Bauštela.hr anketa: Odlučili ste što je ključno za priuštivo stanovanja mladih u Hrvatskoj
U tijeku je izrada Nacionalnog plana stambene politike Republike Hrvatske do 2030. godine čija je jedna od okosnica činjenica da ponuda na domaćem stambenom tržištu ne može zadovoljiti potrebe građana, a da su paralelno cijene stambenih nekretnina stalno u porastu. S ovim se trendom najteže bore mladi koji ne mogu riješiti stambeno pitanje. I to prije svega u Zagrebu, te u većim gradovima duž Jadrana. Proveli smo anketu s pitanjem: Što je ključno za osiguravanje priuštivog stanovanja mladih u Hrvatskoj? Rezultati su zanimljivi.
Kroz proteklih pet godina cijene nekretnina u Hrvatskoj doživjele su veliki rast, toliki da brojne mlade obitelji s prosječnim primanjima jednostavno ne mogu do svojih stambenih kvadrata, posebno u Zagrebu i u gradovima duž Jadrana. Stoga se u posljednje vrijeme spominju i najavljuju broja rješenja koja bi trebala mladim ljudima omogućiti stambeno zbrinjavanje. Od gradnje stambenih zgrada za najma do ograničavanja apartmanizacije.
No, koje je rješenje najbolje, odnosno najbolje odgovara aktualnim potrebama građana? Odgovor smo potražili Bauštela.hr anketom u kojoj smo vas pitali: Što je ključ priuštivog stanovanja za mlade u Hrvatskoj?
Ponuđeno je bilo šest odgovora: smanjenje kamatnih stopa na stambene kredite, državne subvencije, gradnja stanova za najam, porezne olakšice za građevinske tvrtke, jačanje POS-a i ograničavanje apartmanizacije. Rezultati analize pokazuju kako su tri opcije najpopularnije, ne u istoj mjeri, ali tu su negdje po broju glasova.
Najviše glasova (34,03%) dobila je gradnja stanova za najam. Na drugom mjestu je ograničavanje apartmanizacije (24,65%), na trećem smanjenje kamatnih stopa na stambene kredite (19,61%), na četvrtom državne subvencije (10,78%), a na petom mjestu jačanje POS-a (6,86%). Na začelju se nalaze porezne olakšice za građevinske tvrtke (4,06%) koje su dobile najmanje glasova ispitanika.
Treba reći kako je ‘pobjednik’ – gradnja stanova za najam iznenadio, ali i pokazao kako nove generacije razmišljaju drugačije kada je u pitanju stanovanje. Naime, prema podatcima Eurostata Hrvatska je u EU pri samom vrhu po udjelu stanovništva koji posjeduje svoju nekretninu. Čak 91 posto Hrvata u svom vlasništvu ima nekretninu.
Također, treba istaknuti i visok postotak onih smatraju kako priuštivog stanovanja u Hrvatskoj ne može biti dok je u fokusu masovni turizam, odnosno dok se stanovi kupuju za najam turistima.
Doznajte ovdje kako bi Nacionalni plan stambene politike trebao omogućiti priuštivo i kvalitetno stanovanje za sve.