Čak 80% zahtjeva za građevinske dozvole ovdje ide na doradu, objekte projektiraju zaposlenici gradske uprave!
Nije tajna da je u Osijeku dobiti građevinsku dozvolu pothvat za koji je više od desetljeća potrebno puno strpljenja. Toliko da je nemali broj projekta u ovome gradu propao jer su se investitori jednostavno od čekanja umorili. Iz Grada Osijeka poručuju kako se ova situacija postupno mijenja, odnosno da se reorganizacijom poslovanja proces ubrzava s njihove strane. No, i da se bitna promjena neće osjetiti skroz dok velika većina zahtjeva pristiže nepotpuna i neusklađena sa zakonom.
Jedan od ključnih problema koje je naslijedila aktualna gradska uprava Grada Osijeka, a koji je najviše u fokusu javnosti, izdavanje je građevinskih dozvola. Grad Osijek kroz resorni upravni odjel, osim građevinskih dozvola, izdaje još 34 druga akta, lokacijske, uporabne i ostale akte, a u razdoblju od 1. siječnja 2015. do 4. lipnja 2021. godine broj zaprimljenih predmeta bio je 1732, a riješenih 1472.
Izvijestio je to zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin te dodao kako je prosječan broj riješenih predmeta godišnje bio 267.
Čak 260 naslijeđenih neriješenih predmeta
Vulin je istaknuo kako je osnovni problem bio nedostatak stručnog kadra zbog kojih su se predmeti godinama samo gomilali.
– Na dan 4. lipnja 2021., po preuzimanju dužnosti, naslijedili smo točno 260 neriješenih predmeta i četiri službenika koji su radili na tim poslovima. U tri godine mandata zaposlili smo ukupno 13 magistara inženjera građevine, kadar koji je bio deficitaran, a na današnji dan imamo 11 službenika koji obrađuju zahtjeve, ne samo za građevinskim dozvolama već i za izdavanjem i svih drugih akata, rekao je Vulin.
Objasnio je kako novim službenicima zaposlenima na izdavanju građevinskih i drugih dozvola treba najmanje šest mjeseci da počnu dijelom samostalno raditi, a tri godine da budu potpuno samostalni u svom radu. Usto svaki službenik osobno odgovara za izdanu dozvolu.
Rješavanje zaostataka
U 2024. godini, od 1. siječnja do 1. lipnja, Grad Osijek je zaprimio 140 zahtjeva za građevinsku dozvolu, a riješeno je njih 160.
– Uz predmete koje zaprimamo, paralelno rješavamo i zaostatak koji se generirao kroz ovih pet, šest godina prije ovoga mandata. Trenutačno su neriješena 133 zahtjeva, dok je ukupno zaprimljenih predmeta koji čekaju na rješavanje ili su u postupku rješavanja 313, rekao je Vulin.
– Činjenica je da se relativno dugo čeka na izdavanje građevinskih dozvola i nisam zadovoljan s tim rokovima, ali ne želim preuzeti odgovornost za ono za što apsolutno nismo krivi kao gradska administracija – dodao je i naglasio je da se trenutno prosječno čeka od četiri do šest mjeseci od predavanja zahtjeva za građevinsku dozvolu do preuzimanja predmeta u razmatranje. Tek ako je predmet uredan bit će riješen u zakonskom roku od 30 do 45 dana, naglasio je.
Vjeruje da će se u roku od dvije godine riješiti zaostatka nakon čega će krenuti s praksom da se zahtjev odmah nakon predaje uzmu u rad.
Zahtjevi nepotpuni ili neusklađeno s propisima
– Više od 80 posto zahtjeva za izdavanjem građevinske dozvole je ili nepotpuno ili nije u skladu s prostorno-planskom dokumentacijom ili drugim zakonskim propisima, i to često namjerno, pa dolazimo do situacije da djelatnici našeg odjela uvjetno i projektiraju određene građevine, jer toliko bude ispravaka i vraćanja, dodao je Vulin najavivši kako će Grad postrožiti postupanje s građevinskim dozvolama.
Pozvao je investitore da sami provjere kakvo je stanje njihovih predmeta na mail [email protected] jer se često događa da projektanti odgovornost za dugo čekanje prebacuju na Grad.
– U većini slučajeva to nije bilo točno, jer se radilo o tome da Grad zatraži zahtjev za dopunu, a da projektanti to ne prenesu investitorima – zaključio je.
Doznajte ovdje kako je lokalna vlast gradila bez građevinske dozvole, pa je inspekcija zatvorila gradilište.