Na hrvatskom otoku kreće obnova kamenih magazina, bit će dom za sol, čipku, sir i janjetinu
Na otoku Pagu počinje obnova magazina soli čija povijest datira u 17. stoljeće. Riječ je o kamenim prostorima koji su služili za skladištenje soli. U obnovu će biti uloženo 3 i pol milijuna eura koji su nepovratno dobiveni putem projekta Arhipelag kulture. Sanacija će trajati tri godine, nakon čega će ovi, povijesni važni objekti, dobiti novo ruho. Ima ih ukupno devet, a nakon obnove, Pag će u njima nuditi autohtone proizvode, ali i bogatu povijest i tradiciju.
Počinje obnova paškog magazina soli, građevina spomeničke kategorije, koje su jedinstvene u svijetu. Njihova povijest datira još u 17. stoljeće, a kao što samo ime govori, služile su za pakiranje i skladištenje soli.
Za obnovu 3,5 milijuna eura
Riječ je o građevinama kulturne i povijesne važnosti za otok Pag. U obnovu će biti uloženo 3 i pol milijuna eura koji su nepovratno dobiveni putem projekta Arhipelag kulture. Obnova bi trebala trajati tri godine, nakon čega će prostor zasjati u punom sjaju.
– To što mi imamo, nema nitko na svijetu, izjavio je Dubravko Maržić za magazin.hrt.hr. On se sa samo 19 godina zaposlio u solani, a tamo su radili njegov otac i djed.
Ukupno 9 skladišta soli
Postoji ukupno devet skladišta soli koji su podignuti za potrebe solane. Šest ih je izgrađeno za vrijeme Druge austrijske uprave, kroz 19. stoljeće. Ostala tri skladišta datiraju iz ranijih razdoblja, odnosno iz 17. stoljeća.
– Povijesni podatak je da je u svakom magazinu stalo oko tri tisuće tona soli. Ima ih devet, znači 27. Danas solana proizvodi oko 20 tisuća tona u puno većem skladištu. Više nema potrebe za magazinima koji su na moru, izjavio je Damir Kovačević, direktor proizvodnje u Solani Pag.
Magazini soli koristili su se do 1990-ih godina, a onda ih je otkupio Grad koji je za taj prostor isplanirao veliki projekt. Pag će u obnovljenim magazinima turistima, ali i lokalnom stanovništvu nuditi svoje autohtone proizvode. Dakle, sol, čipku, sir, janjetinu, ali bogatu povijest i tradiciju.
Gradi se veliki transportni vodovod
Pisali smo kako je osigurana izgradnja cjevovoda na dionicama PK Lokve – PK Stinica i uređaja Hrmotine – PK Lokve. Riječ je o projektu konstrukcije 31,5 kilometara novog vodoopskrbnog cjevovoda koji vrijedi više od 46 milijuna eura. Projektom će se osigurati opskrba zdravstveno ispravnom vodom stanovnika Senja, Karlobaga, Raba i Paga.
Projekt je sufinanciran sredstvima Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a važan je za slaganje mreže potrebne za izvedbu kompletne vodno-komunalne infrastrukture koja je u planu u Hrvatskoj. Riječ je o vrlo bitnoj vijesti i za otok Pag, a više o tome pročitajte ovdje.
Tri drevne grobnice na Pagu
Na otoku Pagu pronađeno je više arheoloških nalazišta što nam kazuje kako se na tom mjestu živjelo od davnih dana. Jedno od novijih otkrića pronalazak je čak 400 amfora u paškom akvatoriju, a prošlog proljeća je nađena još jedna iskopina od velike važnosti.
Naime, u travnju su istraživači iz tvrtke Arheolog u okviru većeg istraživanja koje traje već tri godine pronašli dva kamena sarkofaga iz razdoblja ranog kršćanstva. Prema istraživanjima koja su tada provedena, riječ je o grobovima triju ženskih osoba koje su ondje ukopane u 6. stoljeću, a što smo o tome pisali pročitajte ovdje.