Pretraga

Susjedi grade mega solarnu elektranu, bit će na obalama Drave

A- A+

Uslijed porasta trenda održive gradnje, Slovenija gradi najveću solarnu elektranu i to na obalama rijeke Drave. Javnosti je predstavljena studija izvedbenih varijanti koja će biti u javnom savjetovanju do 30. prosinca. Ova elektrana iskoristit će postojeću energetsku infrastrukturu obala rijeke za dodatnu proizvodnju električne energije u državi, bit će dio postojeće solarne elektrane Zlatoličje, a godišnja proizvodnja trebala bi iznositi 27 gigavat-sati.

elektrana na Dravi | foto: DEM

Solarne elektrane već su neko vrijeme jedan od glavnih trendova održive gradnje. Osim što postaju gotovo neizbježan dodatak kod obnove starih zgrada javne namjene, bliži se godina kad će postati obavezne i na svakoj novoj zgradi.

U Sloveniji je pokrenuto javno savjetovanje o izgradnji solarne elektrane Zlatoličje-Formin koje će trajati do kraja ove godine. Trebala bi postati najveća hidroelektrana u državi koja će iskoristiti infrastrukturu obala Drave.

Izdvojeni članak

Završava se najveća plutajuća solarna elektrana u Europi

Velik odaziv javnosti

Ministarstvo za prirodne resurse i prostor, u suradnji s Ministarstvom za okoliš, klimu i energiju te investitorom Dravske elektrane Maribor (DEM), slovenskoj javnosti predstavilo je studiju izvedbenih varijanti. Predstavljeno je i izvješće o utjecaju na okoliš i prijedlog državnog prostornog plana (DPP) za izgradnju solarne elektrane Zlatoličje-Formin, prenosi forbes.hr.

Već pokrenuti postupak javnog savjetovanja za elektranu trebao bi potrajati do 30. prosinca, dokad će se primati ponude. Objavljeni su i materijali, a već dosad je zainteresirana javnost imala dosta pitanja o utjecaju na okoliš.

Najveća elektrana za veću stabilnost mreže

Ovaj projekt, piše forbes.hr predviđa izgradnju najveće solarne elektrane u državi koja će iskoristiti postojeću energetsku infrastrukturu obala kanala rijeke Drave za dodatnu proizvodnju električne energije. Osim toga, nova bi elektrana trebala omogućiti sinergiju između proizvodnje solarne elektrane i postojećih hidroelektrana, čime bi se optimiziralo korištenje obnovljivih izvora energije i poboljšala stabilnost mreže, istaknuli su iz Dravskih elektrana Maribor (DEM).

Izdvojeni članak

Solarna elektrana na balkonu: Možete ju sami postaviti, a ušteda energije je zajamčena

Nova solarna elektrana imat će snagu od 22 megavata (MW), a godišnja proizvodnja iznosit će 27 gigavat-sati (GWh), što bi trebalo biti dovoljno za opskrbu 7.200 kućanstava. Elektrana će biti dio postojeće solarne elektrane Zlatoličje, s ukupnom snagom od 24,5 MW. Bit će podijeljena na osam odvojenih segmenata, pri čemu je segment 5 već izgrađen, a u pitanju je solarna elektrana (SE) Zlatoličje.

SE Zlatoličje

Segment pet sunčane elektrane Zlatoličje, kako samo ime govori, dio je veće solarne elektrane u izgradnji ukupne nazivne snage od otprilike 30 MWh, koja će se graditi na odvodnim i dovodnim kanalima hidroelektrana Zlatoličke i Formin, može se pronaći na DEM-ovim stranicama. Prema objavi iz kolovoza 2021., tvrtka je samostalno, u okviru HSE grupe i s vanjskim partnerima istraživala i druge pogodne lokacije za postavljanje solarnih elektrana.

– Izgradnjom prvog segmenta, inače planirane veće solarne elektrane, tvrtka Dravske elektrane Maribor i grupa HSE slijede obveze države u pogledu povećanja proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora te potrebe kućanstava i gospodarstva. Uvjereni smo da je potrebno, na ekološki i društveno prihvatljiv način, iskoristiti sve činjenice i znanja kojima raspolaže Slovenija i tako omogućiti energetsku neovisnost države u budućnosti, rekao je tom prilikom Andrej Tumpej, direktor Dravskih elektrana Maribor, koje upravljaju s osam velikih hidroelektrana na Dravi u prvih su sedam mjeseci te godine proizvele 2.018 GWh električne energije, premašivši plan za 24 posto.

Studija varijanti, izvješće o utjecaju na okoliš i prijedlog državnog prostornog plana za solarnu elektranu Zlatoličje – Formin bit će javno objavljeni od 22. studenog 2024. do 30. prosinca 2024. na vladinom portalu gov.si, u Ministarstvu za prirodne resurse i prostor te u prostorijama općina Starše, Hajdina, Markovci, Gorišnica i Ormož, kada će javnost moći podnijeti primjedbe ili prijedloge na objavljenu dokumentaciju.

Ovdje pročitajte sve o projektu korištenja solarne energije na samom istoku Hrvatske.

Copy link
Powered by Social Snap