Pretraga

Kako je istarska obitelj izgradila glamping imanje u šumi koristeći autohtone materijale i tehnike

A- A+

Mir i tišina na ljetovanju postali su pravi luksuz, a time i prilika za razvoj turizma u nekom drugom smjeru u odnosu na masovnost i filozofiju ‘sunce i more’. To je prepoznala obitelj Banko koja je u malom istarskom selu Banki izgradila glamping imanje okruženo prirodom sa svim pogodnostima modernog života. Zdanje je podignuto korištenjem autohtonih materijala i tehnika građenja, prostire na 3 hektara površine i izgleda stvarno čarobno.

Darko Banko i Paola Bellini

Darko Banko i Paola Bellini | foto: Saša Halambek

U srcu istarskog poluotoka, kraj pitoresknog gradića Tinjan, nalazi se vremenom gotovo netaknuto selo Banki, a u njemu već generacijama živi obitelj Banko. Prije stotinu godina, nono Giovanin i njegovi roditelji nerijetko su bili domaćini trgovačkim putnicima koji su stali odmoriti na putu prema moru. Mlađa generacija obitelji sada je iz ljubavi prema lokalnoj tradiciji i održivom razvoju uložila u stvaranje moderne destinacije za odmor na djedovoj šumi koja od ove sezone posjetiteljima pruža okruženje autentičnog istarskog seoskog života.

Izdvojeni članak

Prva gigantska klupa u Hrvatskoj postavljena u malom istarskom selu kao posveta Velom Joži

Održavajući prirodni krajolik netaknutim s prepoznatljivim elementima koji podsjećaju na suhozide i staze od crljenice, njihov Banki Green Istrian Village pruža iskustvo suvremenog odmora u harmoniji s prirodom. Ovom doživljaju uvelike pridonosi način na koji su pristupili gradnji i uređenju.

Glamping na 3 hektara

Banki Green Istrian Village se prostire na 3 hektara površine i podijeljen je na dvije cjeline, mali kamp u domaćinstvu i zajednički prostor. U kampu su smještene mobilne kućice s vlastitim jacuzzijem i glamping šatori proizvođača Adria Home. Napravljene su i zasebne parcele za kamp kućice ili šatore. Veliki bazen, restoran i wellness nalaze se u zajedničkoj cjelini.

Kamp će ove sezone biti otvoren do kraja studenog, s planovima za proširenje sadržaja u idućim sezonama. Tako se uz postojeći sadržaj ovdje još planiraju graditi kućice s vlastitim malim bazenom, trgovina s domaćim proizvodima, dječje igralište. Također, gostima se planira omogućiti korištenja obiteljskog vrta s voćem, povrćem i domaćim životinjama.

Banki Green Istrian Village

Banki Green Istrian Village | foto: Saša Halambek

Banki Green Istrian Village

Banki Green Istrian Village | foto: Saša Halambek

Selo u selu

Prva stvar koju ćete primijetiti dolaskom na ovu lokaciju su mir i tišina, mogući samo ovdje, daleko od gradske vreve, iako je selo dovoljno blizu mora i jednostavno za dolazak. Naime, imanje je smješteno je usred stare šume hrasta cera i sladuna pa su jedini zvukovi pjev ptica i šuštanje krošnji, uz povremeni pozdrav koze.

Vanjske vizure uklapaju se u okruženje. Stepenasti hortikulturalni dizajn, omeđen kamenim zidićima i kućicama s parcelama, podsjeća na pitoreskno, idilično seoce, malu zajednicu, zaštićenu i izmaknutu.

Banki Green Istrian Village

Banki Green Istrian Village | foto: Saša Halambek

Autohtoni materijali i tehnike građenja

Vlasnik i inicijator projekta, Darko Banko, kaže kako je glavna ideja projekta bila preseliti selo u prirodu, omogućiti svima priliku za odmor u prirodnom okruženju, uz poštovanje i očuvanje autentičnog krajobraza.

– Ovo uključuje ne samo estetsku integraciju objekata u prirodni pejzaž, već i pružanje mogućnosti uživanja u domaćim autentičnim darovima prirode i običajima ovog kraja. Kako bi se postigla harmonija s prirodnim okruženjem, odabrali smo materijale koji su već prisutni i korišteni na ovom području, poput autohtonog hrasta i kamena. Reciklirali smo i drvo od starih greda, a beton smo obojili u zemljane tonove kako bi se bolje uklopio u okoliš, pojašnjava Banko, te dodaje kako su se pri realizaciji projekta koristile stare tehnike gradnje.

– Bilo nam je važno projekt integrirati u postojeći krajobraz hrastove šume čijem smo očuvanju posvetili posebnu pažnju. Gradnja je pratila prirodni rast šume, poštujući njezine konture i strukturu. Kamen smo koristili za izgradnju novih i obnovu postojećih suhozida, tradicionalnih elementa u krajobrazu ovoga kraja. Upotrijebili smo autentične tehnike gradnje suhozida koje odražavaju tradiciju i kulturno naslijeđe regije, bez korištenja vezivnog materijale, pažljivom slaganjem kamenja jednog na drugi, što zahtijeva veliko znanje i vještinu, kaže Darko.

Banki Green Istrian Village

Banki Green Istrian Village | foto: Saša Halambek

Banki Green Istrian Village

Banki Green Istrian Village | foto: Saša Halambek

Majstorska stolarija iz malog slavonskog sela opremit će prestižno ski odmaralište SAD-u, doznajte ovdje detalje.

Copy link
Powered by Social Snap