Gradi se veliki retencijski bazen koji će ovaj grad spasiti od poplava, ali žrtva je drvored
Splićani su konačno dočekali konkretan potez koji bi ih trebao spasiti od poplava za jačih oborina. Otvoreno je gradilište retencijskog bazena Pujanke sjeverozapadno od križanja Ulice Domovinskog rata i Ulice Zbora narodne garde. Bit će izgrađen prema najvišim europskim standardima, ali ne bez žrtve. Na spomenutoj lokaciji uklanja se drvored.
![retencijski bazen Pujanke](https://baustela.hr/app/uploads/2025/02/retencijski-bazen-Pujanke2.jpg)
retencijski bazen Pujanke | vodovod i kazalizacija Split
U sklopu Projekta poboljšanja vodno-komunalne infrastrukture aglomeracije Split – Solin, te Ugovora P3 – Optimalizacija spoja sustava odvodnje sjevernog sliva s rekonstrukcijom i dogradnjom sustava vodoopskrbe i odvodnje Grada Splita, započinju radovi izgradnje Retencijskog bazena Pujanke.
Retencijski bazen izgradit će se sjeverozapadno od križanja Ulice Domovinskog rata i Ulice Zbora narodne garde. Riječ je o podzemnoj građevini većih dimenzija koja služi za prihvat i zadržavanje otpadne vode tijekom većih kišnih događaja, a koje se nakon prestanka kiše vraćaju u sustav (i idu na UPOV Stupe). Građevina bi konačno trebala riješiti veliki splitski problem poplavljivanja za vrijeme jačih oborina.
– Izgradnjom ovog preljeva će se poboljšati rad postojećeg sustava tako da će se smanjiti količine i učestalost prelijevanja a istovremeno kontrolirati maksimalni dotok na UPOV Stupe, poručuju iz Vodovoda i kanalizacije Split.
Najviši EU standardi
Građevina koja se izvodi na mješovitom sustavu odvodnje i služi za rasterećenje sustava pri većoj količini otpadne vode (prilikom velikih kiša) tako da se u građevini izbistreni višak vode preusmjerava (prelijeva) u rasteretni kanal (i u recipijent).
– Projekt poboljšanja vodno-komunalne infrastrukture aglomeracije Split – Solin investicija je ukupne i vrijednosti 321.282.030,49 eura. Dio prihvatljivih troškova uz iznosu od 68,01 % financirat će se bespovratnim sredstvima Europske unije iz Kohezijskog fonda (KF), a preostali dio od 31,29 % sufinancirat će se nacionalnim sredstvima, u što su uključena i sredstva Vodovoda i kanalizacije Split, objavili su iz tvrtke.
Dodaju i kako će se provedbom projekta ispuniti EU standardi u vodno-komunalnim djelatnostima. Oni podrazumijevaju odredbe Direktive o pročišćavanju komunalnih otpadnih voda 91/271/EE u aglomeraciji Split-Solin i 2. Direktive o kvaliteti vode namijenjene za ljudsku potrošnju 98/83/EZ kroz osiguranje povećanja pokrivenosti vodoopskrbnom mrežom.
![radovi aglomeracija Split Solin](https://baustela.hr/app/uploads/2024/05/radovi-Solin-foto-Vodovod-i-kanalizacija.webp)
radovi aglomeracija Split Solin | foto: Vodovod i kanalizacija
Uklanja se drvored
Na planiranoj trasi radova nalazi se drvored, odnosno zasađena stabla, a koja su ugrožena zbog planirane gradnje. Donesena odluka o njihovom zbrinjavanju. Prethodno su razmatrane mogućnosti da se uklanjanje stabla izbjegne prilagodbom mikrolokacije planiranog objekta ili prilagodbom tehnologije građenja i zaštite građevne jame, ali zbog uklapanja s već postojećom građevinom kišnog preljeva Pujanke i položaja postojećih kolektora sustava odvodnje, to nije moguće.
– Sva stabla osim jednog čempresa biti će pažljivo izvađena i nakon toga presađena na istu česticu, u neposrednoj blizini. Umjesto 1 čempresa koji nije moguće presaditi, zasaditi će se novi po završetku radova. Za sve radove vezane za zelene površine angažirat će se stručno praćenje tijekom izvođenja radova od strane Parkova i nasada, poručuju iz Vodovoda i kanalizacije Split.
![](https://baustela.hr/app/uploads/2025/01/Aglomeracija-Split-Solin-ViK.jpg)
Aglomeracija Split-Solin, radovi na Bačvicama | foto: Vodovod i kanalizacija
Pogledajte ovdje video o tajnim tunelima ispod Splita.