Zidara istovremeno ima previše i nedostaje, u čemu je ‘kvaka’? Plaće sigurno nisu problem
Na početku godine, goruća tema je koja su radna mjesta bila najtraženija u prošloj godini. Prema podacima koje je objavio Ekonomski institut, jedno od najtraženijih majstorskih zanimanja nešto je palo na ljestvici, a u pitanju su zidari. Podaci koje je krajem 2024. godine objavio HZZ ipak odaju kako zidara još itekako nedostaje u skoro svim županijama. Iznenadit će vas koliko zarađuju.
Na samom početku 2025. godine aktualni su bili podaci o slobodnim radnim mjestima na tržištu rada. Između ostalog, Ekonomski institut u Zagrebu objavio je podatke o stanju oglasa za posao, u vidu OVI-ja (Online Vacancy Index), koji Institut prati u suradnji s portalom Moj posao.
Skoro rekordni podaci
Indeks pruža pravovremene informacije o trenutnom stanju potražnje za radom. Tumači se tako da vrijednosti veće od 100 predstavljaju rast u odnosu na 2020. godine. Ukupan broj oglasa u prošloj 2024. godini, izvještava Ekonomski institut, bio je drugi najveći od 2005. godine otkad se prati indeks, ali ipak manji u odnosnu na 2023. godinu.
Najveći pad indeksa ostvaren je u prvih osam mjeseci, dok je u posljednjem tromjesečju zabilježen rast od 1,4 posto u odnosu na prethodno tromjesečje. Uzimajući u obzir očekivana makroekonomska kretanja, u 2025. godini ne očekuje se smanjenje potražnje za radom.
Građevinski radnici
Zanimljivo je da u podacima na listi najtraženijih zanimanja gotovo da i nije došlo do promjene u posljednjih godinu dana. Kao i ranije, najviše su se tražili kuhari, konobari, skladištari i vozači.
S druge strane, najveći doprinos u ukupnom godišnjem rastu potražnje za radom zabilježen je u oglasima kojima su se tražili knjigovođe, profesori i zaposlenici u financijama. Bauštelski sektor relevantan je u podacima stoga što su se među najvećim negativnim doprinosima našli građevinski radnici. Prema podacima OVI indeksa na ljestvici najtraženijih zanimanja najviše je pala potražnja za zidarima, koji su s 25. pali na 30. mjesto.
Premalo školovanih majstora
Ovaj podatak ne potvrđuje Preporuka za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja koju je krajem prošle godine objavio Hrvatski zavod za zapošljavanje, a možete ju pogledati ovdje. Iz Preporuke se da iščitati kako u skoro svim županijama ozbiljno nedostaje obrtničkih radnika.
Ozbiljan deficit majstorskih zanimanja prisutan je na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije, gdje u top zanimanja za koja nedostaje školovanih radnika spadaju posao tesara, armirača, fasadera, zidara, krovopokrivača te izolatera. Na području očigledno nedostaje i elektroinstalatera i elektroinstalaterki, kao i elektromontera, odnosno elektromonterki, za koje se preporučuje ‘podebljati’ mjesta, odnosno stipentiranje u trogodišnjim srednjim školama.
U preostalim županijama, u svakoj nedostaje nekoliko obrtničkih zanimanja. Pregledavajući popis, zamjećuje se manjak zidara i zidarica, tesara, odosno tesarica te ličilaca, točnije soboslikara i soboslikarica.
Kolika je plaća?
Nije tajna ni koliko obavljači ovih poslova zarađuju. Prema podacima s portala Moja plaća, zarada za majstorska zanimanja uvelike varira, a najviše kod zidara, kojih očito negdje više, a negdje manje nedostaje. Ondje gdje ih nema ni za lijek mogu zaraditi i do 2.104 eura, dok najmanje privređuju 744 eura mjesečno, javlja n1info.hr.
Od preostalih majstorskih profesija, plaće prilično variraju i za tesare te elektroinstalatere. Dok prvi u prosjeku zarade između 950 i 1.590 eura mjesečno, drugima mjesečna primanja variraju od 940 do čak 2.113 eura.
Na saborskoj palači koja je odnedavno u obnovi rade svi navedeni majstori. Što se sve radi provjerite ovdje.