Pretraga

Traži se izvođač za nove spremnike nafte vrijedne 30 milijuna eura, evo kako će to izgledati

A- A+

Općina Omišalj, osim što je poznata kao atraktivna ljetna destinacija, ima i ključnu energetsku ulogu zahvaljujući JANAF-ovom terminalu koji opslužuje velik dio hrvatskog naftnog sustava. Taj strateški važan punkt uskoro će biti dodatno ‘osnažen’ jer je JANAF prikupio sve potrebne dozvole za izgradnju četiri nova spremnika za derivate, čime se skladišni kapacitet terminala udvostručuje. Riječ je o investiciji vrijednoj preko 30 milijuna eura, a završetak se očekuje na ljeto 2027. godine.

Terminal Omišalj | Foto: Janaf

Krčki Omišalj, osim što je lijepo mjesto za provesti godišnji odmor, prostor je na kojem se već godinama nalazi JANAF-ov Terminal Omišalj. Točnije, terminal služi za prihvat, skladištenje i otpremu sirove nafte i naftnih derivata korisnicima transportnog sustava. A da će se terminal širiti, potvrdili su i iz same kompanije.

Naime, JANAF je prikupio sve potrebne dozvole za izgradnju nova četiri spremnika za derivate na Terminalu Omišalj. Riječ je o strateškom investicijskom projektu, a sredinom ljeta bit će raspisan natječaj za izvođača radova. Projekt izgradnje spremnika za derivate s pratećom infrastrukturom vrijedan je više od 30 milijuna eura i predstavlja najveću pojedinačnu investiciju Jadranskog naftovoda u posljednjih nekoliko godina.

Izdvojeni članak

Gigant iz susjedstva u Zagorju gradi tvornicu kabela od 100 milijuna eura, od njih kupuje i HEP

Ukupno 11 spremnika za derivate

JANAF trenutno na Terminalu Omišalj raspolaže sa sedam spremnika za derivate ukupnog kapaciteta 80.000 m³, dok se preostalih 35 spremnika za skladištenje derivata kapaciteta 162.000 m³ nalazi na Terminalu Žitnjak. Izgradnjom četiri nova spremnika na Terminalu Omišalj, ukupne zapremine 80.000 m³, kapacitet za skladištenje naftnih derivata na toj lokaciji udvostručit će se, a ukupni kapaciteti JANAF-a povećat će se za trećinu.

Zanimljivo je istaknuti da je velika prednost terminala njegova prirodna zaklonjenost od jakih udara bure, kao i dubina mora u Omišaljskom zaljevu, koja uz vezove iznosi otprilike 30 metara. Zbog toga je tankerska luka sigurna za prihvat brodova 24 sata dnevno, tijekom cijele godine. Luka ima dovoljno prostora za uplovljavanje, manevriranje, pristajanje i isplovljavanje, čak i najvećih dosad izgrađenih tankera nosivosti do 500.000 tona.

Terminal Omišalj | Foto: Janaf

U rad kreće na ljeto 2027. godine

Novi spremnici omogućit će učinkovitiju provedbu operacija u skladišnom sustavu te povećati konkurentnost JANAF-a u pružanju usluga skladištenja derivata na mediteranskom spot tržištu. Izgradnja će započeti po odabiru izvođača na predstojećem natječaju, a puštanje u rad očekuje se na ljeto 2027. godine.

– Jadranski naftovod proširuje skladišne kapacitete jer su postojeći u velikoj mjeri već iskorišteni. Potražnja na tržištu od strane naših partnera i potencijalnih novih partnera je značajna, a proširenje će pomoći u zadovoljenju njihovih potreba, dodatno osnažujući JANAF-ovu ulogu kao energetskog huba ovog dijela Europe, poručili su iz JANAF-a.

Kako ističu, natječaj je u završnoj fazi pripreme i očekuje se da će biti objavljen sredinom ljeta, vjerojatno početkom kolovoza. Bit će javno objavljen u dnevnim novinama i na službenoj web stranici Društva. U JANAF-u se nadaju snažnom interesu ponuditelja.

Izdvojeni članak

Stručnjaci HEP-a završili veliki projekt: Od Kvarnera do Dalmacije položeni kilometarski kabeli ispod razine mora

Solarna elektrana u najstarije naseljenom europskom gradu

Zanimljivo je spomenuti da je JANAF u svibnju završio još jednu investiciju započetu 2024. godine. Naime, solarna elektrana Vođinci, smještena u blizini Vinkovaca, puštena je u puni pogon te je 15. svibnja 2025. priključena na elektroenergetsku mrežu Republike Hrvatske. Time je JANAF dostigao 86-postotnu pokrivenost svojih potreba za električnom energijom iz vlastitih obnovljivih izvora.

Solarna elektrana Vođinci dobila je uporabnu dozvolu te je dovršena i puštena u pogon sukladno planu. JANAF je izvorno akvizirao započeti projekt, a zatim izgradio samu elektranu. Raspolaže s 25.740 fotonaponskih modula na površini od 175.901 m² i priključnom snagom od 9.999 kW. Nakon izgradnje solarnih elektrana na vlastitim terminalima i akvizicije Solarne elektrane Bulinec, JANAF je ovim projektom napravio još jedan korak prema transformaciji u zelenu energetsku kompaniju. Umanjen je ugljični otisak Društva, a istovremeno je osigurana stabilna opskrba energijom za sve ključne sustave JANAF-a.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap