Pretraga

Ukinuti propisi o javnom najmu i najamnini u Zagrebu, ali za neke prekasno, već su iselili

A- A+

Visoki upravni sud RH donio je odluku kojom se ukidaju Odluka o najmu stanova Grada Zagreba kao i Zaključak o visini najamnine za stanove, kojima upravlja Grad Zagreb, doneseni u listopadu prošle godine. Iz udruge Ostajemo koja je reviziju Odluke pred sudom pokrenula početkom godine su zadovoljni ishodom, ali ističu kako je za neke stigla prekrasno. Naime, zbog napuhanih cijena najma i postroženih uvjeta za pravo na javni najam, dio najmoprimaca već je iz stanova iselio.

stambena zgrada u Zagrebu | pixabay

Udruga Ostajemo i 219 osoba u veljači su Visokom upravnom sudu podnijeli prijedlog za pokretanje ocjene zakonitosti Odluke o najmu stanova Grada Zagreba i Zaključka o visini najamnine za stanove iz 2023., kojima Grad ukida dugogodišnji model javnog najma u Zagrebu.

Izdvojeni članak

Nacionalni plan stambene politike: Kako će država iznajmljivati privatne stanove i za koga se grade novi

Kako je tada rečeno, gradska vlast i gradonačelnik Tomislav Tomašević, suprotno deklariranim programima i politici koju nazivaju ‘socijalnom”, u listopadu 2023. izmijenili su raniju odluku prethodne gradske uprave o najmu stanova i to na uštrb građana, koji više neće moći živjeti u tim stanovima.

Sada je slučaj dobio epilog, Visoki upravni sud RH donio je odluku kojom se ukidaju Odluka o najmu stanova Grada Zagreba kao i Zaključak o visini najamnine za stanove, kojima upravlja Grad Zagreb. Iz udruge Ostajemo odluku suda pozdravljaju.

Dohodovni cenzus

Odvjetnik Luka Mlinarić iz pravnog tima Udruge za medije je rekao kako je odlukom i zaključkom ukinut model javnog najma kakav je bio prije jer je Grad ‘uzeo dohodovni cenzus kao glavni kriterij za davanje stanova u najam i pritom zanemario socijalni i demografski aspekt javnog najma kao instituta’.

Tako je javni najam pretvoren u ‘jedan vid tržišnog najma’. Naime uvjete za dobivanje stana u najam su bili znatno postroženi, a najamnina u određenim situacijama napuhana i preko granica tržišne cijene.

Za neke prekasno

– To nema veze ni s pravom, niti sa stečenim pravima ranijih najmoprimaca koji su svoje ugovorne obveze uredno ispunjavali. Niti ima veze sa zdravom pameću, posebno uzevši u obzir da je riječ o stanovima koji su vrlo derutni i u lošem stanju, pa su sami najmoprimci dizali kredite da bi ih opremili i uredili, iako je to bila dužnost Grada Zagreba kao dobrog gospodara, naglasio je odvjetnik Udruge Ostajemo.

Predsjednica Udruge Stefani Dominiković pozdravila je Odluku Visokog upravnog suda.

– Voljeli bismo da je donesena i ranije, i to zbog građana koji su, nažalost, već pogođeni jer su prilikom prelaženja dohodovnog cenzusa i  produljivanja ugovora o najmu bili primorani napustiti svoje domove, zaključila je.

Pravda za 10.00 građana

Dominiković je također izrazila nadu da će Grad Zagreb poštovati odluku suda. I da, kako je rekla, neće nastaviti udarati po pravima i interesima postojećih najmoprimaca kojima ovakve odluke u ovim teškim vremenima stambenog zbrinjavanja ulijevaju dodatnu stambenu i egzistencijalnu nesigurnost.

Odvjetnik, Karlo Novosel, dodao je pak rekao je pak kako je odluka Visokog upravnog suda važno za približno 10.000 građana glavnog grada.

– Iznimno važno za istaknuti je količina, odnosno broj ljudi koji su pogođeni pobijanim aktima gradonačelnika Tomaševića i njegove gradske vlasti. Riječ je o nekoliko desetaka tisuća. Gradonačelnik Tomašević je od početka mandata udario na temeljne civilizacijske tekovine, a među kojima je na prvom mjestu socijalna pravednost, istaknuo je Novosel.

Doznajte ovdje detalje iz Zakona o upravljanju i održavanju zgrada koji bi trebao stupiti na snagu iduće godine.

Copy link
Powered by Social Snap