Osiguran je novac za ojačanje temelja uništenih zgrada u Zvijezdi, ali radovi ne staju
Karlovačka Zvijezda, koja obiluje zgradama sagrađenim u 18. i 19. stoljeću, nešto više od dvije godine platno je radova na komunalnoj infrastrukturi koji se, blago je reći, izvode upitnim metodama. Kopanje starih ulica, pravog kulturnog bogatstva grada provodilo se previše blizu temelja, što pokazuju nebrojeni materijali koje u javnost plasira Građanska inicijativa Gaza. Stoga je prouzročilo propadanje zgrada u zemlju i nastanak pukotina, a pukotine na oštećenim objektima nastavljaju se produbljivati. Iako je Grad pripremio sredstva za sanaciju, iz Inicijative tvrde, novac je nedovoljan, a najveći problem što radovi ne staju.

Karlovačka Zvijezda danas je devastirana, tko će odgovarati? | foto: Bauštela.hr
Katastrofalni ishod radova na Aglomeraciji u karlovačkoj Zvijezdi posljednjih godina nažalost je postao nešto po čemu je grad trenutno prepoznatljiv. Umjesto da se diči pozitivnim i lijepim vijestima o novoj infrastrukturi, kopanje cijevi u najstrožem centru koje je ondje oštetilo neke od najstarijih zgrada postalo je nešto po čemu je Karlovac prepoznatljiv. No, dok Grad i gradski Vodovod i kanalizacija poduzimaju određene korake ka sanaciji, iz Građanske inicijative Gaze i Zvijezde stižu upozorenja – radovi i dalje ne staju, a pripremljen novac nije dovoljan.
Sanacija i ojačanje temelja
Grad Karlovac, nedavno smo pisali, pokrenuo je postupak odabira izvođača za sanaciju zgrada oštećenih za vrijeme radova na Aglomeraciji Duga Resa-Karlovac. Predviđena je sanacija ukupno šest zgrada koje su najviše stradale, a netom je otvoren postupak za projektiranje četiri, dok su projekti sanacije za dvije već završeni.
Projektima su zahvaćene najteže oštećene zgrade na uglu Trga J.J. Strossmayera i Kraševe ulice, te na uglu ulice F.K.K Frankopana i Trga bana J. Jelačića. Cijena sanacije procijenjena je na samo 300.000 eura.

Karlovačka Zvijezda danas je devastirana, tko će odgovarati? | foto: Bauštela.hr
Još nekoliko lokacija u Zvijezdi teško je stradalo od radova, a za njih je sada tvrtka Vodovod i kanalizacija predvidjela ojačanje temelja. Stabilizacija terena trebala bi se izvesti na lokacijama Strossmayerovog trga, zgrade Veleučilišta, Kamod Karlovca, zgradu u Banjavčićevoj 14, te u Josipa Kraša 1, kao i na adresi Frankopanska 1. Ovi pak radovi prema procjeni bi trebali koštati 205.000 eura. No, osim što se još ne zna kad bi radovi krenuli, za cijene iz građanske inicijative Gaze i Zvijezde tvrde da su preniske, ali i upozoravaju da radovi koji su prouzročili štetu i dalje ne staju.
Opet nastavak radova
Navode kako, unatoč uzastopnim žalbama gradu Karlovcu i javnom poduzeću Vodovod i kanalizacija još uvijek ne dobivaju pomoć od nadležnih. Osim što se, kako tvrde, nesmetano nastavlja kopanje tik do nekih od najstarijih zaštićenih zgrada u Zvijezdi, još uvijek nema nikakve reakcije kako od strane nadzora, tako ni od konzervatora.
– Nestručni i neodgovorni izvođači iz tvrtke GIP Pionir od početka provedbe projekta Aglomeracije Karlovac-Duga Resa nesmetano nastavljaju razarati temelje starih kuća iz 18. i 19. stoljeća. Građevinski nadzor koji bi trebale obavljati slovenska tvrtka Projekt iz Nove Gorice i hrvatska tvrtka Capital Ing iz Zagreba po najvišim FIDIC standardima jednostavno se ne provodi, a ne reagira ni Konzervatorski odjel u Karlovcu.
Radovi neometano idu dalje
Dana 15. travnja 2025. godine, ističu, radilo se uz sama temelja kuće na adresi Frankopanska 1, koja je već oštećena prije godinu i pol dana. Na posebno zaštićenoj zgradi prva oštećenja su se javila u zimi 2023. godine i jedna je od onih za koje se traži konstrukcijske obnova.
Galerija 4 Fotografija
Otvori– Da tvrtka GIP Pionir od 2023. godine do danas niti najmanje nije promijenila način izvođenja radova, svjedoče i najnovije slike izrade priključaka u zgradu koja je de facto već postala ruševina. Očajni vlasnici ove zgrade snimke dostavljaju građanskim inicijativama Zvijezde i Gaze. Ponovno se vidi kopanje uz same temelje zaštićene zgrade. Iskop se ne razupire i ne osigurava od ulijeganja okolnog tla, upozoravaju iz Inicijative, uz pojašnjenje kako barokne palače iz 18. stoljeća obično nemaju duboke temelje te je stoga uz njih potrebna posebna pažnja.
Iz Grada su nedavno objavili da se odustaje od radova u Draškovićevoj ulici i u četvrti Gaza, jer su zgrade ondje u lošem stanju i ne bi podnijele radove. No, napomenuli su i da će radovi u okviru aglomeracije biti izvedeni u potpunosti, odnosno da radove još valja Gambonovoj, Bencetićevoj i Lukšićevoj ulici.
Ovdje pročitajte više o važnom prometnom rješenju na koje se čeka već par godina.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.