Najam stana skuplji u Zagrebu nego u Beču, što se dobiva u oba grada za 500 mjesečno?
Već nekoliko godina, porast cijena najma ne prestaje zbunjivati Zagrepčane, a isti trend zamijećen je i u nekim drugim gradovima, primjerice u Splitu. Iako se porast cijena u posljednjih godinu dana donekle ‘smirio’, mnogi tvrde kako je najam u glavnom gradu svejedno nenormalno skup i da su bogatiji gradovi susjednih zemalja jefiniji po tom pitanju. Pogotovo uzme li se u obzir životni standard i prosječna plaća. Jedan korisnik Tik Toka u videu je pokazao kako se u Beču mogu pronaći jetiniji stanovi nego u Zagrebu, čak i ne uzme li se u obzir razlika u mjesečnoj plaći.
Cijene nekretnina u Zagrebu i uspoređivanje cijena s onima u drugim gradovima nikad ne dosadi. U posljednje vrijeme nisu rijetkost teorije da su cijene stanova u Zagrebu toliko poskupjele, te da su ovdje stanovi postali skuplji u odnosu na bogatije gradove u susjedstvu.
Na svom profilu, trendu uspoređivanja priključio se i korisnik TikTok-a Andrej Soldo, koji je pregledao cijene stanova u Zagrebu i Beču. Njegova tvrdnja bila je sljedeća: stanovi u Zagrebu skuplji su od onih u austrijskoj prijestolnici.
@andrewsoldo Kako je ovo moguce? Zapravo me ne cudi. Ali zanimljivo je vidjeti da nas ocito netko zeza? Stan u Becu jeftiniji nego u Zagrebu!? #fyp #foryou #foryoupage #hrvatska #serbia #balkan #tiktok #bosna #zagreb #bec #wien #stanovi #rent #najam ♬ original sound – Andrej Soldo
Beč jeftiniji od Zagreba
Soldo video započinje catchy pitanjem: Jeste li znali da stanovi u Beču koštaju manje nego u Zagrebu (i to govorim za rentanje)? Već tu ima sav interes gledatelja.
Nastavlja opisivati kako je u kratkoj ‘istrazi’ austrijskog tržišta došao do ovog frapantnog podatka. Pokazuje snimku svog zaslona na kojem se može vidjeti da je pronašao lijepe stanove za najam po cijeni najma do 500 eura, te ostaje šokiran. Našlo se tu i ponešto stanova oko 55 kvadrata po cijeni mjesečnog najma od 560 do 600 eura, po koliko je u Zagrebu već prilično teško naći stan za najam i znatno manje kvadrature.
Jednosoban stan postao dvosobni
Da ne bi bilo zabune, pojasnio je i prikazao na karti da su stanovi koje je gledao javnim prijevozom od centra Beča udaljeni otprilike pola sata, a automobilom 15 minuta – što bi i za Zagreb bio dobar ‘ulov’ za istu cijenu. Simpatično se osvrnuo na to kako bi se iz zagrebačke Dubrave, jednog od naseljenijih dijelova grada, putovanje do Trga trajalo toliko, ili više. Zatim se okrenuo domaćem tržištu, gdje je na oglasnicima imao što za vidjeti.
– Dakle, isti ovaj stan ove kvadrature je 750 (eura) kod nas. U Zagrebu za 500 možeš dobiti garsonijeru, i to jadno uređenu, zaključio je Soldo.
Renta i životni standard
Uistinu, sudeći prema primjeru koje je uzeo s oglasnika, stanovi u Beču su jeftiniji, pri čemu čak nije uračunat nesrazmjer mjesečne plaće i cijene najma stana. I sam se osvrnuo na to kako Bečani imaju općenito viši životni standard, koji uključuje više plaće, od kojih ne moraju izdvojiti do pola pa i više plaće na stan.
– Dok ti ako želiš sam uzeti stan, a dođe ti nekad da sam uzmeš stan, osobe daju i to pola plaće samo na ‘rentu’. I to na lokaciji da se onesvijestiš, kaže Soldo dodajući kako su najmodavci u Zagrebu i skloni ‘izmišljati’ nova pravila kojima će sebi dopustiti ocijeniti svoj stan još više.
Jedno takvo novo ‘pravilo’ je da jednosobne stanove nazivaju dvosobnima, iako je druga ‘soba’ spoj blagovaonice, dnevne kuhinje i dnevne sobe. Zaključuje kako se, dok svi sa svojim vlasništvom imamo pravo raditi što želimo, ipak treba utvrditi neka granica.
Ovdje pročitajte kakvo je stanje na tržištu nekretnina posljednjih godina u Splitu i gdje se u tom gradu grade nove top nekretnine.