Ruši se vrtić iz 1975., ideje za novi su stvarno izvan okvira, evo kako izgleda dobitna kombinacija
Objavljeni su rezultati javnog natječaja za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog rješenja novog dječjeg vrtića u Jarnovićevoj ulici u Prečkom. Natječaj je raspisao Grad Zagreb, a provelo i realiziralo Društvo arhitekata Zagreba (DAZ). Kao najbolje i pobjedničko rješenje pokazao se rad autora Višeslava Franića, Lucije Bajan i Ivana Čule. Istaknuto je kako rad uspješno afirmira postojeće i stvara nove urbane vrijednosti kao i novi identitet lokacije čime te stvara iznimno kvalitetno prostorno – oblikovno rješenje u odnosu na uži i širi urbani kontekst.
![DV Prečko I. nagrada](https://baustela.hr/app/uploads/2025/02/DV-Precko-I.-nagrada-Viseslav-Franic-Lucija-Bajan-Ivan-Culo.jpg)
DV Prečko I. nagrada | foto: Višeslav Franić, Lucija Bajan, Ivan Čulo
Galerija 5 Fotografija
OtvoriNatječaj za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog rješenja novog dječjeg vrtića u Jarnovićevoj ulici u Prečkom pokrenut je u rujnu prošle godine s ciljem dobivanja najboljeg funkcionalnog i oblikovnog rješenja koje će zadovoljiti potrebe korisnika i kvalitetno se urbanistički uklopiti u postojeće naselje Prečko. U natječajnom roku zaprimljena su ukupno 32 rada.
Ocjenjivački djelovao je u sastavu: Nikola Arambašić, Damir Ljutić, Domagoj Ivanović, Sabina Pavlić, Sanda Radočaj i Renata Krljan. Prema jednoglasnoj odluci ocjenjivačkog suda, kao najbolje i pobjedničko rješenje pokazao se rad autora Višeslava Franića, Lucije Bajan i Ivana Čule. Pobjednički rad je nagrađen sa 14.000 eura.
Zanimljivo i funkcionalno
Pobjednički rad predlaže atrijski koncept prizemne zgrade s logičnim prostornim rješenjem koje se skladno uklapa u kontekst parcele. Vanjski prostori vrtića raznoliki su i prilagođeni djeci različitih uzrasta, dok je ulazni trg oblikovno i funkcionalno povezan s okolnim prostorom. Organizacijska shema vrtića ocijenjena je kao iznimno kvalitetna, s dobro dimenzioniranim jasličkim i vrtićkim jedinicama te funkcionalnim prostornim rješenjima.
Rad postavlja atrijsku, načelno prizemnu zgradu koja se jasno i čitko odnosi prema parceli i okolnom kontekstu. Atrijski koncept organizira vanjske prostore različitih karaktera te ih ispravno namjenjuje djeci različitih dobi.
Istaknuto je kako rad uspješno afirmira postojeće i stvara nove urbane vrijednosti kao i novi identitet lokacije čime te stvara iznimno kvalitetno prostorno – oblikovno rješenje u odnosu na uži i širi urbani kontekst. Gotovo svi zadani sadržaji u projektnom zadatku riješeni su prizemnoj etaži, osim dijela prostora za djelatnike i upravu koji su riješeni djelomično na prvom katu uz PVN. Ujedno ovaj prostor kata rad uspješno koristi za naglasak sjevernog dijela volumena kojim se vrtić najavljuje okolici te naglašava ulazni trg.
Dodatnu zanimljivost čini rješenje PVN-a koje se funkcionalno i oblikovno nastavlja na ulazni trg te daje karakter javnom prostoru parcele. Sveukupno se rad ocjenjuje uspješnim po kriteriju estetske i oblikovne kvalitete rješenja. Vrtićke i jasličke jedinice su dobro dimenzionirane, s ispravnim vezama i prostornim rješenjima koji zadovoljavaju funkcije prema programu natječaja. Organizacijska shema vrtića je logična i čitka te se ocjenjuje uspješno po kriteriju funkcionalnosti.
