Kako se gradi nogometni travnjak? Znaju u slavonskom gradiću koji upravo sprema otvaranje gradilišta
Mali slavonski grad Belišće uvijek je disao za nogomet, stoga ne čudi da ova sredina koja broji tek 6.500 stanovnika u sklopu nedavno otvorenog gradskog stadiona sada radi još jedan nogometni travnjak. Grad Belišće upravo je zaključio javnu nabavu za izgradnju nogometnog igrališta s umjetnom travom na ovoj lokaciji, vrijednu 349.560,84 eura. Posao će obaviti zajednica ponuditelja koju čine tvrtke Vuka i Edel. Planiran početak radova je 10. lipanja, a sve bi trebala biti završeno do 31. kolovoza ove godine.

nogometni travnjak | foto: ilustracija Freepik
Javna nabava za izgradnju nogometnog igrališta s umjetnom travom u sklopu Gradskog stadiona Belišće pokrenuta je 4. ožujka, a Grad Belišće upravo je objavio kako je između pet na natječaj pristiglih ponuda odabrana ona zajednica ponuditelja koju čine tvrtke Vuka i Edel, te koja iznosi 349.560,84 eura. Za posao su još konkurirale tvrtke Iver, Osijek-Koteks, Maxmar grupa i zajednica ponuditelja koju su činile Concordia Consulting i Lumeg-ing.
Planiran početak radova je 10. lipnja, a sve bi trebala biti završeno do 31. kolovoza ove godine. Projektom je predviđena izgradnja pomoćnog nogometnog igrališta s podlogom od umjetne trave. Projektirano igralište izvoditi će se bez građevinske dozvole, prema odobrenom glavnom projektu, sve sukladno Pravilniku o jednostavnim i drugim građevinama i radovima.
Treba reći da sustav travnjaka mora biti usklađen s kriterijima FIFA laboratorijskog testa. Njime se dokazuje usklađenost s principima kružnog gospodarstva, odnosno da je projekt izveden u jednakom svom dijelu ili u potpunosti od recikliranog materijala.
U skladu s propozicijama HNS-a
Građevina je sportsko rekreacijske namjene – pomoćno nogometno igralište s parternom oblogom od umjetne trave i pratećim elementima (opremom) nogometnog igrališta – golovi, stupovi sa zaštitnim mrežama iza golova i klupe (kućice) za igrače. Građevina je udaljena 10 metara od tribine malonogometnog igrališta koje se nalazi sjeverno od projektiranog igrališta. Tlocrtne dimenzije igrališta iznose 45 metara širine i 90 metara dužine s dodanim zaštitnim pojasom širine 3 metra oko cijelog igrališta.
Igralište se gradi kao nadopuna glavnom nogometnom igralištu i služiti će za treninge i utakmice manje važnosti i nižeg ranga natjecanja. Igralište će biti izduženo u smjeru sjever-jug. Oprema igrališta biti će u skladu sa propozicijama Hrvatskog nogometnog saveza i sastojat će se od golova, stupova sa zaštitnom mrežom iza golova i mobilne kućice za igrače. Završna obloga igrališta biti će umjetna trava.
Lokacija unutar postojeće građevine
Projektirana gađevina nalazi se uz zapadnu među, u centralnom dijelu sportskog centra Belišće, a ukupna površine građevinske čestice iznosi 48.394 kvadrata. Obuhvat zahvata u prostoru projekta obuhvaća dio već formirane katastarske čestice koja se projektom ne mijenja. Širina čestice u odnosu na regulacijsku liniju na jugu iznosi 188,06 metara, a na zapadu 267,08 metara.
Građevna čestica je izgrađena građevinama i ravnog je terena. Uz jugozapadni rub obuhvata nalazi se visoko kvalitetno bjelogorično zelenilo, a uz pristupnu stazu centralnom terenu koji vodi od sredine južne međe i vodi uz projektirani teren nalazi se visoko crnogorično. Uz glavno igralište nalazi se još bjelogoričnog visokog drveća, kao i uz sjeverozapadni rub, uz napomenu kako projektom nije predviđeno uklanjanje niti sadnja visokog zelenila.

nogometno igralište Belišće| foto: EOJN
Kako se pravi travnjak?
Prilikom iskopa za potrebe izvedbe slojeva travnjaka, izvodi se posteljica u padu. Pad posteljice će iznositi minimalno 2 % prema drenažnom sustavu. Ispod terena izvesti će se drenažni sustav kako bi se osiguralo kvalitetno i pravovremeno otjecanje oborinskih voda.
Uzdužne linije drenažnih cijevi promjera 110 mm, omotane geotekstilom, polažu se u prethodno izveden rov, s uzdužnim padom od minimalno 0,30%. Nakon toga rov se ispunjava drenažnim kamenom – granulacije 16/32 mm. Zemljana posteljica treba biti isplanirana i zbijena na minimalno 25,00 MPa.
Nakon izvedbe zemljane posteljice u padu, kao i drenažnog sustava, započet će se sa izvedbom nosive konstrukcije sportskog terena. Posteljica se oblaže geotekstilom – min. 200 g, a geotekstil se polaže s preklopima. Nakon geotekstila, izvodi se prvi nosivi sloj nasipnog materijala – granulacije 0/32 mm minimalne debljini od 15 cm. Položeni sloj potrebno je fino isplanirati i zbiti. Nakon zbijanja potrebno provjeriti zbijenost koja mora iznositi minimalno 60 MPa.
Sljedeći sloj je sloj nevezanog nasipnog materijala – granulacije 0/16 mm u debljini minimalno 5 centimetara, te se također treba fino isplanirati i zbiti. Minimalna zbijenost sloja mora iznositi – min. 60 MPa. Na prethodni sloj izvodi se izravnavajući sloj od kamene sitneži – granulacije 0/4 mm, u minimalnoj debljini od 5 cm. Sloj treba biti propisno poravnat i zbijen, do zbijenosti min. 60 MPa. Na nosive slojeve od nevezanog materijala, postavlja se sloj geotekstila – kao odvajajući sloj.
Doznajte ovdje sve o novom stadionu Maksimir.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.