Počela javna rasprava o izmjenama GUP-a: Predlaže se više društvenih površina i kvalitetnije stanove
Današnji dan obilježava početak javne rasprave prijedloga izmjena i dopuna Generalnog urbanističkog plana (GUP) Grada Zagreba. Posljednji GUP donesen je 2007., a zadnje cjelovite izmjene i dopune usvojene su 2016. Prema prijedlozima brojnih aktera, Odluku o izradi izmjena gradska skupština je donijela u travnju prošle godine. Tad su predložena tri glavna cilja, više društvenih sadržaja i zelenih površina te unaprjeđenje prostornih kvaliteta. Javna rasprava trajat će 15 dana.
Današnji dan obilježava početak javne rasprave prijedloga izmjena i dopuna Generalnog urbanističkog plana (GUP) grada Zagreba. Prema zakonskim propisima, javna rasprava trajat će maksimalno 15 dana, točnije od 28. lipnja do 12. srnja 2024. godine.
Posljednji plan 2007.
Generalni urbanistički plan grada Zagreba (GUP) može se opisati kao temeljni prostorno-planski dokument koji određuje način i uvjete gradnje te uređenja i zaštite prostora središnjeg naselja Grada Zagreba. Posljednji GUP grada donesen je 2007. godine, a otad je triput mijenjan. No, cjelovite izmjene i dopune posljednji put su usvojene još 2016. godine.
– Ovim izmjenama i dopunama GUP-a Grada Zagreba uvodimo red u prostor nakon desetljeća neuravnotežene gradnje, osiguravamo prostor za društvene sadržaje, čuvamo i širimo zelene površine te uvodimo preporuke za zelenu gradnju, rekao je Tomislav Tomašević, gradonačelnik Grada Zagreba, predstavljajući izmjene i dopune GUP-a.
– Ujedno, uspostavljamo balans između stambene izgradnje i društvenih sadržaja, kako bi ne samo popravili sadašnju situaciju koja na mnogim mjestima nije zadovoljavajuća, nego i predvidjeli taj balans u budućem razvoju grada i daljnjoj stanogradnji koju će obavezno pratiti društvena infrastruktura kao što su dječji vrtići, škole, zdravstvene i kulturne ustanove. Osim toga, ovim izmjenama i dopunama GUP-a potičemo, štitimo i unaprjeđujemo stanovanje u centru grada, kako bi on bio privlačno mjesto za stanovanje, a ne samo za turizam, dodao je Tomašević.
Više društvenih sadržaja
Odluku o izradi izmjena, podsjećamo, donijela je Gradska skupština u travnju 2023. godine, te su njome definirana tri glavna cilja predstojećih izmjena. Ciljevi su javne potrebe i javni interes, Zagreb kao zeleniji grad, revalorizacija i unaprjeđenje prostornih kvaliteta.
Prvi se cilj, javne potrebe i javni interes, odnosi na planiranje površina za gradnju društvenih sadržaja, osobito u predjelima grada u kojima intenzivnu stambenu izgradnju u prošlosti nije pratila izgradnja potrebnih društvenih sadržaja.
– Planom se omogućuje uređenje i širenje pješačkih zona ne samo u gradskom središtu već i u središtima pojedinih gradskih četvrti. Ukinut je veliki broj iznimaka koje su se odnosile na pojedinačne lokacije i nisu bile u skladu s načelom da pojedinačni interesi ne smiju štetiti javnom interesu, a izmjenama odredbi za provedbu plana povećavamo površinu prostora javne i društvene namjene, izjavio je zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet.
Sustavno planiranje javnih parkova
Drugi cilj, Zagreb zeleniji grad, odnosi se na sustavno planiranje novih površina za javne parkove. Svim otvorenim potocima određena je nova namjena (V3) te se više ne planira sustavno zatvaranje potoka. Predviđa se akumuliranje i retencioniranje oborinskih voda, korištenje kišnih vrtova, bioretencija i ostalih krajobrazno tehničkih rješenja upravljanja vodom. U dijelu planiranja energetskih sustava potiče se korištenje obnovljivih izvora energije i uvođenje mjera energetske učinkovitosti.
– Posebno se štite stambena naselja druge polovice 20. stoljeća gdje se ističu upravo kvalitetno oblikovani javni prostori, a u sklopu ovog cilja zelenijeg Zagreba, ukupno površinu Z1 namjene povećavamo za 36 hektara, što odgovara površini dvadeset i jednog Parka stara Trešnjevka, istaknuo je Nikša Božić, ravnatelj Zavoda za prostorno uređenje grada Zagreba.
Kvalitetniji prostor
Treći cilj, revalorizacija i unapređivanje prostornih kvaliteta, usmjeren je na izmjene koje doprinose održivom prostornom razvoju, skladu gradnje i kvaliteti izgrađenog prostora.
– Uvodimo novu namjenu gradskog središta, oznake M0, koja omogućuje zaštitu i reafirmaciju stanovanja, dok se dodatnim mjerama nastoji ograničiti procese nekontrolirane turistifikacije i apartmanizacije gradskog središta. Ovim izmjenama se omogućuje uravnoteženi prostorni razvoj te veća kvaliteta i sklad izgrađenih prostora, dodao je ravnatelj Nikša Božić.
– Velika novost ovih izmjena i dopuna GUP-a je da nema prenamjene javnih zelenih površina osim u zone javne i društvene namjene, po čemu se ove izmjene izdvajaju od prošlih. Naprotiv, prvi put se događa obrnuti proces u kojem se povećavaju, a ne smanjuju površine zelenih zona”, rekao je zamjenik Korlaet.
Ovdje pogledajte kako Branimirova izgleda otkako je prva faza radova radova ukupno vrijednih 20 milijuna eura završena.