Još 4 zanimljiva prijedloga
U okviru ovog natječaja II. nagradu u iznosu 8.750 eura zaslužili su Matija Huzjak, Zrinka Miočić, Hana Kazazović sa suradnicima: Ante Šimun Medić, Niko Peša. Sve jedinice objekta su pravilno orijentirane te svojim proporcijama osiguravaju dovoljnu prirodnu osvijetljenost dok se pozicioniranje gospodarskog bloka na sjevernoj strani smatra dobrim izborom
III. nagrada u iznosu 5.250 eura dodjeljuje se radu iz Murmur arhitekture, Eleni Tikvić, Ivi Ukić Ćuk i Ivici Keršiću. Rad postavlja zanimljiv arhitektonski koncept “tvrđave u šumi” koji osim rješenja zgrade daje zanimljiv urbanistički koncept kojim je postignuto stvaranje urbane vrijednosti i novi identitet lokacije te kvalitetno prostorno-oblikovno rješenje u odnosu na uži i širi urbani kontekst.
IV. nagrada u iznosu 4.200 eura dodjeljuje se radu autora: Hrvoje Njirić, Iskra Filipović, Vedrana Moslavac, Anamaria Dujić, Silvija Hruškar sa suradnicom Ninom Azinović. Rad postavlja zanimljiv, lako čitljiv i ambiciozan koncept koje se bazira na tri kruga oblikovanja prostora s dominantnim oblikovnim elementom velike platforme uz sam objekt vrtića. Platforma ujedno služi kao prostor dječjih igrališta i kao ulazni trg javnog dijela parcele.
V. nagrada u iznosu 2.800 eura dodjeljuje se radu autora Siniše Zdjelara i Antonija Plavotića sa suradnicima: Nino Ćubelić, Ariana Antić Juršević, Konstantin Ninković, Ognjen Vučetić, Boris Dragičević, Jug Drobac, Goran Stipković. Rad postavlja vrtićke i jasličke jedinice na optimalnu južnu-jugoistočnu orijentaciju, dok servisne prostore postavlja na sjevernu stranu objekta. Između ova dva bloka organizira se zanimljiv i dinamičan prostor komunikacije u koji rad uvodi dodatni prostorni element rampe koja se obavija oko središnjeg atrija i nudi promenadni put s prizemlja na kat vrtića.
![DV Prečko nagrađeni radovi](https://baustela.hr/app/uploads/2025/02/DV-Precko-nagradeni-radovi.jpg)
DV Prečko nagrađeni radovi | foto: DAZ
Zamjena za objekt iz 1975.
Novi dječji vrtić bit će izgrađen na mjestu postojećeg, dotrajalog objekta izgrađenog 1975. godine, koji će biti srušen. U novom vrtiću bit će smješteno 14 odgojnih skupina – po 7 jasličkih i 7 vrtićkih.
– Izgradnja novog dječjeg vrtića u Prečkom još je jedan korak prema osiguranju kvalitetnih uvjeta za naše najmlađe sugrađane. Novi objekt zadovoljit će sve pedagoške i prostorne standarde te omogućiti djeci ugodno i sigurno okruženje za rast i razvoj, rekao je gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević.
Dodao je i da je cilj ove Gradske uprave do kraja 2026. godine otvoriti 28 novih vrtića, u koje će biti uloženo više od 100 milijuna eura, čime će se stvoriti 2.600 novih mjesta za djecu.
Procijenjena vrijednost ugovora o javnim uslugama, izrade projektno-tehničke dokumentacije, koji se planira naknadno sklopiti na temelju pregovaračkog postupka javne nabave bez prethodne objave iznosi najviše do 275.992,58 eura bez PDV-a. Grad Zagreb će sklopiti ugovor nakon provedenog pregovaračkog postupka javne nabave bez prethodne objave s osobom ovlaštenom za projektiranje prvonagrađenog rada koja zadovolji uvjete sukladno ZJN pod uvjetom da ima dokaze sposobnosti propisane ZJN i da je u skladu s Pravilnikom, te se u tom smislu smatra ponuditeljem.
Svjetski poznati arhitekti grade Muzej Nikole Tesle u Beogradu, pogledajte ovdje kako će izgledati.