Pretraga

Obnova zgrade Hrvatskog sabora: Iznad sabornice pit će se kava s pogledom na Zagreb kao na dlanu

A- A+

Saborska palača je gradilište. Sabor od rujna zasjeda na novoj lokaciji, a tako će biti još neko vrijeme. Po povratku u ‘matičnu’ zgradu zidovi će biti potresno ojačani, a pod novim čeličnim krovištem pit će se kava – s pogledom na Zagreb kao na dlanu. Uz to, žustre rasprave vodit će se pod svjetlom restauriranih kristalnih lustera. Obišli smo gradilište najvažnije zgrade u Hrvatskoj, te ove i druge zanimljive detalje o rekonstrukciji poznate palače doznali od inženjera iz Ing-grada.

obnova zgrade Hrvatskog sabora u tijeku | foto: Bauštela.hr (Nina Šantek)

Saborska palača smještena je na Trgu svetog Marka u Zagrebu, u samom središtu Gornjeg grada. Prođete li njome danas, uočit ćete da je okružena zaštitnim ogradama s južne i zapadne strane. Ako niste znali, unutrašnjost zgrade od listopada je gradilište, a radovi su se posljednjih tjedana stvarno zahuktali.

Sabor ondje ne zasjeda od rujna, a još neko vrijeme ni neće. Prošli smo interijerom u pratnji inženjera tvrtke Ing-grad koja izvodi rekonstrukciju te su nam opisali točan tijek radova. Između ostalog, doznali smo da je riječ o neobičnom objektu koji je u posljednjih 200 godina pregrađivan i dograđivan u više navrata.

Izdvojeni članak

Bauštelska reportaža: Priča o najstarijoj zagrebačkoj arhitekturi, zavirite u dvorišta raskošnih gornjogradskih palača

U prašnjavu sabornicu smo pak ušli u ključnom trenutku spuštanja raskošnog lustera, jednog od mnogih za koje se po konzervatorskoj odluci sprema ozbiljna restauracija. Prođite s nama hodnicima i otkrijte više o burnoj prošlosti i radovima u ovoj gornjogradskoj palači.

Novi život za rasvjetu

Po dolasku na ulaz u gradilište, ulaz su nam omogućili radnici, a onda smo se na samom ulazu u zgradu Hrvatskog sabora sastali s inženjerima i drugim osobljem Ing-grada. Odmah u predvorju oduševilo nas je rakošno stubište kojim smo se uspeli na prvi kat pa ravno u – sabornicu.

obnova zgrade Hrvatskog sabora u tijeku | foto: Bauštela.hr (Nina Šantek)

obnova zgrade Hrvatskog sabora u tijeku | foto: Bauštela.hr (Nina Šantek)

Isprva smo hodali u tišini i promatrali prašnjave hodnike i zidove označene uglavnom slovom ‘Ž’ za koje smo naknadno otkrili da predviđa skidanje žbuke. Na prvom katu i na višim etažama, zidovi su već bili ogoljeni. Odmah smo primijetili jednu aktivnost koja se ponavljala na više točaka u više prostorija – spuštali su se raskošni kristalni lusteri.

U stvari, baš kad smo s inženjerima kročili u svima nam dobro poznatu sabornicu, shvatili smo da se u toj prostoriji momentalno kreće spuštati središnje rasvjetno tijelo bogatog izgleda koje je kroz godine svijetlilo nad brojnim žustrim raspravama. Ipak, ubrzo smo doznali da je ovaj događaj samo tračak svih radova restauracije koji će građevini podariti sasvim novo ruho.

Stabilnost građevine

Projekt obnove obuhvaća cjelovitu konstrukcije zgrade. Zbog ozbiljnih oštećenja, u planu je nekoliko koraka sanacije, a najozbiljniji koraci bit će oni razgrađivanja viših etaža koje su najviše stradale u potresu. Točne korake opisao nam je statičar na obnovi Hrvoje Vukić.

