Sagrada Familia postat će najviša crkva na svijetu, a tvorac Gaudí prvi svetac-arhitekt?
Antoni Gaudí je na Sagradi Familiji krenuo raditi kao na kruni svog opusa. Iako je, prema vlastitom svjedočanstvu u tom projektu bio vođen Božjom providnošću, ono nikad nije završeno. Sada, kad se konačno smješka potpuna realizacija i posljednjih dijelova buduće najviše crkve na svijetu, njen tvorac bi mogao biti proglašen svetim. Odluka je na Vatikanu i papi Franji.

Gaudi postaje svetac | foto: Pexels
Vatikan, odnosno papa, je presudio – idejni tvorac jedne od najpoznatijih crkva na svijetu na putu je da postane svetac. Antoniu Gaudiju, arhitektu kojemu je životno djelo bila bazilika Sagrada Familia u Barceloni, papa Franjo netom je priznao herojske vrline, izvijestili su iz vaticannews.com. Prvi je to od koraka na kompleksnom putu do svetosti, a ako mu se konačno i prizna, Gaudi će biti prvi svetac-arhitekt ikada.
Prvi svetac-arhitekt
Put do svetosti nije jednostavan, a novom odlukom papa je tek zagrebao u površinu Gaudijevog puta da ga se proglasi svetim. Inače, ‘odluka’ se može razvuči i kroz više stoljeća, a uglavnom zahtijeva priznanje dva čuda budućem svecu.
Upravo je pronalazak čuda ono što se sprema Gaudiju da bi ga se, prvo proglasilo blaženim, a onda i svetim. Slijedi postupak u kojemu će se znanstvenici i teolozi trebati usuglasiti oko mogućih čuda, da bi papa mogao presuditi u korist svetosti.
Kako bilo, Gaudijev novi status dakako će biti iznimka budući da, iako postoji nekolicina svetih koji su bili umjetnici, isto ne vrijedi ni za jednog arhitekta. Barem govori li se o današnjem tumačenju profesije, piše cnn.com.

Gaudi postaje svetac | foto: Pexels
Nezanemariv utjecaj
Ipak, Gaudijevo nasljeđe nesumnjivo je usko povezano s katoličanstvom kojemu je arhitekt posvetio značajan dio karijere radeći na crkvi Sagrada Familia. Iako je za taj mega-projekt zabilježeno da ga je Gaudi smatrao poslanjem, odnosno Božjim pozivom koji mu je povjeren, najposebnija crkva u Barceloni u stvari nikad nije do kraja realizirana. Čak 140 godina nakon začetka gradnje, još čeka na posljednje ‘dodatke’.
Inače, građevina kojoj je arhitekt posvetio najviše vremena u svojoj karijeri, nadahnuta je oblicima prirode, za koje iz Vatikana pišu kako se u njima vidi benediktinski i franjevački utjecaj. U svakom slučaju, idejni tvorac projekt je zamislio kao ‘Bibliju u kamenu’, a ogromnu strukturu koja priča vjersku priču dizajnirao je s 18 golemih vretenastih stupova, od kojih je 12 simboliziralo apostole, četiri evanđeliste te preostala dva Djevicu Mariju i Isusa.
Najviša crkva na svijetu
Iako trenutno nije završena, kraj radova zasad se očekuje u 2026., a u tom trenutku toranj Isusa Krista trebao bi stajati na visini od 172,5 metara. Dotad bi trebao biti realiziran i 17 metara visok četveroruki križ, čineći građevinu najvišom crkvom na svijetu. Gaudijeva svetost nakon početka gradnje velebne građevine u 1882. sada bi dakle konačno mogla zaokružiti stvarateljev šarolik opus.
Valja napomenuti, Gaudi je prije posla na prepoznatljivoj crkvi ipak već puno toga bio realizirao u Barceloni. Tako da su njegova u najmanju ruku osebujna djela i dalje rasprostranjena na raznim lokacijama tog grada. Tako da će, neovisno o odluci Vatikana, zgrade neobičnog oblika ionako nastaviti pridavati gradu osobnost i bojati ga bojama arhitekta-vizionara.
U Istanbulu je netom krenula potresna obnova na prastaroj bazilici, danas džamiji u tom gradu. Ovdje pročitajte sve o projektu.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.