. Dakle, sustav poput eVistora zaživjet će na području cijele EU.
Detaljna evidencija
Sustav bi treba uključivati informacije o najvećem broju gostiju koji se mogu smjestiti u pojedinu smještajnu jedinicu, naznaku o tome nudi li se cijela smještajna jedinica ili njezin dio te koristi li je iznajmljivač u stambene svrhe kao primarno ili sekundarno boravište ili u druge svrhe. Također, digitalne platforme, kao što su Airbnb i Booking.com, morat će s tijelima javnih vlasti dijeliti informacije o broju noćenja koje ostvaruju pojedine smještajne jedinice.
Na prvi se pogled ne čini kao neka inovacija za Hrvate. No, u drugim zemljama Unije, koje do sada nisu sustavno prikupljale podatke o smještajnim kapacitetima i ostvarenim noćenjima u privatnom smještaju, Uredba definitivno predstavlja korak unaprijed. No, što to sve onda znači za Hrvatsku?
Smanjivanje ilegalnog najma
U Hrvatskoj se na prvi pogled neće promijeniti ništa. Naime, mi od 2016. godine imamo uspostavljen sustav eVisitor, a u njemu su svi podaci na koje se odnosi Uredba već dostupni i kontinuirano se ažuriraju. Zbog sustava eVisitor naša zemlja čak se smatra svojevrsnim predvodnikom u sustavnom prikupljanju podataka o kratkoročnom turističkom najmu.
No, na drugi pogled, novina za iznajmljivače ipak postoji. Lokalne jedinice i Hrvatska turistička zajednica, koja vodi sustav eVisitor, primjenom Uredbe imat će informaciju o neprijavljenim noćenjima rezerviranima, a najčešće i plaćenima, preko digitalnih platformi. Bilo da je riječ o noćenjima u komercijalnim smještajnim jedinicama, koje su i predviđene za tu svrhu, bilo da je riječ o nekomercijalnim jedinicama koje uopće ne bi trebale naplaćivati usluge turističkog smještaja.
S obzirom na to da je izvjesno da se dio noćenja u komercijalnom privatnom smještaju ne prijavljuje te da se barem dio turističkog najma događa u nekomercijalnom privatnom smještaju, primjena Uredbe mogla bi pripomoći smanjivanju ilegalnog najma i u komercijalnom, a pogotovo u nekomercijalnom privatnom smještaju, piše tportal.hr.
Pogledajte ovdje na primjeru male općine na Jadranu koliki je zamah uzela apartmanizacija. Gradi se kao da sutra ne postoji.