– Najveća oštećenja bila su treći i četvrti kat, no bilo ih je i u ostatku tlocrta. Kad smo obilazili građevinu vidjeli smo karakteristična oštećenja na nadvojima i nosivim zidovima, rekao je.

obnova zgrade Hrvatskog sabora u tijeku | foto: Bauštela.hr (Nina Šantek)

Neadekvatna dogradnja

Treći i četvrti kat i stropna konstrukcija drugog kata bit će uklonjeni, dodao je Vukić. Od konzervatorice i pročelnice Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode Lane Križaj koja je također iz prve ruke upućena u postupak rekonstrukcije doznali smo kako su posljednji katovi na zgradu neadekvatno nadograđeni što je izazvalo veću štetu. Isti podatak potvrdili su nam ostali sugovornici na gradilištu.

Na trećem i četvrtom katu koji su dograđeni 1960-ih i 1970-ih čak je došlo do pomaka etaža. S obzirom na takvo stanje donesena je prosudba da će se posljednja dva kata, do stropa drugog kata, a čak djelomično i strop drugog kata – razgraditi.

– Projektom je predviđeno dovođenje krovne etaže u funkciju, tako de će se ukloniti neprimjerena dogradnja četvrtog kata na strani Opatičke ulice i rekonstruirati krov središnjeg dvorišnog krila, čime će se unaprijediti izgled kompletne zgrade i ukloniti sve neprimjerene preinake, nadogradnje, rekonstrukcije i termotehničke adicije koje su nastale tijekom perioda od šezdesetih pa do kasnih godina 20. stoljeća i to kao parcijalan i nekontroliran proces, opisala je Križaj.

Armirani beton i FRCM

Sanacijom će se zgrada naravno ojačati od potresa. Doznajemo da će glavni element potresnog ojačanja biti izgradnja armiranobetonskih zidova, u skladu s važnosti građevine broj 4 – građevina od vitalne važnosti u slučaju djelovanja potresa, poput bolnica i drugih ustanova koje bi trebale zadovoljavati najviše standarde sigurnosti.

– Ojačavat će se i stropnim pločicama, a kako ima više faznosti građevina, više je tipologija samih stropnih ploča. Zidovi će se ojačavati FRCM-om – takozvanim karbonskim mrežicama koje se lijepe na postojeće zidove, rekao je Vukić.

Vidikovac pod čeličnim krovištem

Osim navedenih promjena, ni krovna konstrukcija neće ostati netaknuta. U skladu s vremenom izgradnje, postojeće krovište je od drvenih greda. Ta krovna konstrukcija radovima će se razgraditi, a zamijenit će ju nova, čelična konstrukcija. Ti radovi trebali bi biti posljednji korak u konstruktivnoj sanaciji, odnosno pojačanju građevine.

Dok nakon završetka radova posjetitelji neće moći golim okom ocijeniti što se sve radilo, veliki novitet u potkrovlju bit će atrakcija vidljiva baš svakome. Vrh zgrade koji dosad nije imao namjenu postat će mjesto za kavu i restoran s nestvarnim pogledom. Glavni projektant Vedran Perišić otkriva nam da će ondje biti prostor za piće i jelo te vidikovac dostupan građanima.

obnova zgrade Hrvatskog sabora u tijeku | foto: Bauštela.hr (Nina Šantek)

obnova zgrade Hrvatskog sabora u tijeku | foto: Bauštela.hr (Nina Šantek)

– Kuća će u svakom slučaju dobiti novu dimenziju. Sad se tek skida žbuka, nakon čega će uslijediti rušenje i demontaža, a onda će se krenuti na podove. Zadnji kat zgrade zapravo će biti najbitnija priča jer će ponuditi novi i bolji sadržaj kojeg dosad nije bilo. Prije su građani mogli doći gledati sjednice, sad će sa zadnjeg kata moći gledati Zagreb, priča Perišić.

Ostakljeni kafić i restoran izvest će se sasvim novom tehnikom i projektantu je ovo jedan od omiljenih elemenata rekonstrukcije. Kaže da je prirodno da uređenjem stari objekt dobije unaprjeđenje, što će ugostiteljski prostor na posljednjoj etaži itekako biti.

Pod budnim okom konzervatora

Što se pak samih intervencija u građevinu tiče, koliko su arhitekti bili ograničeni od strane konzervatora? Zanimljivo je za ovu palaču da, iako je smještena na području zaštićene Povijesne urbane cjeline Grada Zagreba nije pojedinačno zaštićeno kulturno dobro. Ipak, konzervatorica Križaj naglašava kako njena lokacija zahtjeva poštivanje mjera zaštite na očuvanju vanjštine.

