Iz 19. u 21. stoljeće: Milijunska obnova povijesne zgrade Lici, preko 1.000 kvadrata ide u radove
Zgrada Državnog arhiva u Gospiću ide u veliku energetsku obnovu za koju je upravu objavljen izbor izvođača radova. Složene radove ukupne vrijednosti preko milijun eura obavit će splitska tvrtka Reliance koja je u sklopu natječaja dala ekonomski najpovoljniju ponudu. Projekt obuhvaća zamjenu stolarije, dodavanja izolacije na vanjskim zidovima, instaliranja solarne elektrane, prilagodbe građevine osobama smanjene pokretljivosti te prilagođavanje propisima zaštite od požara i mjerama urbane mobilnosti.

Državni arhiv Gospić | foto: Ministarstvo kulture
Energetsku obnovu zgrade Državnog arhiva u Gospiću provodit će tvrtka Reliance koja je u sklopu natječaja dala ekonomski najpovoljniju ponudu. Procijenjena vrijednost radova u okviru natječaja za izvođača radova iznosila je 969.140,49 eura, a prihvaćena ponuda Reliancea iznosi 1.461.185,18 eura. Za posao su ponude poslale još dvije građevinske tvrtke, no one su odbijene jer dokumentacija nije bila u skladu s nabavom.
Ljepotica iz 19. stoljeća
Državni arhiv u Gospiću područni je državni arhiv nadležan za arhivsku službu na području Ličko-senjske županije koji od osnivanja 1999. godine omogućuje istraživanje bogatih izvora za povijest Like i čuva gotovo 3.000 dužnih metara arhivskog gradiva organiziranog u 270 arhivskih fondova i zbirki.
Zgrada je izgrađena osamdesetih godina 19. stoljeća u stilu zrelog historicizma, a u cijelosti su očuvane njezine arhitektonske i oblikovne karakteristike. Pripada skupini reprezentativnih građevina javne namjene u središtu grada, uzduž glavnih prometnica te ima povijesnu i ambijentalnu vrijednost unutar kulturno-povijesne cjeline grada Gospića.
Značajna ušteda
Provedbom Projekta energetski će se obnoviti 1.135,13 kvadrata građevinske bruto površine te postići ušteda u godišnjoj potrošnji primarne energije od 97,00 % u odnosu na stanje prije obnove. Također će se postići značajna ušteda u godišnjoj potrošnji toplinske energije od 62,51 %, a smanjenje emisije CO2 na godišnjoj razini iznosi 64,03 %.
Energetska obnova građevine obuhvaća intervencije na omotaču građevine, vanjskim zidovima, otvorima i krovu. Obzirom da građevina koristi ekološki prihvatljiv energent – pelete, primarnu energiju je moguće poboljšati ugradnjom fotonaponskih panela koji se postavljaju na krov pomoćne građevine, zbog statusa građevine kao pojedinačnog spomenika kulture.
Obzirom da je građevina pojedinačni spomenik kulture, intervencije na vanjskom dijelu zidova bile su moguće samo na kubusu stepeništa, dvorišnom kubusu, gdje se je vanjski zid oblaže sa 5 centimetara slojem termoizolacije aerogel sa završnim fasadnim slojem. Na osnovnom kubusu postavlja se unutrašnja termoizolacija od mineralne vune, u podrumu 10 centimetara, na ostalim etažama 12 centimetara. Tavanska konstrukcija i krovište se oblaže sa 20 centimetara mineralne vune.

Državni arhiv Gospić | foto: Ministarstvo kulture
Financiranje
Bespovratna sredstava projekta Energetska obnova zgrade Državnog arhiva u Gospiću u iznosu od 969.140,49 eura ugovorena su lani u srpnju, putem Poziva za energetsku obnovu zgrada sa statusom kulturnog dobra u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.
Treba reći i da investicijom Ministarstva kulture i medija ‘Unaprjeđenje digitalne infrastrukture i usluga javnog sektora razvojem nacionalnog arhivskog informacijskog sustava i jačanjem nacionalne mreže arhiva’, u okviru aktivnosti jačanja spremišnih kapaciteta područnih državnih arhiva te sređivanju i digitalizaciji gradiva pravosudnih tijela, već su ranije dodijeljena sredstva u iznosu od 350.000 eura za izgradnju novog arhivskog spremišta kao aneksa postojeće zgrade.
Doznajte ovdje sve o danskom eksperimentu, isprobali su život u 7 održivih kućanstva i pokazali kako se štedi gomila novca.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.