Stoga, dok će se u unutrašnjost biti zahvaćena raznim intervencijama, gabariti, oblikovanje, pročelje, stolarija, nagib krovišta i ostali izvanjski detalji ostat će očuvani tijekom sanacije. Uzimajući u obzir ovu okolnost, kao i važnost objekta, konzervatori su od samog početka uključeni u proces obnove, gdje su intenzivno surađivali s projektantima. Jednako revno sudjeluju i na svim koordinacijama na gradilištu, daju upute na čuvanje i postupanje vrijednim elementima opreme građevine, odala je Križaj.

obnova zgrade Hrvatskog sabora u tijeku | foto: Bauštela.hr (Nina Šantek)

– Radit će se kompletna rekonstrukcija pročelja, a svi elementi na kojima će se raditi su posnimljeni te će se sačuvati u postojećem stanju. Od preostalog će se ‘sačuvati’ sabornica radi vizualnog identiteta kakva je prepoznatljiva, kao i ulazno stubište i predvorje. U oba slučaja u pitanju su elementi za koje će se sačuvati vizualni identitet, na terenu nam je ispričala Sanela Beganović zadužena za pitanje zaštite građevine.

Što se čekalo?

Kad se govori o konstruktivnoj obnovi koja će građevinu potresno ojačati prirodno se nameće i pitanje, zašto radovi kreću sada – skoro pet godina nakon zagrebačkog potresa? Kako nam je rečeno na gradilištu, saborska palača čekala je početak obnove prije potresa.

Taj događaj koji je izazvao ozbiljna oštećenja pogotovo u već spomenutim višim etažama, čak njihovo pomicanje, potpuno je promijenio smjer obnove. Dokumentaciju je trebalo kompletno izmijeniti. S druge strane, kažu iz Ing-grada, zastoj je bio od strane konzervatora, no to je sada riješeno.

Izdvojeni članak

Hrvatska do 2030. treba energetski obnoviti 30 milijuna kvadrata, evo kako se to radi

– Moram priznati, nakon promjene konzervatora u Gradu Zagrebu, stvar se ubrzala. Trenutni konzervatori apsolutno su pragmatično ubrzali cijelu priču. Tako da se čuvaju oni dijelovi za koje je to apsolutno potrebno, pri čemu se ne forsira da nešto ostaje samo da bi ostalo, priznao je Perišić.

Stižu dizalice topline

Pred sam kraj obilaska, glavni projektant Perišić istaknuo je još jedan važan detalj obnove, a tiče se uporabe dvorišta blokovske građevine. Naime, taj prostor na samom početku obnove bio je degradiran i zakrčen rashladnim uređajima koji su nagrđivali i smetali i u ostalim dijelovima zgrade. U sklopu prelaska na održive izvore energije, sve nezgrapne uređaje za grijanje i hlađenje zamijenit će se manje nametljivom alternativom.

obnova zgrade Hrvatskog sabora u tijeku | foto: Bauštela.hr (Nina Šantek)

Na taj način oslobodit će se kvadrati u unutrašnjosti, ali i vratiti izvornu namjenu dvorištu, objasnio je Perišić. Ondje više neće biti ‘nezgrapnih kanti za kondicioniranje zraka’ jer bi trebalo postati oaza, što je i ideja blokovskog dvorišta.

S ‘vodičima’ iz Ing-grada za kraj smo obišli još neke važne prostorije i vidjeli uklanjanje još pokojeg raskošnog lustera, a onda smo se polako uputili prema izlasku. Prije napuštanja gradilišta dogovorili smo obilazak u nekoj novoj fazi obnove koja će vratiti sjaj ovom zanimljivom objektu. Spuštajući se niz Kamenitu ulicu zamišljali smo kako će izgledati vidikovac i restaurirani kristalni lustari koji će zasjati novim sjajem.

obnova zgrade Hrvatskog sabora u tijeku | foto: Bauštela.hr (Nina Šantek)

Ovdje pročitajte više o ozbiljnom ojačanju bazilike Presvetog srca Isusova u Palmotićevoj ulici u Zagrebu.

Copy link
Powered by Social Snap